Quadcopter Motoru

@LEVENT UYGUN abi sen şu kahveyi içmeye ne zaman geçiyorsun ? Bende köfteleri kapıp geleyim de şu Eskişehir , Malatya , Bursa vide Kocaeli tayfasına ( diğer bütün illerdeki hobi meraklılarına selam olsun ) bi nispet yapalım yahu . Hemde Sümer abinin midesi bi akçaabat köfte görsün belki biraz sakinleşir ;D;D:saygilar:

Motor yaptırmadınız bari akcaabat köftesinin tarifini verin de onu yapalım. ;D

Motor yaptırmadınız bari akcaabat köftesinin tarifini verin de onu yapalım. ;D
Kasaptan bütün atık yağ, sinir vs'yi al. Azıcık da et al. Bayat ekmek, sarımsak, soğan, tuz, karabiber ile iki kere kıyma makinesinden geçir. Mangalda kızart. :lol:

Kasaptan bütün atık yağ, sinir vs'yi al. Azıcık da et al. Bayat ekmek, sarımsak, soğan, tuz, karabiber ile iki kere kıyma makinesinden geçir. Mangalda kızart. :lol:
Daha kolayı var. Kasap reyonu olan bir markete gidip kasaba akcaabat köfte istiyorum derseniz zaten vericektir. ;):lollol:

Hakan kardeşim, elektrik - elektronik bölümü okuyormuşsun, tanışma bölümüne öyle yazmışsın.
Şimdi QuadCopter yapacaksınız + 30 A. Esc + 4S piliniz var bütün bilgi bu.
Bu quad'ın boyutu , uçuş ağırlığı (motorlar dahil tabii ki) bilgileri mevcut mu?
Zira yaklaşık da olsa uçuş ağırlığının bilinmesi gerekli, motor trust değerinin hesaplanması gerekli.
İşte bu noktada da "thrust to weight ratio" yani " itiş gücü ile ağırlık oranı " işin içine giriyor.
Bu da nasıl bir uçuş amaçladığınız yada QuadCopter ne iş yapacak ile doğru orantılı..
Buradan hareket ile gerekli thrust değerini belirlerseniz, motor + pervane kombinasyonu yapabilirsiniz.
Tabi sizin bazı sınırlarınız var, birincisi motorun %100 verimli çalışacağını düşünürsek ki bu mümkün değil,
maksimum çekeceği akım 20-25 A. civarında olmalı ki havada ESC yanmasın çünkü sizin esc niz 30 A.
Motor için gerekli KV değerini (volt başına düşen devir sayısı) tespit edince de pervane hesabına girersiniz ki
istediğiniz yada yakın değerde thrust oluşturacak pervane seçersiniz.

Bu linke göz atın:

Not: 3D yazıcılar ile bir takım fırçasız motor uygulamaları söz konusu fakat, yük altında ve uzun süreli kullanım hüsran olur.

Başarılar.
:RCKolik:
Öncelikle teşekkür ederim,evet bütün değerleri hesapladık hatta drone’a uygun internetten hazır motor bile seçip simulasyonda denedik.Ama acaba bu motoru kendimiz yapabilir miyiz diye bir düşünce geliştirdik,internetde bir çok araştırma yaptım bu forumada bir fikir alma danışma amacıyla yazdım.Tabiki amacım sizden işlemleri yapıp bana vermeniz değil yol göstermenizdi.İlginiz için tekrardan teşekkür ederim

Hakan, şu dosyalar yararlı olacaktır. Özellikle ilk dosya ayrıntılı bilgi veriyor:

Teşekkür ederim,hepsine bakacağım

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk