Pilot Rc 73" Extra 330SC

Model gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık. :heartxf: Bol bol fotoğrafını ve motivasyon şeys'lerinden arşivlemenizi öneririm. ;)

Model üzerindeki tüm servolar eş mi ? Kuyruk servosunun olabildiğince hızlı bir servo olması fun-fly uçaklarda tercih edilir. Yavaş olduğunu düşündüğümden değil, sadece sormak istedim.

Birde ben olsam o pervaneyi uçarken kullanmazdım. Şeys fotoğrafları için birebir, sonrada duvara asardım. :laugh:

• Beğen
Tepkiler: 3dholicpilot
Model gerçekten çok güzel olmuş elinize sağlık. :heartxf: Bol bol fotoğrafını ve motivasyon şeys'lerinden arşivlemenizi öneririm. ;)

Tesekkur ederim, begenmenize sevindim. Elden geldigince fotograflamaya calisiyorum...

Model üzerindeki tüm servolar eş mi ? Kuyruk servosunun olabildiğince hızlı bir servo olması fun-fly uçaklarda tercih edilir. Yavaş olduğunu düşündüğümden değil, sadece sormak istedim.
Servolar es degil tabiyatiyla. Kuyrukta yaklasik 40kg-cm torka sahip bir servo var, diger yuzeyler 20kg-cm mertebesinde torklu servolara sahipler. Cok fazla fun-fly tecrubem olmadigi icin sormak istedim. Hizli kuyruk servosu fun-fly da neye fayda ediyor acaba ?

Birde ben olsam o pervaneyi uçarken kullanmazdım. Şeys fotoğrafları için birebir, sonrada duvara asardım. :laugh:

Modellerimi ilk basta detayli sekilde toplamayi seviyorum ama sonrasinda sakinmiyorum hic malimi kullanmaktan...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Onkosul var bulusmalar icin yalniz. Rolling harrier ve pop-top videosu isterim onden. Yapamiyorum dersen bizimle degilsin :) En kisa zamanda gorusmek uzere...
Rolling harrier'da sıkıntı yok ama pop-top hiç çalışmadım, Onlar sonradan çıktı yav :) eskiden yoktu onlar .
Bonedoc'un videosunu paylaşsam olur mu, ben de yapsam öyle yapardım zaten :p

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Rolling harrier'da sıkıntı yok ama pop-top hiç çalışmadım, Onlar sonradan çıktı yav :) eskiden yoktu onlar .
Bonedoc'un videosunu paylaşsam olur mu, ben de yapsam öyle yapardım zaten :p

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ohooo, yok oyleydi yok boyleydi, bla bla bla... Guluyorum buna, eskiden de gulerdim.
Bkz. ispati:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ayrica, BoneDoc'u issirayim, zatialinize zeval gelmesin :)

Pop top, blender'in asagi degil de yukariya dogru yapilan hali. Birine gazsiz digerine gazli giriyorsun, baska bir farki yok ;) Videolardaki diger bilgiler kafa karistiran teferruatlar :)

• Sevdim
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Ohooo, yok oyleydi yok boyleydi, bla bla bla... Guluyorum buna, eskiden de gulerdim.
Bkz. ispati:

Ayrica, BoneDoc'u issirayim, zatialinize zeval gelmesin :)

Pop top, blender'in asagi degil de yukariya dogru yapilan hali. Birine gazsiz digerine gazli giriyorsun, baska bir farki yok ;) Videolardaki diger bilgiler kafa karistiran teferruatlar :)

Bak bu kadar yıl ara verince ne oldu biliyor musun? Arada bir iki rolling harrier yapayım derken dizlerin titriyor :lol: O zaman titremiyordu.
Esas şimdi keyifli olmaya başladı :halay:

Eyvallah canım kardeşim, hisler karşılıklı. Sana birşey olmasın, yemişim pop'unu top'ını.
Bende de Pilot RC Yak54 + DLE30 var. Pitts muffler'dan memnum kalmayınca orjinal barrel muffler'ını takmıştım. 6-7 yıl olmuştur uçurmayalı.

Bak bu kadar yıl ara verince ne oldu biliyor musun? Arada bir iki rolling harrier yapayım derken dizlerin titriyor :lol: O zaman titremiyordu.
Rolling harrier'da diz titremesi mi ? O baska bir sorun olmasin :rolleyes: @Sumer Yamaner hocam bir yonlendirme yapabilir belki bu konuda :)

Bende de Pilot RC Yak54 + DLE30 var. Pitts muffler'dan memnum kalmayınca orjinal barrel muffler'ını takmıştım. 6-7 yıl olmuştur uçurmayalı.

Neden ucurmuyorsun onca suredir ?

Planöre daldım :) Onu da yarışmadan yarışmaya uçuruyorum anca. Yer yok, zaman yok. Yelken antremanları ve yarışmaları da bir yandan, iş güç derken el ayak çekmiş oldum.

Servo kolu icin model üzerinden hali hazir durumdaki ölçümleri aldım (Ekran görüntüsünde girilen parametreler mevcut).
Ozet olarak:

1-"Horn Arm Length" olculdu ve parametre olarak girildi
2-"Horn Length Offset" olculdu ve parametre olarak girildi
3-"Servo Hinge Distance" olculdu ve parametre olarak girildi
4-Servo acisal atim parametre olarak girildi
5-Kanatcik acisal atim paremetre olarak girildi
6-Optimizasyon komutuna basilip yesille beliren degerler servo kolu icin kullanildi

Not: Horn offset icin negatif rakam girdim cunku ilustrasyonda rudder mentese merkezinden modelin burnuna dogru offset gosterilmis. Pozitif yonu orasi kabul ettim. Benim horn offset modelin kuyrugundan taraf olunca da negatif deger kullandim

Yazılımdan, nihai olarak talebim olan servo dönüş açısı (1)ve yüzey dönüş açısına (2) göre optimizasyon yapmasını istedim. Yazılımdan çıkan servo kolu, 1 derecenin altında tutmayı başarıyor boşluğu tüm dönüş boyunca. Bakalım, kesip takip deneyeceğiz

Optimzasyonda asil amac, kirmizi grafigi olasi en yatay sekilde elde edebilmek, yani kanatcik hareketi boyunca oynamayi asgari hale getirmek. Bunu basarmis gorunuyoruz

Bu hesaba göre çıkan ölçülerle basitçe bir servo kolu çizdim. Buna göre kesim yapıldığında servo kolu eksiğimiz de tamamlanacak

Evet, kaldigimiz yerden devam....

Servo kolu icin 7 tane delik delecektim alti ustu, guzelce elle isaretleyip sehpa matkapla delip isi bitireyim dedim. Genisletmeleri de mutfak bicaginin ucuyla halletmeyi planladim. Ne yalan soyleyeyim, oldukca tatminkar bir sonuc cikti ortaya...

Elime gravur uclari gecmedi daha. Onlar da gecince yukardaki formuna kavusacak servo kolu. Su an sistem bosluksuz ve gerilme farki hissedilmeyecek derecede dusuk sekilde calisiyor. Bosluk herhangi bir noktada kalmadi diyebilirim...

Lakin 4 kose, cok garip bir sekli var kolun an itibariyle :)

Buyrunuz fotograflar:

Basit mini sehpa matkabim

Kol imalatindan da birkac kare ekleyeyim:

Servo kolu icin 7 tane delik delecektim alti ustu, guzelce elle isaretleyip sehpa matkapla delip isi bitireyim dedim. Genisletmeleri de mutfak bicaginin ucuyla halletmeyi planladim. Ne yalan soyleyeyim, oldukca tatminkar bir sonuc cikti ortaya...
Güzel ve hassas bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: 3dholicpilot
Evet, kaldigimiz yerden devam....

Elime gravur uclari gecmedi daha. Onlar da gecince yukardaki formuna kavusacak servo kolu. Su an sistem bosluksuz ve gerilme farki hissedilmeyecek derecede dusuk sekilde calisiyor. Bosluk herhangi bir noktada kalmadi diyebilirim...

Lakin 4 kose, cok garip bir sekli var kolun an itibariyle :)

Buyrunuz fotograflar:

Basit mini sehpa matkabim

Kol imalatindan da birkac kare ekleyeyim:

Evet, biraz daha ilerledim:

Evde bulunan ufak bir törpü ile aralıklı açtığım matkap deliklerinin oluşturduğu pürüzleri gidermek suretiyle servo koluna son şeklini verdim...

Halat germe, servo merkezleme ve kumandadan atım derecelerini ayarladiktan sonra tüm civatalara loctite 270 sürerek sabitledim sistemi servo başına...

Kuyruk tarafında fiberli somun, servo tarafında ise kontra somun şeklinde işlemi bitirdim. Şu an sonuçtan oldukça memnunum...

Resimler şu şekilde: