Video Pt-17 Stearman Uçuş Videoları

Hakikaten çok önemli bir konu. Modeller büyüdükçe hepimiz ihmal ediyoruz. Uçaklardan önce ben de multikopterler ile ilgileniyordum. Pervane ve motor balansı olmazsa olmazdır. Hele ki kontrol kartı ile yönetiliyorsa. Sonra elektrikli uçaklar ile ilgilenmeye başladım. Bu hassasiyetim azaldı. Patlar motorlulara geçince hepten ihmal etmeye başladım. Geçtiğimiz sezondan beri, hatırladıkça yedek pervanelerimin balansını yaparım. Patlar motorlarda bile ciddi bir fark yaratıyor!...

Hakikaten çok önemli bir konu. Modeller büyüdükçe hepimiz ihmal ediyoruz. Uçaklardan önce ben de multikopterler ile ilgileniyordum. Pervane ve motor balansı olmazsa olmazdır. Hele ki kontrol kartı ile yönetiliyorsa. Sonra elektrikli uçaklar ile ilgilenmeye başladım. Bu hassasiyetim azaldı. Patlar motorlulara geçince hepten ihmal etmeye başladım. Geçtiğimiz sezondan beri, hatırladıkça yedek pervanelerimin balansını yaparım. Patlar motorlarda bile ciddi bir fark yaratıyor!...
Yapımı kolay ve uçurulabilirliği yüzünden hep tercih ettigim F-22 Raptorun farklı versiyonlarında bunu denedim.
Balansı alınmamış motor ve pervane ile geniş yüzey alanı bir trampet etkisi yapıyor. Daha çok ses (gürültü) ve verim düşüklüğü net görünüyor.
Balansı yapılmış pervane ve motorla aynı model daha verimli ve sessiz oluyor. :)

Dün uçağı biraz tamir etmeye girişmiştim. Bugün de hava çok güzeldi. Tamiratı tamamladım. Kanatları 7cm geriye aldım. Burundaki ağırlıkları çıkardım. Hatta burundaki yarı arızalı motoru da çıkardım. Yerine elimde bulunan küçük bir motoru taktım. Uçak 250g hafifledi. 1750g oldu. Bu motorun max thrustü 875g. Uçurur diye tahmin etmiştim fakat uçurmadı. Aslında çok sınırda kaldı. 1 metre kadar havalandı. Ama gözü hep yerdeydi :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi aklımda birkaç senaryo var. En basiti hazır uçaktan 200g ağırlık eksilmişken eski yarı arızalı motorla idare etmek ve kalan 7 pervaneyi kırmak :D

Bir diğeri bu yeni takmış olduğum motordan bir tane daha takmak. Üst kanadın alt tarafına sağ-sol birer tane motor. Bunu denemek istediğim için cazip geliyor ama pilin çok çabuk bitmesi hoş olmaz.

Bu yüzden de şöyle birşey düşündüm. Elimde şöyle bir kablo var. 6s olan iki pili birleştiriyor. Ve yine 6s fakat mah değeri daha yüksek tek pil haline getiriyor. Bende bir tane 2s eski bir pil var. Kötü durumda. Acaba bu pili 3s pile destek olması için kullanabilir miyim elimdeki birleştirici kablo ile? Mah değerleri aynı fakat biri 3s diğeri 2s. Koyacağım 2s pil ölü ağırlık(150g) mı olur yoksa farkedilir bir etkisi olur mu uçuş süresinde?

Tabi aslında yeni bir pil ve yeni bir motor en temizi. Hatta yeni bir uçak da olabilir :D ama elimdekileri değerlendirmeye çalışıyorum.