Raptor 90 se Toplama

Çağlar Kansu

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar,
Elimde 2 kit ve bir sürü yedekleriyle Raptor 90se var. Parçalar kutularda yatıyor..
Helikopteri tanımak adına kendim parçalarının montajını yapmak istiyorum.
İnternette bu helikoptere ait bir toplama videosu bulamadım. Konu hakkında sizlerin bildiği bir video yada görsel anlatım varsa paylaşır mısınız? Yabancı forumları bilmiyorum. Oralarda mutlaka paylaşılmıştır ama bulamadım :(

Raptor 90 se Toplama

Çağlar bey helikopterin manueli en büyük yardımcınız olacaktır, başka bir kaynağa ihtiyacınız yok. Bunun yanında bazı temel şeyler için, mesela loctite (threadlock) kullanımı, lehim yapımı gibi şeyleri ve helikopterin ayarlanması ile ilgili kısımları rahatlıkla bulabilirsiniz. Helikopterlerin ayar aşaması üç aşağı beş yukarı her helide aynıdır. Önce bir toplamaya başlayın, takıldığınız yerde destek veririz.

Helikopterde loctite kullanımı çok önemlidir, metale giren her vida mutlaka loctite'lanmalıdır.

Bir öneride bulunayım, bulabildiğiniz farklı markaların toplama videolarını izleyin, zaten neyin nasıl yapıldığı hakkında bir fikriniz olacaktır. Daha sonra helikopteri "kuru" olarak bir toplayın. Kurudan kastım, loctite ve yağ kullanmadan. Böylece hem toplama konusunda bir fikriniz olur, hem de montaj sırasında karşılaşılabilecek açmazları önceden tespit edebilirsiniz. Bazen helikopter manuellerinde sıralama yanlış olabilir, yada en basit şekilde anlatabilmek için öyle yapılıyor olabilir. Taktığınız bir parça, başka bir parçayı rahat takmanızı veya düzgün ayarlamanızı zorlaştırabilir, engelleyebilir. Kite alıştıkça kendi montaj taktiklerinizi belirlersiniz. Ben daha önceden bilmediğim bir kiti toplarken bu yolu izlerim. En sonunda, hazır olduğunuzda komple söker ve usulune uygun olarak yeniden toplarsınız.

Raptor 90 se Toplama

Emre'ye aynen katiliyorum :thumbup: Asagidaki konuda yer alan "Fiziksel montaj / Kurulum" detaylari temel bilgileri size verecektir :RCKolik:

Raptor 90 se Toplama

Malesef Raptor a ait hicbir modelin bir videosu yok lakin kitapciginda cok sade anlatimi vardir,
Derin bir nefes al, kafani rahatlat ve yavas adimlarda surecleri takip edersen toplarsin,

Raptor 90 se Toplama

Emre Kaman' Alıntı:
Çağlar bey helikopterin manueli en büyük yardımcınız olacaktır, başka bir kaynağa ihtiyacınız yok. Bunun yanında bazı temel şeyler için, mesela loctite (threadlock) kullanımı, lehim yapımı gibi şeyleri ve helikopterin ayarlanması ile ilgili kısımları rahatlıkla bulabilirsiniz. Helikopterlerin ayar aşaması üç aşağı beş yukarı her helide aynıdır. Önce bir toplamaya başlayın, takıldığınız yerde destek veririz.

Helikopterde loctite kullanımı çok önemlidir, metale giren her vida mutlaka loctite'lanmalıdır.

Bir öneride bulunayım, bulabildiğiniz farklı markaların toplama videolarını izleyin, zaten neyin nasıl yapıldığı hakkında bir fikriniz olacaktır. Daha sonra helikopteri "kuru" olarak bir toplayın. Kurudan kastım, loctite ve yağ kullanmadan. Böylece hem toplama konusunda bir fikriniz olur, hem de montaj sırasında karşılaşılabilecek açmazları önceden tespit edebilirsiniz. Bazen helikopter manuellerinde sıralama yanlış olabilir, yada en basit şekilde anlatabilmek için öyle yapılıyor olabilir. Taktığınız bir parça, başka bir parçayı rahat takmanızı veya düzgün ayarlamanızı zorlaştırabilir, engelleyebilir. Kite alıştıkça kendi montaj taktiklerinizi belirlersiniz. Ben daha önceden bilmediğim bir kiti toplarken bu yolu izlerim. En sonunda, hazır olduğunuzda komple söker ve usulune uygun olarak yeniden toplarsınız.

Emre Bey,

Evrim Beyin söylediği gibi raptorun manueli çok sade anlatımı var. Ayrıca bendeki raptor full karbon ile upgrade edilmiş. Manuelindeki parçalar plastik. Bendeki karbon parçalara pek benzemiyor.
Onun dışında diğer genel konuları bulabilirim. Zaten bir tane hemen hemen montajlanmış gövde var elimde model olarak. Diğerini buna bakarak söküp takabilirim ama benim istediğim ufak tefek püf noktalarını anlatan 'şurasını çok sık, şurayı çok sıkma, şu noktaya yağ sürme vs. gibi şeyleri öğrenebileceğim bir kaynak.
Ama çok ilginç, bir zamanlar çok yaygın kullanılan bir modele ait doğru düzgün bir manuel yada videonun bulunmaması. Bir tek plastik gövdeli halinin manueli var. Başka hiçbir şey bulamadım.

Raptor 90 se Toplama

Bu ürün zamanında internet ve özellikle Youtube gibi video kanalları pek yoktu buyuk ihtimal. Olsa bile bunları çekip paylaşabilecek kameraları ulaşmak o donem ıcın ciddi yatırımlar gerektiriyordu. Bu nedenle kaynak konusunda sıkıntı oldugunu düşünüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk