Piper Cub 3m 55cc

sümer abi kolay gelsin, eski bir rc kolik üyesi olduğumu belirtmek isterim :). 7 yıllık modelcilik geçmişim var ve model uçak sevgisi gerçek savaş pilotu oma isteğimden( ama olamadım :) ) geldi. çok daha başarılı projeleri yapacağız hayırlısı ile.
Ellerinize sağlık @Yasin_Yanık :thumbup: çok güzel ve başarılı bir iş çıkarmışsınız :bravo:

Ellerinize sağlık @Yasin_Yanık :thumbup: çok güzel ve başarılı bir iş çıkarmışsınız :bravo:
teşekkür ederim. ciddi bir arge çalışmam oldu. sümer abiyle daha da güzelleşti. ama asıl hangarımı paylaşmadım :). çok ciddi projelerim gerçekleşti. zamanla paylaşımlar yaparım.

teşekkür ederim. ciddi bir arge çalışmam oldu. sümer abiyle daha da güzelleşti. ama asıl hangarımı paylaşmadım :). çok ciddi projelerim gerçekleşti. zamanla paylaşımlar yaparım.
Merakla bekliyoruz :RCKolik:

Özellikle gerek kit bulmanın gün geçtikce zorlaştığı günümüzde güzel bir alternatif çözüm sunmuş oldunuz :thumbup: Keşkeaynı şeyi birileri heli için de yapabilse ;)

Bugün de biraz çalıştık...
Kuyruk için bir küçük modifikasyon parça takımı kesildi ve yolda. O nedenle kuyruk çıta saçağı olarak bırakıldı. Biraz burun tarafına baktım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonra tümünü alıp bir tarttım. 1050 gram geldi.

Stabları kaplamaya başladım yavaştan... Pres çok önemli bu aşamada.

Bu büyüklükteki bir model için güzel bir ağırlık değil mi abi ? Bir de tahmini toplam uçuş ağırlığı sence ne olacak abi ?
Düzgün bir uçuş için limitim 10 kg. Muhtemelen 8 - 8.5 gibi bitecek. Ballast isteyecek! :p

Her alanda ama özellikle de bizim hobimizde "alet işler el övünür" sözü çok önemlidir. Eğer yapacağınız işe uygun aletiniz varsa ve kullanmayı da biliyorsanız bazı ızdıraplı işler bir anda keyfe dönüşebilir.
Stablar, elevatör ve rudder full balsa (8 mm) olarak tasarlanıp kesilmiş durumda. Bir mm balsa ile kaplanacak ve sonra tesviye edilecek. Menteşe yarıklarının kusursuz açılması düzgün bir çalışma için şart. Tabii yarıklar tamortadan ve yüzeye paralel açılmalı ki tümünün ekseni çaışsın. Yoksa hareketler sırasında istenmeyen kasıntılar oluşur.
İşte burada imdada, seneler önce bir gün işe yarar diyerek aldığım menteşe yuva açma seti yetişti.

En güzel yanı bir merkezleme aparatı da içermesi.

İki harekette uygun yerlere düzgün yuvaları açıp menteşeleri yerleştirmek bir zevkti...

Masanın üzerindeki kıstırma mandalları, işkenceler falan en çok işe yarayan şeyler. Hatta yaratıcılığını kullanıp, elinin altında ne varsa işe dahil ediyorsun. Mesela o kablo bağı gibi...
Menteşe yeri için merkezleme aparatından bende de var ve çok işe yarıyor. Ama çatal ağızlı aletleri kullanamıyorum. Çünkü pres ile kesildiği için uç kısımlarında yön var, bıçak ağzı gibi değil. O yüzden balsanın içine düzgün gitmiyor. Onun yerine #11 bıçak kullanıyorum.

Masanın üzerindeki kıstırma mandalları, işkenceler falan en çok işe yarayan şeyler. Hatta yaratıcılığını kullanıp, elinin altında ne varsa işe dahil ediyorsun. Mesela o kablo bağı gibi...
Menteşe yeri için merkezleme aparatından bende de var ve çok işe yarıyor. Ama çatal ağızlı aletleri kullanamıyorum. Çünkü pres ile kesildiği için uç kısımlarında yön var, bıçak ağzı gibi değil. O yüzden balsanın içine düzgün gitmiyor. Onun yerine #11 bıçak kullanıyorum.
Hatta kablo bağlarının çentiklerini açıp tekrar tekrar kullanıyorum. :D