plandan balsa 3dpmini

plandan balsa 3dpmini

Mustafa Güney' Alıntı:
Bu arada ben kendi oyuncağımı yaparken oğlum da kendi oyuncağını yapıyor.
Maşallah oğlunuz şuan statik modellerle daha ilgili anlaşılan. :laugh: İnşallah sizin gibi meraklı olur birlikte uçmaya gidersiniz...

plandan balsa 3dpmini

Mustafa bey, sıvı Ca aslında kullanımı en kolay yapıştırıcıdır. Özellikle balsada. Ama yapıştırılacak yüzeyler birbirine tam temas etmeli. Yani, yapıştırılacak yüzeyleri birbirine tam temas ettirirsiniz ve ucundaki aplikatör ile sıvı CA'yi damlatırsınız, tamam. Epoksiye gelince, özellikle motor ateş duvarı (firewall) veya, kanat birleşim bağlantıları için kullanırız. Epoksi titreşime ve yüksek yüke dayanıklıdır. Tabii, size bunları söylerken, kendim CA'ye karşı allerjim olduğu için başka seçenekler kullanıyorum. CA'yi ancak zorunlu durumlarda ve iyi havalandırılmış ortamlarda kullanıyorum.

plandan balsa 3dpmini

Fatih Birkan' Alıntı:
Kolay gelsin. Her iki modelin de takipçisiyim. [emoji2]

Fatih bey benim de yardımımla benim ufaklık o gün modelini bitirdi. Hatta ısrarlarıyla (o yaştaki çocukların ısrarlarını bilirsiniz muhtemelen.) annesinden alçı karıştırmaya bir kap alıp kafatası kalıbı bile aldı... Tutturdu ondan sonra "Baba benim oyuncağıma da fotoğraf çek" diye.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kadir Kurt' Alıntı:
Bende tutor diye bir model buldum. 8-9 yıllık modelmiş. Çok az konu kalmış uçakla ilgili. Planı buldum ama lazer kesim lazım. Birkaç kişiye sordum haber bekliyorum eğer olursa kiti tamamlamak istiyorum.

Kadir bey tutor modelinden 2 normal bir de mini olmak üzere 3 tane yaptım. Hatta ilk yaptığım model oydu. 2 saniye uçurabilmiştim garibi acemilikten. Ama süper bir modeldir. Yalnız tutor için emin olun lazer kesime gerek yok. Zira keseceğiniz tek şey kanat sinirleri olacak. Onlar da aynı boyda. Bir kalıp çıkarıp rahatlıkla kesersiniz. Gözde yanları komple balsa stabilizerler ise çıta inşaa.

Ooof of... Hatırladım üzüldüm yine....

Türker Akgün' Alıntı:
Mustafa bey, epoksi benim bildiğim en ağır yapıştırıcılardan biri. Modelinizin sizinde söylediğiniz gibi hafif olması çok önemli, bu sebeple epoksi gibi yapıştırıcılardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmanızı öneririm. Kullanılacaksa bile mümkün olan en düşük miktarlarda olmalı... Eminim dikkat ediyorsunuzdur ama yine de vurgulamak istedim. Fun-fly tarzı 3D uçan modellerde sağlamlık ikinci planda olmalı, hafiflik hep önde gitmelidir bana göre.

Sizin modeliniz özellikle boyut itibariyle oldukça sıra dışı, bende sonucu merakla bekliyenlerdenim. :RCKolik:

Türker bey... Dediğiniz gibi epoksi gerçekten ağır... Ben de bu yüzden elimden geldiğince az kullanıyorum. Hatta sadece karbon balsa birleşimi olan yerlerde. Zira karbonu düzgün yapıştıran başka bişey bulamadım. Modelde karbonu bolca kullanmaya çalışmamın nedeni hem sağlam hem hafif bir model elde etmeye çalışmak. Bizim buralarda düzgün pist yok... İlk inişye kırılmasını istemiyorum modelin.

Türker Akgün' Alıntı:
Maşallah oğlunuz şuan statik modellerle daha ilgili anlaşılan. :laugh: İnşallah sizin gibi meraklı olur birlikte uçmaya gidersiniz...
Aslında benim modellere meraklıydı... Ancak bir keresinde ona uçurturken düşürdüğünde fazlasıyla kızmak gibi yanlış bir tavır sergiledim. Ondan beri pek yanaşmıyor....

Omer Erkan' Alıntı:
Mustafa bey, sıvı Ca aslında kullanımı en kolay yapıştırıcıdır. Özellikle balsada. Ama yapıştırılacak yüzeyler birbirine tam temas etmeli. Yani, yapıştırılacak yüzeyleri birbirine tam temas ettirirsiniz ve ucundaki aplikatör ile sıvı CA'yi damlatırsınız, tamam. Epoksiye gelince, özellikle motor ateş duvarı (firewall) veya, kanat birleşim bağlantıları için kullanırız. Epoksi titreşime ve yüksek yüke dayanıklıdır. Tabii, size bunları söylerken, kendim CA'ye karşı allerjim olduğu için başka seçenekler kullanıyorum. CA'yi ancak zorunlu durumlarda ve iyi havalandırılmış ortamlarda kullanıyorum.

Ömer bey Firewall kısmında da kullanacağım epoksi... CA gerçekten çok pratik. Ancak dediğim gibi hataya yer vermiyor. Epoksi veya tutkalla hatta deniz tutkalıyla güzel sonuçlar alıyorum

plandan balsa 3dpmini

Mustafa Güney' Alıntı:
Fatih bey benim de yardımımla benim ufaklık o gün modelini bitirdi. Hatta ısrarlarıyla (o yaştaki çocukların ısrarlarını bilirsiniz muhtemelen.) annesinden alçı karıştırmaya bir kap alıp kafatası kalıbı bile aldı... Tutturdu ondan sonra "Baba benim oyuncağıma da fotoğraf çek" diye.

Evet bende de var bir ufaklık. Güzel ve ürkütücü bir dinozor olmuş. [emoji2] Ellerine sağlık.[emoji122]

plandan balsa 3dpmini

Sadece kanat profili için kesilmesini duymak güzel oldu. Olmazsa bir ara başlarim. Birde tutor da kullandığınız motor ve esc nasıldı bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler :saygilar:

plandan balsa 3dpmini

Vaaay ustam da buradaymış :) Gerisini merak ettim abi, arkası yarın dizileri gibi olmuş. Sezon tatili uzun sürmese bari :D

plandan balsa 3dpmini

Kadir bey aslında yakınlarda olsanız birkaç tane fazladan kestiğim tutor sinirini de size verebilirdim. Her uçak yaptığımda mutlaka fazladan sinir keserim belki tekrar yaparım diye. Ama genelde tekrar yapmam :)

Serkan ÖZKAN' Alıntı:
Vaaay ustam da buradaymış :) Gerisini merak ettim abi, arkası yarın dizileri gibi olmuş. Sezon tatili uzun sürmese bari :D

Vay Serkan'ım hoş geldin.... Köyde cenazeydi çocuk hastanedeydi akraba ziyaretteydi derken yapıma baya ara vermişim.... Neyse... Devam edeyim yavaşcık yavaşcık....

Gövde yan duvarları tamamen hazır.

Motor firewall için 3mm huş kontradan dışa 3mm kavak kontradan da dışa parça kesildi. Kanat önü kontra da 3 mm kontradan kesildi.

plandan balsa 3dpmini

Mustafa Güney' Alıntı:
....Vay Serkan'ım hoş geldin.... Köyde cenazeydi çocuk hastanedeydi akraba ziyaretteydi derken yapıma baya ara vermişim.... Neyse... Devam edeyim yavaşcık yavaşcık....
Geçmiş olsun diyelim Mustafa Bey :embarras:

plandan balsa 3dpmini

Mustafa Güney' Alıntı:
Motor firewall için 3mm huş kontradan dışa 3mm kavak kontradan da dışa parça kesildi. Kanat önü kontra da 3 mm kontradan kesildi.

Mustafa Bey huş ve kavak kontralar arasındaki fark nedir ? Farklı farklı kesmişsiniz.

plandan balsa 3dpmini

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Geçmiş olsun diyelim Mustafa Bey :embarras:

Teşekkürler Mehmet bey... Bu küçüğün hastalıkları hiç bitmeyecek sanırım.

Fatih Birkan' Alıntı:
Mustafa Bey huş ve kavak kontralar arasındaki fark nedir ? Farklı farklı kesmişsiniz.

Fatih bey aslında farklı olduğundan değil. Sadece planda öyle yazıyordu ve benim de elimde vardı. Ancak kulllandığımda gördüm ki huş daha bi sert ve sağlam.