RC Eğitim Uçağı Model Planları

Burak, kusura bakma yazamadım... bence “scale” warbirdden trainer olmaz bunu belirteyim :) warbird en erken 3. Modeldir :) ama ufak tefek modifiyelerle soyledigin gibi alttan kanatli 2. Trainer galine getirilebilir. Benim tavsiyem mustange yonelmen olur, neden dersen; 1. kanat planformu digerlerine gore daha affedicidir ve ufak degisikliklerle kanat alanini arttirman mumkun olur. 2. Govdesi nispeten basittir, yanları duz yapsan bile hala mustange benzer, ve daha kucuk bir govde kesitine sahip oldugu icin (ozellikle p-47 ye gore :) ) govdenin suruklemesi daha dusuk olacaktir = gaz yonetimindeki hatalara karsi daha toleransli olur... 3. Kuyruk tekerleklidir ama ana inis takimlarinin arasindaki mesafe (wheel track) fazla oldugu icin yer kontrolu diger dar aralikli kuyruk tekerleklilere nazaran daha kolay ve affedicidir. Tekerleklere verilecek az bir miktar toe-out ile iyice affedici hale gelir (bu yorum p-47 icin de gecerlidir).

Son olarak, eger 3D baskiya modifiye edersen, yarin bigun iki govde basip birbirleriyle birlestirip F-82 yaparak bir de “cift motorlu egitim ucagi” sahibi olabilirsin :):):)

3D baski bir modele glow motor koymak isi ise baska bir hikaye. Yapilamaz degil ama ozellikle titresime karsi ciddi tedbirler uygulaman gerekebilir. Benim ilk olarak aklima gelen ve “ben yapsam burdan baslardim” diyecegim sey su olurdu: firewalldan kanadın firar kenarına kadar uzanan bir “core” kutu yapi tasarlamak ve bunu kontraplak agirlikli olacak sekilde yapmak. Hem motor hem kanat dogrudan bu yapiya monte ediliyor olmali. Ucagin govdesi de bu kutuya “giydirilecek” şekilde tasarlanabilir...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu planları a0 boyutunda bastırdığımız da üzerinden şablon çıkarabilir miyiz yoksa tek tek ölçülere göre ayrı bir yerde mi kesim yapmalıyız?

Özgür Evren Varol' Alıntı:
3D baski bir modele glow motor koymak isi ise baska bir hikaye. Yapilamaz degil ama ozellikle titresime karsi ciddi tedbirler uygulaman gerekebilir. Benim ilk olarak aklima gelen ve “ben yapsam burdan baslardim” diyecegim sey su olurdu: firewalldan kanadın firar kenarına kadar uzanan bir “core” kutu yapi tasarlamak ve bunu kontraplak agirlikli olacak sekilde yapmak. Hem motor hem kanat dogrudan bu yapiya monte ediliyor olmali. Ucagin govdesi de bu kutuya “giydirilecek” şekilde tasarlanabilir...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hep sıcaklık konusunu düşünüyordum titreşimden ziyade. Evet özellikle PLA oldukça kırılgan bir malzeme. Titreşim ciddi sorun yaratabilir.
Belki plastik + balsa hibrid bir tasarım yapabilirim. Yani kanat ve gövde sinirlerini ve destek yapılarını (daha sık tesviye ve zımpara isteyen parçalar, ki yerim müsait değil) plastikten basıp, gövde ve kanat kaplamalarını dahtadan yapabilirim. En son bitirdikten sonra dış gövdedeki zımpara işleri bir seferde yapılabilir dışarıda. Kafamda deli proceler var :D :D :D

Oguz Akcay' Alıntı:
Bu planları a0 boyutunda bastırdığımız da üzerinden şablon çıkarabilir miyiz yoksa tek tek ölçülere göre ayrı bir yerde mi kesim yapmalıyız?

Oğuz bey, ayrı bir yerde kesim derken neyi kastettiniz? Plan üzerinden balsa levhaya kopya kağıdı ile çizilip kesilecek veya plan parçası stik yapıştırıcı ile balsa levhaya hafifçe yapıştırılıp kesilecek, plan kağıdı daha sonra balsa levhadan çıkarılacak.

Levent Suberk' Alıntı:
Oğuz bey, ayrı bir yerde kesim derken neyi kastettiniz? Plan üzerinden balsa levhaya kopya kağıdı ile çizilip kesilecek veya plan parçası stik yapıştırıcı ile balsa levhaya hafifçe yapıştırılıp kesilecek, plan kağıdı daha sonra balsa levhadan çıkarılacak.

Demek istediğim a0 kağıda baskı aldığımızda birebir ölçüyü yakalayabiliyor muyuz. Daha önce a0 a çıktı aldığım bir plan vardı en uymasına rağmen boydan uzamıştı. Bu nedenle hesap kitap işiyle çok uğraştım. Farklı bir kağıda tekrar ölçülere göre çizim yapıp öyle kesmiştim. matbaacıya a0 boyutunda çıktı alınacak dedim ama ölçüleri tutturamadılar. Eğer a0 a çıktı alınca dediğiniz gibi şablonu direk kes yapıştır olayıysa çok rahat yaparım.

Plan kopya yazdırırken Page Scaling menüsünden None seçeneğinin seçili olması lazım. Zoom ise %100 olacak. Eğer Page Scaling menüsünden Fit to Printable Area seçiliyse plan boyutu değişir.

THK-01 V2 Eğitim ve Başlangıç Model Uçak Kiti
balsa plan elinde olan paylaşım yapabilirmi

Özellikleri:
Kanat açıklığı:1300mm
Gövde uzunluğu:910mm
Boş ağırlığı:500gr
Elektronikli agirlik:1020 gr
Batarya dahil ağırlık :1200-1300gr

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

THK-01 V2 Eğitim ve Başlangıç Model Uçak Kiti
balsa plan elinde olan paylaşım yapabilirmi

Özellikleri:
Kanat açıklığı:1300mm
Gövde uzunluğu:910mm
Boş ağırlığı:500gr
Elektronikli agirlik:1020 gr
Batarya dahil ağırlık :1200-1300gr
Zutor modelini tansiye ederim. Konuda gerekli bilgi ve planlar mevcut.