Pixhawk Cube Telemetri Olarak Xbee XBP24CZ7 Kullanımı

Enes Çiçek

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
İyi günler.Pixhawk Cube'da telemetri olarak kullanmak için Xbee XBP24CZ7 modelinden 2 adet explorerlarıyla(adaptör) beraber satın aldım.Xbeeleri XCTU programından gerekli parametrelerini girdim.Mission Plannerdada bir kaç paramatreyi değiştirdim fakat bağlantı sağlayamadım.Ayarlarım aşağıdaki resimlerdeki gibidir gözden kaçırdığım bir yer olabilir.Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Modüllerin USB Ayarları;

Modüllerin XCTU Ayarları;

Router(Drone) Modülü;

Coordinator(yer İstasyonu) Modülü;

Mission Planner Ayarları;

MP Connect dediğimde modüllerin videosu;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontrol Kartınız
Pixhawk Cube
Model Sınıfı
Quadcopter F450
Motor, Pervane ve ESC
DJI 2212/920 KV - 9343 Pervane - DJI E300 ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
Radiolink AT9S Kumanda ve Radiolink RD9S Alıcı
Extra Ekipman
Here 2 Gps
Sorunu çözdüm uykusuz gecelere değdi :)
Aslında ayarların hepsi doğruymuş sadece böyle bir durumda Mission Plannerı açıp Kurulum kısmından İşlemciye tıklamalı ve kullandığımız aracın firmware(donanım yazılımını) tekrar yüklemeye çalışmalıyız fakat Xbee'nin bağlı olduğu portu ve bant aralığını seçerek (Bende,COM7-57600) usb kablosu olmadan kablosuz haberleşme ile.Sonra ya tekrar yüklenir yada bende olduğu gibi işlem sırasında hata alırsınız.Ama korkmayın hata penceresini kapatıp ve sağ üstten bağlan dediğinizde bağlanacaktır.
Bu konuyu yardıma ihtiyacım olduğu için açmıştım şimdi yardıma ihtiyacı olan kişiler faydalanacak :)
Müsait bir zamanımda bu yazılanları video olarak çekip buraya yüklerim.
Saygılarımla...

Sorunun çözümüne sevindim, paylaşım için teşekkür ederiz. :)

Mesaja resim yükleme işlemini aşağıdaki linki inceleyerek yaparsanız konu daha anlaşılır olacaktır.

Hocam Xbee modüllerinin kendi özelliğidir uçtan uca şifreleme donanımsal olarak böyle bir avantajı var ama gerekli ayarları var tabi XCTU programından eğer ki takıldığınız bir nokta olursa yardım etmeye çalışırım.

Sorunun çözümüne sevindim, paylaşım için teşekkür ederiz. :)

Mesaja resim yükleme işlemini aşağıdaki linki inceleyerek yaparsanız konu daha anlaşılır olacaktır.

Teşekkür ederim hocam uyarınız için bundan sonra dikkat ederim :)

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Hocam xbee pro s2c kullanıyoruz uçtan uca aes şifreleme yaptık xbeeler kendi arasında haberleşebiliyor range problemi yok ama pixhawka bağladığımızda çoğu zaman mission plannera bağlanmıyor bağlansa da başlantı çok yavaş oluyor ping varmış gibi görüntü geliyor yardımcı olabilir misiniz acaba

• Beğen
Tepkiler: Enes Çiçek
Hocam xbee pro s2c kullanıyoruz uçtan uca aes şifreleme yaptık xbeeler kendi arasında haberleşebiliyor range problemi yok ama pixhawka bağladığımızda çoğu zaman mission plannera bağlanmıyor bağlansa da başlantı çok yavaş oluyor ping varmış gibi görüntü geliyor yardımcı olabilir misiniz acaba
Onu bende yaşadım bilmemekle beraber sanırım ayarı var çünkü 2 Mbps'a kadar veri aktarımı deniliyor bizimkiler büyük olasılıkla düşük veri aktarımına ayarlılar.4 Mb Telemetri Log dosyasını 10 dakikada indirdiğimi hatırlarım.

bizdeki xbeeler zigbee mesh di arkadaşlardan 802 alıp onlarınkini denedik çok iyi çalışıyor daha sonra aynı xctu parametrelerini alıp zigbee meshe garip şekilde 802 yükledik mission plannera bağlandık çok rahat flight data'yı alabiliyoruz ama parametrelerini alamıyoruz bu seferde gettin param diyip sonsuz döngüye giriyor program

bizdeki xbeeler zigbee mesh di arkadaşlardan 802 alıp onlarınkini denedik çok iyi çalışıyor daha sonra aynı xctu parametrelerini alıp zigbee meshe garip şekilde 802 yükledik mission plannera bağlandık çok rahat flight data'yı alabiliyoruz ama parametrelerini alamıyoruz bu seferde gettin param diyip sonsuz döngüye giriyor program
Muhtemelen daha önce uyarmışızdır ama yine hatırlatmış olalım

Forum kuralları gereği, lütfen mesaj yazarken Türkçe yazım kurallarına ve özellikle de noktalama işaretlerine dikkat ediniz. Bu yazdığınız mesajların başkaları tarafından daha rahat okunup, anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Merhaba, benim elimde iki tane Xbee Modülü var. İki tane de Enes Bey sizin kullandığınız explorer var. Bunlardan birini bilgisayarıma takıp çalıştırabiliyorum. Diğerini ise Pixhawk telemetri portuna takmam gerekiyor. Bunun için dışarıda satılan Explorer-Pixhawk kablosu var mı? Yoksa hangi pinin hangi pine takılacağını ve lehimleneceğini gösteren bir doküman var mı? Videonuzu yirmi defa inceledim. Pixhawk Explorerı üzerinde bir tane pine jumper takmamışsınız. Aynı zamanda Pixhawk telem1 portunda da bir pini boş bırakmışsınız bunlar hangi pinler acaba? Böyle bırakılmasının bir zararı var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler...
İyi çalışmalar arkadaşlar. XBee - Pixhawk Telemetri Bağlantısı için bir rehber video çektim ve sizler için Youtube sistemine yükledim. Umarım işinize yarar. Kazasız uçuşlar diliyorum herkese.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol