Phoneix Trainer 60 Kit Kaplama Yenilemesi

Merhaba :RCKolik:

Kanadı tamir edip, gövdede ki çatlaklara dolgu yaptıktan sonra güzelce zımparaladım. Eskisinden iyi oldu. ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gözümü en çok korkutan bölüm kaplamaydı. Ama yapmaya başlayınca düşündüğüm kadar zor olmadığını gördüm. Özellikle benim gibi ilk kez kaplama yapacak herkese @Ömer Erkan abi nin kaplama videosunu izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum. Teorik olarak kafanızda şekillendikten sonra pratikte uygulamak daha kolay oluyor.
Link:
Kaplama ütüsü ile 180 derecede yapıştırıp, 220 derece de gerdirme yaptım. Her ihtimale karşı bu işlemi yapmadan önce örnek bir balsa da denemiştim. Sonuç bence güzel oldu. Bir kaç yer de ufak tefek hatalar oldu ama en azından kanadın altında.?

Kanadın kenar kısımları turuncu ve siyah olacağından oraları henüz kaplamadım. Bir aksilik çıkmazsa bu gün kenarları da kaplamayı bitireceğim. Birleşim yerlerine 3 cm genişliğin de ek bir folyo uygulayacağımdan oralar da şimdilik boş.

Son durum bu şekilde. Herkese keyifli forumlar ve kırımsız uçuşlar ilerim. ??:saygilar:

Kaplamayı gerdirmeye başlamadan önce, kaplamanın tüm kenarlarını gerdirme ısısında geçip sabitlemek gerekir. Daha sonra da buralara pek uğramak gerekmez. Sanırım kanadın altında oluşan açılma da bu nedenle oluşmuş. Çünkü eğer kenarlar tam tutmamışsa, gerdirme esnasında buralardan açar. Veya, sıcaklık fazla geldiyse yine açabilir. Öte yandan, her parçayı yerleştirdiğinde gerdirmek yerine tüm kaplama bittikten sonra gerdirmek daha doğru olur. Böylece, bu tür kenarların üzerine diğer kaplama parçası bineceği için, yine açma ihtimali azalır. Ayrıca, gerdirme esnasında burulma/çarpılma ihtimali de azalır.

Kaplamayı gerdirmeye başlamadan önce, kaplamanın tüm kenarlarını gerdirme ısısında geçip sabitlemek gerekir. Daha sonra da buralara pek uğramak gerekmez. Sanırım kanadın altında oluşan açılma da bu nedenle oluşmuş. Çünkü eğer kenarlar tam tutmamışsa, gerdirme esnasında buralardan açar. Veya, sıcaklık fazla geldiyse yine açabilir. Öte yandan, her parçayı yerleştirdiğinde gerdirmek yerine tüm kaplama bittikten sonra gerdirmek daha doğru olur. Böylece, bu tür kenarların üzerine diğer kaplama parçası bineceği için, yine açma ihtimali azalır. Ayrıca, gerdirme esnasında burulma/çarpılma ihtimali de azalır.

Uyarılarınız için çok teşekkür ederim ? :saygilar:

Gerdirmeden önce kenarları ağırlık koyarak sabitlemiştim fakat sanırım ütüyü ora da biraz fazla tuttum. En azından kenarları ve bundan sonra ki kaplamaları dediğiniz şekilde yapacağım.

Tekrar teşekkür ederim. :)

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Merhaba :RCKolik:

Kısacık bir ara verdikten sonra kanat kaplama işlemini nihayet tamamladım.

Gerdirme esnasında bazı yerlerde hava kabarcıkları oluştu. @Ömer Erkan abimin dediği gibi iğne yardımı ile hiç iz kalmadan güzelce hava kabarcıklarından kurtuldum. :) Bazı yerleri acemilikten çok iyi olmadı ama dikkatli bakılmadığı sürece de çok fark edilmiyor. Uçuş esnasında açılma yapabileceğini düşündüğüm yerleri özellikle sağlamlaştırmaya çalıştım.

Bir diğer bariz hatam, kanadın kenarlarını ilk başta kaplamam oldu. Önce alt ve üst tarafı kapladıktan sonra kenarları kaplamak daha iyi olacaktı. Zira kenarlarda kıvrım noktaları açık kaldı. Elimden geldiğince yapıştırdım. Kenarlara şeffaf oje sürdüm ama yine de son söz @Ömer Erkan abimin. Eğer olmadı derseniz oraları baştan yapacağım. :saygilar:

Herkese keyifli forumlar ?

Çok güzel olmuş elinize sağlık, acaba kanattaki desen ailerona devam etse bütünlük açısından daha hoş olabilir mi?

Bence de gayet başarılı :thumbup: Bakalım üstadlar nasıl yorumlayacaklar, @Sumer Yamaner , @Özgür Evren Varol , @Ömer Erkan

Adminim ben film kaplamalar konusunda epey beceriksiz sayılırım :) Sümer abi benden de fena ? konu hakkında esas teknik yorumu Ömer Bey’e bırakıyorum. Öte yandan görüntü olarak gayet güzel görünen bir iş çıkardı Selçuk, eline sağlık diyelim. İlerde yapacağı kaplamalar, bu modelden edinilen tecrübe ve derslerle birlikte daha iyi olacaktır. Ayrıca bence sonuçtan daha da önemli ve benim gözümde çok daha değerli birşey varsa o da çok daha zor olsa da üşenmeyip, korkmayıp doğru yolun seçilmesi ve sonuca ulaşmak için de bunca emek ve çaba sarfedilmesi! Eline sabrına cesaretine sağlık Selçuk. :saygilar:

Adminim ben film kaplamalar konusunda epey beceriksiz sayılırım :) Sümer abi benden de fena ? konu hakkında esas teknik yorumu Ömer Bey’e bırakıyorum. Öte yandan görüntü olarak gayet güzel görünen bir iş çıkardı Selçuk, eline sağlık diyelim. İlerde yapacağı kaplamalar, bu modelden edinilen tecrübe ve derslerle birlikte daha iyi olacaktır. Ayrıca bence sonuçtan daha da önemli ve benim gözümde çok daha değerli birşey varsa o da çok daha zor olsa da üşenmeyip, korkmayıp doğru yolun seçilmesi ve sonuca ulaşmak için de bunca emek ve çaba sarfedilmesi! Eline sabrına cesaretine sağlık Selçuk. :saygilar:
Olm bi sus yaa... Herkes beni usta falan sanıyor. Niye bozuyon ki! :p

Çok güzel olmuş elinize sağlık, acaba kanattaki desen ailerona devam etse bütünlük açısından daha hoş olabilir mi?

Teşekkür ederim ? Aslında dediğiniz gibi daha güzel olabilirdi. O an ki verdiğim karar. Şimdi düşünüyorum da üzerine deseni yapabilirim?

Çok teşekkür ederim ?☺️ Bu forumdan ve Ankarada ki hobidaşlarımdan öğrendiğim şeyleri hayata geçirmek ve ortaya çıkan işlerin sizler tarafından takdir edilmesi beni çok daha fazla mutlu ediyor ☺️ Zamanla tecrübe kazanıyorum. İnşallah ikinci projede eksiklerimi gidereceğim☺️ :saygilar: