Quad Roll Ekseninde Sallanıyor

Oğuzhan BAŞER

Yeni Uye
Web sitesi
www.elektrobot.net
İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba,

Öncelikle soruyu sormak için uygun bir yer bulamadığımdan yeni konu açma gereksinimi duydum.

4S lipo kullanmaya başladığımdan beri drone Roll ekseninde hafif sallanıyor. PID ayarlarından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Referans olarak sayfayı buldum. Ancak ayarlamayı yapmaktan biraz çekiniyorum. Dikkat etmem gereken şeyler nelerdir yardımcı olabilir misiniz? Yada F450 ve üzeri sınfı drone kullanan birisi PID ayarlarını paylaşabilir mi?

Uçuşlardan birine ait log dosyam ekte mevcuttur.

Şimdiden teşekkürler.

Kontrol Kartınız
Pixhawk
Model Sınıfı
S500
Motor, Pervane ve ESC
T-Motor 2216 880Kv, 1045 Pervane, 40A ReadyToSky ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
Radiolink AT-10
Extra Ekipman
GPS

Ekli dosyalar

• log.zip
    878.8 KB · Görülme: 109
En basit yol AutoTune uçuşu yapmak. Sadece Roll ekseni içinde AutoTune uçuşu yapabilirsiniz. Manuel yapmak içinde, Roll ve Pitch değerleri aynı olmak kaydı ile, titreşim-sallantı olana kadar kademe kademe arttırılır. Sonra titreşimin olmadığı bir önceki noktaya değerler geri döndürülür. Tabi siz bunun tam tersini yapacaksınız. Kademe kademe azaltacaksınız. titreşim kesilene kadar.
Her ihtimale karşı, mevcut değerlerin ekran görüntüsünü de alın.

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan BAŞER
Konu " Pixhawk " bölümüne taşınmış ve konu başlığındaki "DRONE" kelimesi "QUAD" olarak değiştirilmiştir.

Bizler forum ortamında pek “Drone” ve “Droner” kelimelerini kullanmayı sevmiyoruz. Sebebini ise şu yazıda bulabilirsin :saygilar:

En basit yol AutoTune uçuşu yapmak. Sadece Roll ekseni içinde AutoTune uçuşu yapabilirsiniz. Manuel yapmak içinde, Roll ve Pitch değerleri aynı olmak kaydı ile, titreşim-sallantı olana kadar kademe kademe arttırılır. Sonra titreşimin olmadığı bir önceki noktaya değerler geri döndürülür. Tabi siz bunun tam tersini yapacaksınız. Kademe kademe azaltacaksınız. titreşim kesilene kadar.
Her ihtimale karşı, mevcut değerlerin ekran görüntüsünü de alın.

AutoTune yapmak benim de aklıma geldi. Lakin sallantı sorun olur mu diye tam emin olamadım. Çok ciddi olmasa da stabil olarak uçuş gerçekleşmiyor ve Quad havada geziyor. Manuel olarak PID ayarlarını yavaş yavaş düşürsem her eksen için mi düşürmem gerekli? Yoksa sadece AltHold ' un p değerini düşürmek yeterli olur mu?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Önce Basic Pid bölümünden kademe kademe düşürün.

Olmazsa önce burayı dikkatli şekilde okuyun (Hatta ilk burayı okuyun).

Gelişmiş ayarlardan, 2 numaralı yerden ayarlayın. Önce P değerinden başlayın.

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan BAŞER
Önce Basic Pid bölümünden kademe kademe düşürün.

Basic PID ayarlarını kullanarak Roll/Pitch hassasiyetini düşürmek işe yaradı. Drone sallanmayı kesti ve tekrar stabil olarak uçmakta. Teşekkürler tavsiye için. :)