Raptor G4 E720 titreşim

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Daha önce havada iken kuyruk şaftının kırıldığını paylaşmıştım. Şükür çok az hasarla atlatmıştım. Sadece kuyruk şaftını değiştirmiştim. Ama kuyruk borusunun üzerinde de bi darbe izi vardı. Bi eğrilik gözüme çarpmadı. Şaftı kuyruk borusuna yerleştirdiğimde de şaftın her iki ucunun kuyruk borusunun merezinde olmasına dikkat etmiştim. Ama demek ki az da olsa sorun varmış. Yaptığım uçuşlarda belli bir kafa devrine ulaştığımda daha önce olmayan bir ses duydum. Başta önemsemedim. Bu gün kuyruğu ve şaftı söktüm. Şaftta hafif bir eğrilik var. Yarın inşallah yeni kuyruk ve şaft takacağım.
Titreşimi görebilmeniz için bir video eklliyorum. Kuyruğu değiştirince de video eklerim.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Raptor G4 E720 titreşim

Cepten izledim videoyu. Benim gördüğüm belli bir devir alıncaya kadar olan kısımda asırı bir titreşim oldugu. Bu sekilde zaten kullanmissin ama tam devirde olmaması gereken ses iyiye işaret degil. Ben olsam ben de değiştirirdim ki uçarken kafam rahat etsin :)

Degisim sonrası sonucu merakla ekliyoruz Cahit hocam :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Raptor G4 E720 titreşim

Şahsen benim için helide titreşim en çok tadımı kaçıran şeylerin başında gelir. :(

Neyseki hastalık derecesindeki bu takıntımdan neredeyse kurtuldum. Eskiden kırım geçiren modellerimi ne kadar hasarlandığına bile bakmaksızın toplamaz, yeni kite geçerdim.

Neyseki sağolsun Mehmet abi sayesinde tedavi oldum diyebilirim. :laugh:

Nevar ne yok değiştir Cahit hocam, seni çok iyi anlıyorum. :lollol: :lol: :lol:

Raptor G4 E720 titreşim

Teşekkürler Mehmet Bay ve Türker Bey. Benim korkum bu titreşimin Spirit Fbl yi etkileyebilmesi.

Raptor G4 E720 titreşim

Bu gün kuyruk şaftını ve kuyruk borusunu değiştirdim ama yine titreşim var. belli bir devre ulaşınca daha önce olmayan bir ses çıkarıyor.

Bu da kuyruksuzken çektiğim video.

Raptor G4 E720 titreşim

Spool up evresinde belli devirlerde titreşim bence çok sıkıntı değil. İdeal kafaturuna ulaştığında bir titreşim varsa, hoverda tutunurken falan... O sıkıntı...

Hızlanırken veya yavaşlarken, protos da titrerdi, bir miktar logo da titriyor. Kayış aktarmalı modeller olduğu için belki bu kadar uzun sürmüyor fakat yine de var.

Raptor G4 E720 titreşim

Cahit abi bugune kadar izledigim yuzlerce Raptor videosu oldu, Raptor hastasiyim biliyorsundur,
Bu titreme bana normal geldi, tam devirlenme esnasinda bu kadar yapmasi nerdeyse hepsinde var,

Yarin benim X50 nin kuyrugu toplayacagim dun sifir parcalari aldim,komple kuyruk, onceki kuyrukta bendede bu kadar vardi devirlenirken bakalim yenisinde olacakmi ?

Raptor G4 E720 titreşim

Cahit hocam hizlaninca sonradan çıkan sesi şahsen ben anlayamadım. Bana sanki normal gibi geldi ama sen farklı yorum yapıyorsan senin duyduğun daha doğrudur.

Diger taraftan normal hıza gelince kadar arada çıkan titreşim bence normal. Yanı bazı modellerde ben de gördüm. Hic olmaması elbette daha iyi ama en azından belli bir düşük devirde kısa süreliğine ortaya çıkıyor. Bu da uçuşta olumsuz bir etki yapmaz diye düşünüyorum. Kaldı ki Spirit titreşim konusunda cok da hassas degil, bu da ciddi bir avantaj.

Raptor G4 E720 titreşim

cahıt abı su model camıasında 1 elın parmakları kadar TT kullanıcısı var , onlarda boyle sorun yaşadımı kendımde dahıl uzuluyorum ...

ben hala X50 yı toplıyacam , hala E700 um maıden yapamadı adam akıllı ...

abı aklıma gelen bı kac sey paylasıyım , kuyruk ıcerısındekı rulmanları esıt mesafede tut , hatta etrafına ben , elektrık bandı donerek cıkıntı olusturuyordum ılerı gerı kaymasın dıye o sekıldede yapabılırsın , bu gune kadar yapmadıgı bı ses yapıyorsa rulmanları kontrol et abı , en bastada kuyruk difrensıyel saftını :D :D şaka şaka ne difrensiyeli yenı modelcı arkadaslar terımler arası kaydırma yapmasın sımdı :D :D:D

tail şafta taktıgın rulmanlara bı bak abı olmadı wd40 falan yatır bı ..

vıdeo da gorunur oyle ahım şahım bir titreşim göremedim , sprıtı bılmıyorum ama benım braın ve sk720 de dahıl olmak uzere 540 larda havada horon edercesıne tıtredıgını bılırım ama hıc kacırmadı ve sapıtmadı ...

sen bu surecte gene de canopysız uc ;) malum G4 ... :RCKolik: :RCKolik: :RCKolik:

Raptor G4 E720 titreşim

Rasim Öztürk' Alıntı:
Spool up evresinde belli devirlerde titreşim bence çok sıkıntı değil. İdeal kafaturuna ulaştığında bir titreşim varsa, hoverda tutunurken falan... O sıkıntı...

Hızlanırken veya yavaşlarken, protos da titrerdi, bir miktar logo da titriyor. Kayış aktarmalı modeller olduğu için belki bu kadar uzun sürmüyor fakat yine de var.
Teşekkürler Rasim
Benim vahsettiğim yüksek devşrdeki titreşim aslında. Titrediğini de aslında çıkan sesten anlıyorum.
Evrim SUTEL' Alıntı:
Cahit abi bugune kadar izledigim yuzlerce Raptor videosu oldu, Raptor hastasiyim biliyorsundur,
Bu titreme bana normal geldi, tam devirlenme esnasinda bu kadar yapmasi nerdeyse hepsinde var,

Yarin benim X50 nin kuyrugu toplayacagim dun sifir parcalari aldim,komple kuyruk, onceki kuyrukta bendede bu kadar vardi devirlenirken bakalim yenisinde olacakmi ?
Teşeklürler. Belki de normaldir. İnşalkah X50 ni de bol bol kırımsız uçurursun.
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Cahit hocam hizlaninca sonradan çıkan sesi şahsen ben anlayamadım. Bana sanki normal gibi geldi ama sen farklı yorum yapıyorsan senin duyduğun daha doğrudur.

Diger taraftan normal hıza gelince kadar arada çıkan titreşim bence normal. Yanı bazı modellerde ben de gördüm. Hic olmaması elbette daha iyi ama en azından belli bir düşük devirde kısa süreliğine ortaya çıkıyor. Bu da uçuşta olumsuz bir etki yapmaz diye düşünüyorum. Kaldı ki Spirit titreşim konusunda cok da hassas degil, bu da ciddi bir avantaj.

Teşekkürler Mehmet Bey. Ses konusunda bi video daga eklicem bu akşam. Belki titreşim normaldir ama ses kesinlikle eskisi gibi değil.

Raptor G4 E720 titreşim

Benim de Ediz gibi ilk aklıma gelen rulmanlar oldu.Rulman değişimi yaptınız mıydı?Bu ses motor rulmanindan da geliyor olabilir .

Raptor G4 E720 titreşim

Cahit Kaş' Alıntı:
Bu gün kuyruk şaftını ve kuyruk borusunu değiştirdim ama yine titreşim var...
İlk videonun sonunda küçük hanım efendinin " Baba niye uçurmuyorsun ? " diye sorduğunu duyduk.

Valla tecrübeli bir modelcinin kızı olarak öyle demişse bence de uçurulabilir bu model artık. :)

Bende pek fazla sesi algılayamadım, video da gözüken vibrasyonsa oldukça az sanki.

Şahsen bende uçmadan ve Spirit'ten yana bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama gönül isterdiki hiç titreşim ve ses olmasaydı elbette.

Raptor G4 E720 titreşim

byedz' Alıntı:
cahıt abı su model camıasında 1 elın parmakları kadar TT kullanıcısı var , onlarda boyle sorun yaşadımı kendımde dahıl uzuluyorum ...

ben hala X50 yı toplıyacam , hala E700 um maıden yapamadı adam akıllı ...

abı aklıma gelen bı kac sey paylasıyım , kuyruk ıcerısındekı rulmanları esıt mesafede tut , hatta etrafına ben , elektrık bandı donerek cıkıntı olusturuyordum ılerı gerı kaymasın dıye o sekıldede yapabılırsın , bu gune kadar yapmadıgı bı ses yapıyorsa rulmanları kontrol et abı , en bastada kuyruk difrensıyel saftını :D :D şaka şaka ne difrensiyeli yenı modelcı arkadaslar terımler arası kaydırma yapmasın sımdı :D :D:D

tail şafta taktıgın rulmanlara bı bak abı olmadı wd40 falan yatır bı ..

vıdeo da gorunur oyle ahım şahım bir titreşim göremedim , sprıtı bılmıyorum ama benım braın ve sk720 de dahıl olmak uzere 540 larda havada horon edercesıne tıtredıgını bılırım ama hıc kacırmadı ve sapıtmadı ...

sen bu surecte gene de canopysız uc ;) malum G4 ... :RCKolik: :RCKolik: :RCKolik:
Yorumun için çok teşekkürler.
Kuyruktaki rulmanları manuelde belirtilen mesafelere yerleştirdim. Uçlara 24cm olacak şekilde. Bi de dediğin gibi rulmanların her iki tarafına bant takıyorum kaymasın diye.
Modelde görünen tek sorun kuyruktaydı. Ben de çok araştırmadan kuyruğu değiştirdim. Bi kuyruk borusu ve şaftına 200TL ödedim. Ama olmadı.
Son eklediğim videoda kuyruğu tamamen söktüm ve yüksek devirdeki anormal sesin tekrar oşduğunu gördüm. Dişlilerden şüphelendim. Söktüm dişlilerde hiç sıkıntı yok gibi. Ana şaftı tutan rulmanlar da sorunsuz. Kaldı ki o kısım zarar görebilecek bi darbe almadı.

Raptor G4 E720 titreşim

Türker Akgün' Alıntı:
İlk videonun sonunda küçük hanım efendinin " Baba niye uçurmuyorsun ? " diye sorduğunu duyduk.

Valla tecrübeli bir modelcinin kızı olarak öyle demişse bence de uçurulabilir bu model artık. :)

Bende pek fazla sesi algılayamadım, video da gözüken vibrasyonsa oldukça az sanki.

Şahsen bende uçmadan ve Spirit'ten yana bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama gönül isterdiki hiç titreşim ve ses olmasaydı elbette.
Teşekkürler Türker Bey. Aslında o oğlumun sesi. İşin ilginç yanı telefonda ben de hep seslerini karıştırırım. Ve hep sorarım kızım sen misin diye.
Açıkçası bu şekilde uçurdum. Ama sesten dolayı biraz korkarak uçurdum

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Benim de Ediz gibi ilk aklıma gelen rulmanlar oldu.Rulman değişimi yaptınız mıydı?Bu ses motor rulmanindan da geliyor olabilir .
Celalettin Bey teşekkür ederim. Bu akşam ana dişli ve kafayı söküp çalıştırayım o zaman. Dediğiniz gibi belki motordandır. Zaten motoru beğenmiyorum. Sadece uçuruyor. İlk fırsatta değiştireceğim