RC Helikopterlerde 6S ve 12S Elektronik Konfigurasyon Seçimi, Artı ve Eksileri

Konuyu tesadüfen bende okuyordum , biraz araştırma yapmaya başladım.
12S beni yoruyor sanırım. Goblin 570'e dönme kararı aldım sayılır. Ama henüz fikir aşamasındayım.
6S ile maximum performans olsa fena olmaz diye düşünüyorum.
Şimdi bana 12s ve 6s ne artı ne eksi sağlayacak iyice kafam karıştı :lollol: :lollol:

Çözümü çok basit , bir 12S bir tanede 6S :)
6S makinalarda elektroniğe daha fazla yük bindiği için , malzeme kalitesinin daha yüksek olması gerekiyor. Ben o yüzden 6S modellerimde bile HV esc kullanmayı tercih ediyorum.
Sisteme yünen amper yükünü azaltmak için 7S de tercih edilebilir. Zaten castle ve birçok bilinen markaların LV escleri 8S destekliyor. Pil fiyatlarında bir değişiklik yok 5000mah 6S= 4400mah 7S . Motor KV aynı kullanılabiliyor 1000 KV civarı motor ile pinionu iki diş küçültüp daha torklu ve serin çalışan bir sistem yapılabilir.
Hadi bakalım şimdi kafa daha da karışsın :)

Ya şimdi lipo diyorlar, bakıyorum gens lipolara...

6s 3300mah 45c --- 81,36 dolar... İkisi 162,72 dolar
6s 5000mah 45c --- 142,07 dolar
6s 5000mah 65c --- 157,57 dolar

İşte iki lipo kullanıyorsunuz iki kat para gibi bir yaklaşım olmasın diye yazdım fiyatları... Muhtemelen 45c de yetebilir ama 65c yi de yazmak istedim, sonuçta daha yüksek akımlar dolaşıyor 6S sistemlerde. Hadi 45c de yetsin diyelim aradaki fark 20 dolar...

Ki 12S setuplarda daha düşük amperli escler iş görüyor. 550 modellerde 100a leri görürken, 600 modelde 80a escler görüyorum. Onu da hesaba katalım o zaman... Şarj olayına gelince zaten paralel boardlar kullanıyoruz tek tek beklemiyoruz hepsini... O çok sorun değil.

Ama şu var tabii ya 500/600 olacak, yada 550/700... 700 model düşünülüyorsa lipo ortaklığı bakımından 6S setup olmalı 550/570... Ama düşünülmüyorsa iki kat pil masrafı çok gerçekçi bir yaklaşım değil...

İlker Sönmez' Alıntı:
Çözümü çok basit , bir 12S bir tanede 6S :)
6S makinalarda elektroniğe daha fazla yük bindiği için , malzeme kalitesinin daha yüksek olması gerekiyor. Ben o yüzden 6S modellerimde bile HV esc kullanmayı tercih ediyorum.
Sisteme yünen amper yükünü azaltmak için 7S de tercih edilebilir. Zaten castle ve birçok bilinen markaların LV escleri 8S destekliyor. Pil fiyatlarında bir değişiklik yok 5000mah 6S= 4400mah 7S . Motor KV aynı kullanılabiliyor 1000 KV civarı motor ile pinionu iki diş küçültüp daha torklu ve serin çalışan bir sistem yapılabilir.
Hadi bakalım şimdi kafa daha da karışsın :)

İlker abi mahvettin beni :lollol:
Abi 1 tane 6s 1 tane de 12S demişsin ama ben sırf bütçeyi yormamak için sadece 6s'e düşmek istiyorum :lol:
1 tane 570 buldum HV120 ESC HV servolar vs. var ama ben kararsızım :) :)

Bu arada deneyimlere dayanarak tavsiye baabında 550-600 sınıfı için modelleri değerlendirmek isterim. Mikado modelinin çok narin olduğunu söyleyebilirim. Çarpmakla değil , uçarken bile sıkıntı çıkarması söz konusu. Misal otorotasyon dişlisinin ana şafta geçmeli dizaynı var. Burada sadece küçük bir pin dişliyi sabit tutuyor (alttan ana dişliyi itip en alttan vida takınca pin otorotasyon dişlisinin içine giriyor) Ancak bu pin oto dişlisini zaman içinde aşındırıp kendine dairesel bir boşluk oluşturuyor ve kuyruk aktarımı da bu dişli üzerinden sağlandığı için kuyruk boşa düşüyor. Sonra bunu değiştirip ortası metal olan dişliyi 35 dolara aldım. Daha sonraki uçuşta havada kuyruk pal holder vida kırıp kayboldu , döne döne indik , kırılmadı ama kuyruk dağılınca yaklaşık 60-70 dolar masraf yapıp eksik parçaları alıp tamamladık , çelik vidalar alıp vidaları değiştirdik. Sonraki uçuşlarda hiçbir yere çarpmadığı halde iki kez kuyruk borusu yamuldu , gerçekten çok ince yapmışlar , bir kezde kayışa rehberlik eden gövde içindeki tekerler kırıldı. Tekerleri plastikten yapmışlar , kırılınca metali ile değiştirmek için gene bayağı bir meblağ ödedim. Velhasıl kırım geçirmediği halde bu kadar masraf çıkaran başka modelim olmamıştı. En sonunda tam oldu model , ancak genede kuyruk problemleri yaşadığım için elden çıkardım. Uçuş karekteristiği olarak Mikadonun karbon olmayan gövdeleri çok hafif olduğu için yabancıların floaty tabir ettikleri balonumsu bir karekterde uçuyor. Modelin eylemsizliği az olduğu için stabilitesi boydaşlarına göre daha az oluyor.

Goblin 570'e gelince 12S - 6S çalışabilmesi bir avantaj , model kalitesi yüksek. Bir tane yapma ve uçurma şansım oldu. Gayet güzel bir makine ancak Synergy E5 ile yanyana koyunca aksamı ve gövdesi bakımsız aç kalmış çocuk gibi kalıyor. Gene uçuş karekteristiği E5'e göre daha gevşek. Velhasıl bende 570 almayı düşünüyordum ancak ikisini yanyana koyduktan sonra vazgeçtim :)

Doğukan Ocak' Alıntı:
İlker abi mahvettin beni :lollol:
Abi 1 tane 6s 1 tane de 12S demişsin ama ben sırf bütçeyi yormamak için sadece 6s'e düşmek istiyorum :lol:
1 tane 570 buldum HV120 ESC HV servolar vs. var ama ben kararsızım :) :)

Takas seçeneği varsa düşünülebilir , genede klasik olarak tanıdıktan olmasında fayda var diyelim.

İlker Sönmez' Alıntı:
Bu arada deneyimlere dayanarak tavsiye baabında 550-600 sınıfı için modelleri değerlendirmek isterim. Mikado modelinin çok narin olduğunu söyleyebilirim. Çarpmakla değil , uçarken bile sıkıntı çıkarması söz konusu. Misal otorotasyon dişlisinin ana şafta geçmeli dizaynı var. Burada sadece küçük bir pin dişliyi sabit tutuyor (alttan ana dişliyi itip en alttan vida takınca pin otorotasyon dişlisinin içine giriyor) Ancak bu pin oto dişlisini zaman içinde aşındırıp kendine dairesel bir boşluk oluşturuyor ve kuyruk aktarımı da bu dişli üzerinden sağlandığı için kuyruk boşa düşüyor. Sonra bunu değiştirip ortası metal olan dişliyi 35 dolara aldım. Daha sonraki uçuşta havada kuyruk pal holder vida kırıp kayboldu , döne döne indik , kırılmadı ama kuyruk dağılınca yaklaşık 60-70 dolar masraf yapıp eksik parçaları alıp tamamladık , çelik vidalar alıp vidaları değiştirdik. Sonraki uçuşlarda hiçbir yere çarpmadığı halde iki kez kuyruk borusu yamuldu , gerçekten çok ince yapmışlar , bir kezde kayışa rehberlik eden gövde içindeki tekerler kırıldı. Tekerleri plastikten yapmışlar , kırılınca metali ile değiştirmek için gene bayağı bir meblağ ödedim. Velhasıl kırım geçirmediği halde bu kadar masraf çıkaran başka modelim olmamıştı. En sonunda tam oldu model , ancak genede kuyruk problemleri yaşadığım için elden çıkardım. Uçuş karekteristiği olarak Mikadonun karbon olmayan gövdeleri çok hafif olduğu için yabancıların floaty tabir ettikleri balonumsu bir karekterde uçuyor. Modelin eylemsizliği az olduğu için stabilitesi boydaşlarına göre daha az oluyor.

Goblin 570'e gelince 12S - 6S çalışabilmesi bir avantaj , model kalitesi yüksek. Bir tane yapma ve uçurma şansım oldu. Gayet güzel bir makine ancak Synergy E5 ile yanyana koyunca aksamı ve gövdesi bakımsız aç kalmış çocuk gibi kalıyor. Gene uçuş karekteristiği E5'e göre daha gevşek. Velhasıl bende 570 almayı düşünüyordum ancak ikisini yanyana koyduktan sonra vazgeçtim :)

İlker abi kafam şimdi dahada karıştı ;D
Ben 2-3 gündür 570 düşünürken bu sabah tamamen tesadüf bir şekilde benim modelime 570 takas teklifi geldi. Üzerindeki elektronikte istediğim gibi sende böyle söyleyince kafam iyice karıştı :lollol: Malum yaşım daha küçük bütçeyi çok fazla zorlayamıyorum , ama mantıklı kararda veremiyorum bilemedim :)

Doğukan ben her zaman hobi hayatının başında olan arkadaşlara 6S model tavsiye ederim. Neden dersen aynı sayıda pille uçuş süren direkt iki katına çıkıyor. Gene 6S ile çalışanlarda 550 (570) tavsiye ederim , sebebi 700'e en yakın uçan onlardır , toktur , görünürdür. Daha sonra maddiyat ve pilotaja göre filoya 700 eklenmesini öneririm. Önceden 550 alındığı için 700 alınca eldeki pillerden de yararlanılabilir.

İlker abi açık konuşayım, Mikado konusunda değişik maceraların olmuş fakat, Helifreak'teki kullanıcılar ile sen akla kara gibisiniz bu marka konusundaki fikirlerde... Bir ara bir derleme yapayım geniş zamanda... Çok okuyorum da genelde okuyup geçiyorum bir kenara not almadım.

Ayrıca hep demezler miydi, ne kadar ağırsa yerle buluşunca o kadar kötü hasar görür diye... Bazıları floaty sever.

Ne yazık ki benim 2. büyük modelim olacak kadar bütçem olmayacak biliyorum ;D
Belki ileride ucuz 550 modeli olabilir ama kendi elektroniğimi seçtiğim goblin 570 gibi tat verir mi? Vermez :)
Bende kendime göre elimde 1 model olsun ama performanslı heybetli olsun istiyorum. Belki yanlıştır bilemiyorum.
Çok şükür demirbaşlarım çok iyi (pil , şarj aleti vs)
Konuyuda kendi problemimle daha fazla kirletmek istemiyorum , diğer üstadlardanda gerektiği zaman yorumları alırım.
Seninde değerli yorumların için teşekkürler İlker abi , dediklerini de değerlendireceğim %p

Rasimcim helifreak de buradan Yada diğer forumlardan pek farklı değil ,yoğurdum ekşi diyen yok. Balayı gibi herşey çok güzel diyorlar hep. Bende oraları okuyup seçim yapmıştım. Benim dediğim o paraya daha iyi seçenekler var.

Daha iyi kime göre neye göre İlker abi... Sen de "kendi doğruların" açısından değerlendiriyorsun. "Kendi pencerenden" bakıyorsun.

Ayrıca helifreak buradan farklı... Bunu kabul edelim. Oralarda modelcilik çok daha ileri düzeyde. O yüzdendir ki burada çözümü bulamadığımızda oraya danışıyoruz, neredeyse her aradığımız sorunun cevabı var. Örneğin senin paylaştığın yazıların bazılarının kaynağı orası değil mi? Veya benim veya bir başka kullanıcının. Hepsi doğrudan tecrübelerimize mi dayanıyor.

Sen tokluk seviyorsun, cüsseli olsun istiyorsun, onun hissiyatını daha çok seviyorsun. Başkaları hafiflik tercih ediyor, ağırlık güç oranına önem veriyor, o tipte helileri daha üstün tutuyor ve tercih ediyor. Bunlar hep tercih... Zevk meselesi tamamen.

O paraya daha iyi seçenek... Çok göreceli...

Valla Rasim'im mikado ile ilgili yaşadıklarım birebir şahsen tecrübe edilmiş oldukları için yazdım. Ekleme çıkarma yoktur. Benim bakışımla yada pencereyle kapıyla da alakası yoktur. Okuduklarıma bakarak çok yüksek beklentilerle fastladdan aldığım model benim için hayal kırıklığı olmuştur. Finless Bob'un videolarını seyrederek monte etmeme ve her püf noktasına dikkat etmeme rağmen her hafta ayrı bir problem yaşadım. Dikkate alıp almamak senin seçimindir. Ben bir daha mikado alacak olsam xxtreme serisi dışında bir modelini tercih etmem.

Aynı model üzerinden farklı farklı tecrübeler yaşayan çok kişi var İlker abi... Bir x modeli ele alıp araştırma yapalım. Birisi kayışından sorun yaşamıştır, başka birisi dişlisinden, öteki servo kolundan linkinden, beriki kasnağından veya başka bir yerinden...

Ben mesela protosla montaj aşamasında yaşadım bişeyler ve çözdüm bir şekilde. Şimdi sorunsuzca uçuyor. Bunları hiç yaşamayanlar da vardır. Finless Bob'un montaj videosu var, adam pini yağ gibi geçiriyor makaranın içinden. Bendeki sıkı geçiyordu, etrafından biraz çap düşürdüm. Kanopi kapanmıyordu, alttan biraz tıraşladım. Veya paketlemesi biraz sıkıntılıydı, vida rondela diğer ıvır zıvır ekipmanlarda sıkıntılar vardı (paketler arası karışmalar, sayılardaki tutarsızlıklar vs.) Ama bunların hiçbiri modelin uçuşuna engel değil, hepsi çözüldü.

Bir tek kaynağı, bir tek kullanıcı görüşünü dikkate almıyorum model seçimi yaparken. Çok kapsamlı araştırıyorum. Dediğim gibi akla kara gibisiniz. Yurtdışında böylesi tutulan, funfly larda ve yarışmalarda boy gösteren, hakkında yüzlerce olumlu yorum bulabileceğin ama olumsuz yorumları bu kadar bulamayacağın, "bilinen, tanınan" bir marka ve model... Hiç bilinmeyen, adı yeni yeni duyulan bir XXX markası olsa ve hakkında üç beş kişinin olumlu yorumuna dayanarak çıkıp konuşsam neyse... Saygılar :saygilar:

En cok severek takip ettigim konu yine gundeme gelmis :thumbup: Ilker hocamin actigi bu konu sayesinde cok sey ogrenmistim ;D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Mehmet abi konuyu okuyordum ama senin bir yerlerde yanlışın var gibi... Logo 600 ün ağırlığı pilsiz 2.3-2.6 kg civarında... Mikadonun verdiği o ağırlık, RTF ağırlık... Goblin630 un ağırlığı pil dahil 4.5kg ları buluyor.

600sx 600/620 pal çevirirken, 600se de bu 690 pallere kadar çıkıyor. Model hafif olunca güçlü motor/esc ikilisiyle çevirebildiği palde yelpaze de genişliyor.
Valla Rasim Ben yukarida verilen linklerin yalancisiyim o zaman :laugh:

İlker Sönmez' Alıntı:
Doğukan ben her zaman hobi hayatının başında olan arkadaşlara 6S model tavsiye ederim. Neden dersen aynı sayıda pille uçuş süren direkt iki katına çıkıyor. Gene 6S ile çalışanlarda 550 (570) tavsiye ederim , sebebi 700'e en yakın uçan onlardır , toktur , görünürdür. Daha sonra maddiyat ve pilotaja göre filoya 700 eklenmesini öneririm. Önceden 550 alındığı için 700 alınca eldeki pillerden de yararlanılabilir.
Dogukan 6 aydir 570 kullaniyorum ve cok memnumum. Sifirdan toplayacak olsan Kesinlikle tavsiye edecegim bir model. Sadece 2.el olmasi beni dusunduruyor. Kim satiyor, kirim gecirmis mi, kullanilan konfigurasyon ne ? gibi sorular var aklimda. Istersen elektronik konfigurasyonunu paylas, hep beraber bir degerlendirme yapalim.

Sahada sarj sorunun varsa, pil maliyetlerini de Dikkate alirsak 6s benim icin su an en mantikli secenek. bir de Goblin 570 Ucusu Gercekten bir 700 sinifi modeli Kesinlikle aratmiyor. Kiyaslama Trex700 Nitro ile Turker kardesim tarafindan yapilmis ve 570 ucus karakteristigi olarak tam puan almistir, bilgine ;)