Piper Cub 3m 55cc

Sümer abi model şimdiden çok iyi görünüyor. Kolay gelsin diyor ve maiden i sabırsızlıkla bekliyorum. Maiden da test pilotu olarak Köpük ve Herkül emir ve görüşlerinize hazırdır komutanım :lol:
Yeni uçak boyutuyla onları uçurmak için oldukça yeterli olacaktır diye düşünüyorum :lol:
Sevgiler..
You must be registered for see images attach

Sümer abi model şimdiden çok iyi görünüyor. Kolay gelsin diyor ve maiden i sabırsızlıkla bekliyorum. Maiden da test pilotu olarak Köpük ve Herkül emir ve görüşlerinize hazırdır komutanım :lol:
Yeni uçak boyutuyla onları uçurmak için oldukça yeterli olacaktır diye düşünüyorum :lol:
Sevgiler..
You must be registered for see images attach
Ben de benim kediler için düşünmedim değil :) :D

Bana da yazıklar olsun!... Sümer bey koca uçağı bitirecek ben hala ... ?
Abi uçak büyüdükçe işler kolaylaşıyor bence. Örneğin bugün motor kutusunu yerine alıştırıp yapıştırırken bildiğin çekiçle giriştim.

Başlığı görünce "aa başlamış" diyecektim ki içeri girip okuyunca "oh en azından kaplamaya yetişmişim" dedim :)

Eline sağlık abi yeni lego piperın hayırlı olsun :thumbup:

Buarada dikkatimi çeken birşeyi sormadan edemeyeceğim, stab ve elevatör 8 mm balsa demişsin, görebildiğim kadarıyla tüm stab tek parça olarak kesilmiş, doğru mu? Bu parça direk kaplanacak mı yoksa üzerine eklenecek bir dahta parça olacak mı? Uçağın boyuna ekseninde lif yönüne sahip bir elemanın olmayışı beni biraz düşündürdü de o yüzden araya girdim...

titebond insanin yiyesi geliyor probiyotik yogurt gibi
Hahahaaa. Yalnız değilmişim. :)

E ben zaten yiyorum, tavsiye ederim çok lezzetli, ama fazla kaçırmayın cırcır yapıyor! ;D

Geçici iniş takımları ile ayağa kalktı delikanlı!

Nihai iniş takımlarını görme şansımız olacak mı? Ne kadar skeyl? Bungee var mı? :evil:

Bu arada dikkatimi çeken birşeyi sormadan edemeyeceğim, stab ve elevatör 8 mm balsa demişsin, görebildiğim kadarıyla tüm stab tek parça olarak kesilmiş, doğru mu? Bu parça direk kaplanacak mı yoksa üzerine eklenecek bir dahta parça olacak mı? Uçağın boyuna ekseninde lif yönüne sahip bir elemanın olmayışı beni biraz düşündürdü de o yüzden araya girdim...

Nihai iniş takımlarını görme şansımız olacak mı? Ne kadar skeyl? Bungee var mı? :evil:
Stablar, elevatör ve rudder 8 mm balsadan bütün olarak kesildi. Üzerleri iki yüzden de 1 mm balsa ile kaplandı. Ama kiti hazırlayan arkadaşın (Yasin de bu forumda zaten, belki bir şeyler yazar o da) önerisi doğrultusunda su yolu senin söylediğinin tersine oldu. Şimdi düşününce benim de aklıma yatmadı. Bir tane elevatör kaplanırken sorun olduğu için tekrar kestirilecek. Belki kuyruk elemanlarını tekrar kestirip farklı şekilde kaplamak gerekebilir.
İniş takımlarını bungee hariç scale yapacağız. Bungee yerine yay düşünüyorum. Ama şimdilik ilk uçuşlarını geçici iniş takımıyla yapacak.

Belki kuyruk elemanlarını tekrar kestirip farklı şekilde kaplamak gerekebilir.

Benim önerim en azından kaplamaların lif yönünün gövde eksenine paralel olması olur. Kaygım doğrudan sağlamlık değil aslında, zira stab gövdedeki yatağına oturacaktır elbet ve böylece en geniş yerinde boyuna bir destek alacaktır (muhtemelen üstüne de dikey geleceği için iki taraftan da desteklenecek)Ama tüm stab tek yönlü liflerden imal edilirse kaplarken veya ileride maruz kalacağı çevresel koşullarla çarpılmalargörülmesi ihtimali çok fazla.

Modelin kumaş kaplanacağını da gözönünde tutarsak daha skeyl görünmesi açısından stabların komple levha kaplanması da hoş değil. Ortada bir balsa levha çekirdek üzerine eklenen çıtalar ile oluşturulacak yapı hem daha sağlam hem daha hafif hem de daha güzel görünen bir sonuç olurdu... Misal 2 veya 3mm balsa levha çekirdeğin her iki yüzüne eklenen 4x4 veya 4x6mm çıtalarla islelet ve çerçevenin oluşturulması gibi...

Aslına bakarsanız bu boyutta bir piper modeline yakışan şey kuyruk elemanlarının ve kanat uçlarının "lamine" olmasıdır ama kim uğraşır ki böyle şeylerle :evil:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari