Video Pt-17 Stearman Uçuş Videoları

Çok fazla şey beklemiyorsun. Hiç de bile. Uçağın gördüğüm kadarıyla gayet de stabil uçuyor. Ama akrobasi için motorun zayıf. Atımlarını artır biraz. Expo uygula. Bol bol iniş denemesi yap.
Önce inişlerin düzgün olsun. İnişleri planlamayı, inişe yaklaşmayı, yaklaşırken uçağı 'tutmayı' öğren.
Ondan sonra ufak ufak (olduğu kadar) bazı figürler yapmaya başlarsın.

Son düzenleme:
Çok fazla şey beklemiyorsun. Hiç de bile. Uçağın gördüğüm kadarıyla gayet de stabil uçuyor. Ama akrobasi için motorun zayıf. Atımlarını artır biraz. Expo uygula. Bol bol iniş denemesi yap.
Önce inişlerin düzgün olsun. İnişleri planlamayı, inişe yaklaşmayı, yaklaşırken uçağı 'tutmayı' öğren.
Ondan sonra ufak ufak (olduğu kadar) bazı figürler yapmaya başlarsın.
Bunu duyduğuma çok sevindim abi. İniş çalışmayı düşünüyorum. Motor konusunda aklımda çılgın fikirler var :D ama fazla çılgın olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden şuanlık bende kalsın :D
Elimdeki motoru verimli bir şekilde kullanabilsem ilk etapta yeterli gelir diye düşünüyorum. Tabi yine de günün sonunda yeterli gelmeyecek gibi. Ama en azından daha hafif ve düzenlemeleri yapılmış bir modelle biraz daha iyi olabilir.
Bunun için motoru tamir etmem gerekiyor. Motorun mıknatıslarını söküp, temizleyip, güzel bir şekilde tekrar yapıştırmam lazım. Bunun için araştırma yaptım ama çok fazla kaynak yok. Mıknatısları epoksi ile yapıştırmayı önermiş bir kişi. Daha önce hiç kullanmadığım bir yapıştırıcı. Daha detaylı bir araştırma sonrası tamirata girişmeyi düşünüyorum.

Bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum :)

Bir uçakta "müzdevice" düzeltmesi kural olarak normal seyir hızına göre yapılır. Her hızda dümdüz uçacak pervaneli bir uçak ise mümkün değil. Benim okuduğum ve anladığım kadarıyla Ali Haydar arkadaşımızın uçağı normal uçuşta değil gaz açtığında sola gidiyor ki bu tamamen normal bir davranış. Bunu engellemek için motor açısını daha da sağa verirse düz uçuşta uçak sağa kaçmaya başlayacak. Ayrıca bu haliyle gaz açtığında sola kaçan uçak, hız kazandıkça düz uçmaya başlayacaktır. Çünkü "müzdevice" etkisi yüksek güç / düşük hava hızı durumunda belirgindir.
Burundan pervaneli ve pervanesi kokpitten bakıldığında saat yönünde dönen her uçakta pilot gaz açtığında sola kaçışa hazırlıklı olup sağ rudder kullanımını öğrenmelidir.

NOT: "Müzdevice" deyip geçtiğimiz olgu aslında toplam dört farklı etkinin bileşiminden oluşmaktadır.
Yazınızdan şunu anlıyorum. "Her hızda dümdüz uçacak pervaneli bir uçak ise mümkün değil." Modelin karekteristiğine göre GAZ/RUDDER mix yapılıp ayarlanabilir.

Yazınızdan şunu anlıyorum. "Her hızda dümdüz uçacak pervaneli bir uçak ise mümkün değil." Modelin karekteristiğine göre GAZ/RUDDER mix yapılıp ayarlanabilir.
Düz uçma konusunda söylediğim şey aynen bu. Ama miks işi zor. Çünkü düz uçuştan sapmalar sadece gaz kolu konumuna değil o anki hava hızına, hücum açısına vs bağlı. "Müzdevice" denilen şeyin dört elemanı var demiştim. Bunların içinde en etkilisi "slipstream" denilen pervanenin helezon şeklindeki hava akımı. Bu da yüksek güç düşük hız durumunda çok etkili. Örneğin tırmanmaya başlarken gaz açıp burun kaldırıyoruz ve sağ rudder basıyoruz. O esnada uçak hızlanırsa sağ rudder komutunu azaltmak gerekiyor. Gerçek uçakta tırmanışta uçak hızlanmaz tabii ama modelde abartılı çekiş/ağırlık oranı, tam gazla tırmanırken bile hızlanmaya yol açar genelde.
Kısaca bu kadar değişkeni kumanda miksi ile çözmek zor. Bence ideali, nerede ne zaman nasıl bir tepki geleceğini bilmek, uçağımızı iyi tanımak ve proaktif olarak düzeltici komutlar vermek.

Düz uçma konusunda söylediğim şey aynen bu. Ama miks işi zor. Çünkü düz uçuştan sapmalar sadece gaz kolu konumuna değil o anki hava hızına, hücum açısına vs bağlı. "Müzdevice" denilen şeyin dört elemanı var demiştim. Bunların içinde en etkilisi "slipstream" denilen pervanenin helezon şeklindeki hava akımı. Bu da yüksek güç düşük hız durumunda çok etkili. Örneğin tırmanmaya başlarken gaz açıp burun kaldırıyoruz ve sağ rudder basıyoruz. O esnada uçak hızlanırsa sağ rudder komutunu azaltmak gerekiyor. Gerçek uçakta tırmanışta uçak hızlanmaz tabii ama modelde abartılı çekiş/ağırlık oranı, tam gazla tırmanırken bile hızlanmaya yol açar genelde.
Kısaca bu kadar değişkeni kumanda miksi ile çözmek zor. Bence ideali, nerede ne zaman nasıl bir tepki geleceğini bilmek, uçağımızı iyi tanımak ve proaktif olarak düzeltici komutlar vermek.
Kendi adıma böyle bir uygulama yapmadım ama. Burundan pervaneli standart bir modelde ilk fırsatta deneyeceğim. Sanıyorum kumandamda mikserinin hangi aşamada devreye gireceği ayarlanabiliyor. Teşekkürler yanıt için.:saygilar:

Kendi adıma böyle bir uygulama yapmadım ama. Burundan pervaneli standart bir modelde ilk fırsatta deneyeceğim. Sanıyorum kumandamda mikserinin hangi aşamada devreye gireceği ayarlanabiliyor. Teşekkürler yanıt için.:saygilar:
İlla bi şeyler kurcalayan di mi?
Boşver miksi, onu bununla karıştırmayı filan.... Ne gerek var?...
:laugh:

• Haha
Tepkiler: Üye silindi 8682
Bunu duyduğuma çok sevindim abi. İniş çalışmayı düşünüyorum. Motor konusunda aklımda çılgın fikirler var :D ama fazla çılgın olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden şuanlık bende kalsın :D
Elimdeki motoru verimli bir şekilde kullanabilsem ilk etapta yeterli gelir diye düşünüyorum. Tabi yine de günün sonunda yeterli gelmeyecek gibi. Ama en azından daha hafif ve düzenlemeleri yapılmış bir modelle biraz daha iyi olabilir.
Bunun için motoru tamir etmem gerekiyor. Motorun mıknatıslarını söküp, temizleyip, güzel bir şekilde tekrar yapıştırmam lazım. Bunun için araştırma yaptım ama çok fazla kaynak yok. Mıknatısları epoksi ile yapıştırmayı önermiş bir kişi. Daha önce hiç kullanmadığım bir yapıştırıcı. Daha detaylı bir araştırma sonrası tamirata girişmeyi düşünüyorum.

Bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum :)
Mıknatısları yapıştırmak için japon gayet yeterli bir yapıştırıcı. Motor aşırı ısınmıyorsa sıkıntı olmaz.

Motorun kötü duran tek mıknatısı vardı. Oda benim tamir ettiğim mıknatıstı. Önce o mıknatısı ayırıp altındaki yapıştırıcıyı havyayla bir güzel temizleyip tekrar yapıştırdım. Bu sefer gayet güzel oldu. Stator hiç bir yere takılmadan dönüyor. Ama yine de %80 gaza çıkınca motor takılıyor.
Not: Pervane takılı değilken denediğimde bir sıkıntı olmuyor.

Son düzenleme:
Elimdeki Japonu bol bol kullanıp yapıştırdım abi. Sağlam oldu. Ama sorun mıknatıslarda değil sanırım. Stator ve mıknatıslar arasındaki boşluk çok az. Gaz %80 civarına gelince titreşim iyice artıp mili esnetip mıknatıslara dokunduruyor olabilir diye düşündüm.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elimdeki Japonu bol bol kullanıp yapıştırdım abi. Sağlam oldu. Ama sorun mıknatıslarda değil sanırım. Stator ve mıknatıslar arasındaki boşluk çok az. Gaz %80 civarına gelince titreşim iyice artıp mili esnetip mıknatıslara dokunduruyor olabilir diye düşündüm.

Motora balans ayarı yap bence. Birde rulmanları iyice kontrol etmekte fayda var.

Bu motora 2 kere rulman aldım. Ama sorun devam ediyor.

Balans ayarı nasıl oluyor acaba?
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pervane balansı için bir aparat edinmen veya yapman lazım:

Bu motora 2 kere rulman aldım. Ama sorun devam ediyor.

Balans ayarı nasıl oluyor acaba?
Herkesin kendi yöntemi vardır.
Bir dönem kendi topladığım çok rotorlu multicoperlerle ugğraştıydım. Sıfır motorlarda bile balans oluyordu.
Basit bir alet yapmıştım. bir yaya yayın ucuna motor mountu monte ediyordum. Yayın diğer ucunu masaya sabitliyordum motor bir anlamda boşta duruyor. motor o durumda çalıştırılınca balans varsa yayın ucunda dans eder.
Hassas ayar için motor mountun altına bır mini lazer monte edip duvara yansıtılınca titresimi duvarda izlersin.
Farklı konumlara bant parçası yapıştırarak deneme yanılma ile titreşimin en az durumunu tesbit ediyorsun.
Bu aslında çok önemli bır konu ama ihmal ediliyor.
Pervane balansı gerektiğini yazmıyorum bile.:rolleyes:
Deniz bey uygun linkleri atmış ben yazarken.:evil::saygilar:

Moderatör tarafında düzenlendi: