RC Kumanda olarak Klone (Clone) Kumanda Tercihi

Celalettin Yazkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar webde dolaşırken gözüme çarptı aslında ben başka bir şey arıyordum "RADIOLINK AT10 (FUTABA 10C'NİN KOPYASI)"

Daha önce ben 6 kanal olanını kullanmıştım arkadaşım halen kullanıyor bu marka futaba yı kopyalayan bir firma menüleri de futaba ile birebir aynı idi.Fakat bu modelde emin olamadım.

10 kanal bir kumanda ve fiyatı kargo dahil 190 usd.uygun görünüyor(alıcı dahil) 2 rebk seçeneği var.

Features: •Multiple function remote control system,including helicopter,airplane and slider three type flying machine and five models,cover almost every popular model,you can fly any model by this radio.
•3.5 inch colorful screen 320×480 resolution,clear display menu and graphs.
•Great control distance: 1.1km on the ground,2km in the sky.
•Expansion feedback module,users can get plane details in real time.
•Make very setting clear and exactly output result.
•Fast response time only 3ms to the operation,faster then the other transmitter 20ms,even ten channels also let you feel it.
•High channel resolution reaches 4096,0.25us per resolution let all the servos keep tranquil.
•Strong anti-jumping,DSSS(Direct sequence spread spectrum) technology.
•Unbelievable price, high quality as supper bland, and more exactly, faster response, higher resolution,one and the only one anti-jumping DSSS technology.really worthy to have it.

Technical Parameter: •Dimension:18×9.5×22cm;
• Weight:0.95kg;
• Frequency:2.4GHz ISM band(2400MHz~2485MHz);
• Modulation mode:QSPK;
• Channel bandwidth:5.0MHz;
• Spread spectrum: DSSS;
• Adjacent channel rejection:>38dBM;
• Transmitter power: <100mW(PCB testing),
<20dBm(3 meter air testing);
• Operating Voltage:8.6~15V;
• Operating Current:<95mA;
• Control distance:800 meters ground;
• Channel:10 Channel,8~10 channel are customizable;
• Compatible model: Include all 120 degree and 90 degree swashplate helicopter,all fix wing and glider,five flying model;
• Simulator model:under the simulator model the transmitter action turn off,change to power saving model;
• Screen:16 colorful screen,size 78×52mm,320*480 pixel.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

RADIOLINK AT10 (FUTABA 10C'NİN KOPYASI)

Bence iyi bir kumanda değil Celalettin abi.Çinlilerin şu çakma kumandaları olmasa , orjinal kumandaların fiyatları iki katı olurdu bu bir gerçek , diğer taraftan , heli uçurmak için , bilhassa orta ve ileri seviyeye gelindiğinde , kendini kanıtlamış , kanal sayısı düşük de olsa orjinal kumanda kullanılması taraftarıyım.
Neden bence iyi değil , hiç kumandadan anlamasam bile , kötü bir photoshop işini şıp diye anlarım.En alttaki resim gerçek ama üstteki ilk resim tamamen çakmanın çakma resmi gibi bişey olmuş :laugh:.Kumanda yan dururken ekran ve yazıları düz görünüyor ve marka da photshop yapıştırma , perspektif de yok.Yani demem o ki , makyajlı ve güzel bir resim çekerek reklamı yapılacaksa , reklamı bu kadar kötü olan bir kumandanın kendini tahmin edemiyorum......... :laugh:
Sadece kendi bakış açımdan bir fikir , başkası daha olumlu görebilir ve sonuna kadar saygı duyarım..... :saygilar:

Bu çinliler nasıl insanlar ya :laugh: Güzel bir şey görünce dayanamayıp hemen kopyasını çıkarıyorlar :D

Paylaşım için teşekkürler Celalettin abi, kırmızı rengi süpermiş :thumbup: Hakan kardeşime ben de katılıyorum.

Senin de her konuşmamız sırasında özellikle belirttiğin gibi helilerimiz çinlilerin kopya kumandalarına teslim edilemeyecek kadar kıymetli bizler için :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Senin de her konuşmamız sırasında özellikle belirttiğin gibi helilerimiz çinlilerin kopya kumandalarına teslim edilemeyecek kadar kıymetli bizler için :)

Şeyyy... Pardon... O kıymetli helileriniz de Çin malı değil mi ki?!?! :lol: :lol:

Mehmet Clubrc ye de yazdığımı buraya da yazayım.

ne kadar ekmek o kadar köfte.

bu 190 usd hakikisi 580 usd yani 400 dolarcık fark var insanlarda aptal değil ya gidip 400 dolar daha fazla verip alıyorlar.

Ben bunun 6 kanal olan T6EHP diye bir modelini kullandım ve arkadaşıma verdim o hala kullanıyor.plastik kalitesi rezalet ama teknik olarak şu ana kadar bir sıkıntı yaşatmadı(copter x 450 ile kullandık. gidip te 700 size da kullanmam zaten) bir de futaba menüye alışık olduğum ve birebir menü kopya olduğu için o zamanlar rahat etmiştim.

2.el hitec Aurora 9 lar zaman zaman 650 tl ye satılıyor 250 daha fazla verip onu almak daha mantıklı zaten.

Ya da 3 kanal eksik olsun futaba olsun dersen bu fiyata sıfır ayarında futaba 7c alır şunu bunu yaşarmıyım diye düşünmezsin.

Arkadaşlar, elektronik cihazlar kolay ve güvenle taklit edilebilirler. Buna karşın mekanik sistemlerde sorun olma olasılığı daha yüksektir. Örneğin motorları düşünün. Metalürjik kalitesi düşük olduğunda uzun dönemde sorun yaşanması kaçınılmaz olur. OS ve ASP/Magnum'u düşünün. Adamlar OS motoru alıp bire bir kopyalıyorlar. Haaa kötü mü çalışıyor. Hayır. İddiasız uygulamalarda rahatlıkla tercih edilebilir. Ama bir OS motor 10 sene yatıyor, sonra tek starter darbesinde çalışıyorken diğerleri on sene sonra ne durumda olur Allah bilir. :)
Kısaca şunu anlatmak istiyorum... Elektronik aletleri çok daha rahatlıkla bire bir taklit edebilirsiniz. Taklit ürün ise elektronik açıdan orijinali ile bire bir aynı olabilir. Zaten belli ki yazılımı doğrudan aktarmışlar. Kısaca ben ciddi bir risk görmüyorum. Ama yine belli ki elektromekanik aksam zayıf. Yani Futaba kumandanın potansiyometreleri muhtemelen on yıl sonra da çalışır vaziyette kalacakken bu kunadanın potansiyometreleri iki senede saçmalamaya başlayabilir. Onu da ancak zaman gösterir.
Yapılan fiyat karşılaştırmalarına da pek itibar etmiyorum. Sonuçta bu aleti üretenler olsa olsa 25 dolara falan malediyorlardır. Futaba'nın maliyeti de olsun olsun 50 dolar olsun. Futaba sonuçta ARGE'sini vs satıyor. Bunlar da uyanıklıklarını satıyorlar. :)
Ben hayatta marka bağımlı olmaktan çok korkan bir insanım. O nedenle dokuz köyden kovulmuşluğum da vardır. Hatta belki birgün bu forumdan da kovulurum. :D Ama yine de doğru bildiklerimi yazmadan edemem. Sevgili Celalettin Kaptan'ımın şu ifadesine hiç katılamıyorum. "bu fiyata sıfır ayarında futaba 7c alır şunu bunu yaşarmıyım diye düşünmezsin"
Herşeyi orijinal Futaba olan sistemlerin saçmaladığına da o kadar çok şahit oldum ki...
Bu biraz da bizim eski motor tartışmasına benzer. Motoru stop ettiren birçok faktör var ve kişisel deneyimime göre en önemlisi yakıt besleme sistemindeki kusurlar. Yakıt getiremiyorsanız dünyanın en kaliteli ve pahalı motoru bile stop ediyor. :) Kumanda sistemlerinde de öyle... Alıcı beslemesi, verici pili, antene gelmiş olan ama önemsenmeyen hasarlar, modül takarken plakette oluşan mikro çatlaklar, uçağa giren farenin anteni kemirmiş olması vs vs... Bütün bunlar olduysa marka sizi kurtaramıyor ne yazık ki. :)

Sümer abimin bu güzel yorumlarına katılmakla beraber , ufak da olsa kendimden de örnekleme yaparak bir kaç ekleme yapayım.
Elektronik bu , markaya falan bakmıyor, kontronik esc'nin bile arızalı çıkabildiği durumlar görünüyorsa , zaten bizim hobi başlı başına bir cesaret ve şans işi.
Ucuz kumandalar bir noktaya kadar görev yapıyor , hobiye alıştırıyor , ama bir noktadan sonra daha kaliteli ekipman ihtiyacını doğal olarak hissediyorsunuz.
Adı üzerinde , ucuz kumanda, parçaları aynı da olsa bir müddet görev yapıyorlar , ha bir de arızalar başlayınca , adamı hobiden soğutma noktasına getiriyor.
450 ile uçarsın , ustalaşırsın , ancak 600 ya da 700 sınıfa geçince aynı kumandayı kullanmak ? .Ha kullanan arkadaşlarımız yok mu , elbette vardır , ama ben şahsen 3000 tl harcadığım bir modeli, o kumandayla tereddüt etmeden kaldıramam.Marka takıntısına da karşıyım , abartanları da görüyoruz , arkadaşımız hover bile öğrenmeden , simülasyon çalışmadan basıyor parayı alıyor Futaba 18 Mhz vs.Ekonomi meselesi tabi , saygımız var ona da ancak bu hobiyi istikrarlı yürütmek isteyen bir modelci , mutlaka orta yolu bulacaktır.Ucuz kumandalarla da olmaz , çok pahalısı da extra zevk , extra lüx gibi birşey oluyor.
En sağlıklısı marka belirtmeden , herkesin kendince güvenli bulduğu ve memnun olduğu bir kumanda edinip , paşa paşa hobisini ilerletmesidir. :saygilar:

Peki...
Konu açılmışken biraz daha tartışalım bakalım neler çıkacak. :bravo:

"450 ile uçarsın , ustalaşırsın , ancak 600 ya da 700 sınıfa geçince aynı kumandayı kullanmak ?"

Burada tam anlamadığım bir nokta var. 450 ile uçulabilen bir kumanda 700'ü neden uçuramasın? Nedir burada belirleyici olan?
Örneğin kumandanın fiyatı, uçurduğu uçak ya da helikoptein maliyeinin belirli bir oranında mı olmalıdır? :)
Ya da 450 Allah korusun kontrolden çıkıp birine çarparsa 700'den daha mı az tehlikelidir?
Hatta...
Çok daha oynak olan 450 için daha kaliteli bir kumanda seçmek mantıklı olmaz mı?

Kanal ve işlev sayısını bir kenara bırakırsak uçurulan modele göre kumanda markası seçmek mantıklı mıdır?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Peki...

"450 ile uçarsın , ustalaşırsın , ancak 600 ya da 700 sınıfa geçince aynı kumandayı kullanmak ?"

Burada tam anlamadığım bir nokta var. 450 ile uçulabilen bir kumanda 700'ü neden uçuramasın? Nedir burada belirleyici olan?
Örneğin kumandanın fiyatı, uçurduğu uçak ya da helikoptein maliyeinin belirli bir oranında mı olmalıdır? :)
Ya da 450 Allah korusun kontrolden çıkıp birine çarparsa 700'den daha mı az tehlikelidir?
Hatta...
Çok daha oynak olan 450 için daha kaliteli bir kumanda seçmek mantıklı olmaz mı?

Kanal ve işlev sayısını bir kenara bırakırsak uçurulan modele göre kumanda markası seçmek mantıklı mıdır?

söylediklerinizin çoğunda haklılık payı çok yüksek.

lakin 14-15000 tl ye malolmuş bir jet uçak, ciddi kendini fazlasıyla ispatlamış üstadların onay vereceği bir kumanda ile olmalıdır diye düşnüyorum.Sadece kanal sayısı ve marka ile yola çıkmadan bu işi uzun zamandır yapan üstadların ekipmanlarına(marka saplantısı olmayan :saygilar:) bakarak yapmak daha doğru olacaktır. %p

O zaman şöyle sorayım:
500 TL maliyeti olan bir uçak daha dandik bir kumandayı mı hakeder? Örneğin o uçağın kumanda kaybı sonucu ortaya çıkabilecek hasar daha mı önemsizdir? :)

Sümer abi çok kurcaladın :D

elektronik konusundada sıkıntı yaşayibil kullanıcılar keza benim 2009 JR DSX9 a benziyor diye aldığım kumandada yaşadığım sıkıntı gibi :D mesela bu kumanda 5 derecenin altında soğuklarda alıcıyla eşleşmeme sorunu yaşıyordum :) hatta F1 de bir hafta koskoca 600 lük TZ V2 yi uçuruken model kendi kendine taklalar atarak çakılmıştı :D kumanda alıcıyı kontrol etmiyordu :D çinlilerin lehimide dandik oluyor , lehimi eritseniz erimez tutsa tutunmaz :(

bu arada Flyer ve Kingmax adı altında satılıyordu

Orjinal JR DSX9

buda bahsettiğim çakma DSX9 :D

buda kingmax versiyonu

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şeyyy... Pardon... O kıymetli helileriniz de Çin malı değil mi ki?!?! :lol: :lol:
Sümer abi, şimdi öyle yerlerden yakalıyorsun ki, oturup bunun hakkında 2-3 saat sohbet edebiliriz :D Bu arada sormayı hep unutuyorum, sen Yozgat'ta gelmiyor musun abi ??

Sümer Yamaner' Alıntı:
Arkadaşlar, elektronik cihazlar kolay ve güvenle taklit edilebilirler. Buna karşın mekanik sistemlerde sorun olma olasılığı daha yüksektir....
.....
Kısaca şunu anlatmak istiyorum... Elektronik aletleri çok daha rahatlıkla bire bir taklit edebilirsiniz. Taklit ürün ise elektronik açıdan orijinali ile bire bir aynı olabilir. Zaten belli ki yazılımı doğrudan aktarmışlar. Kısaca ben ciddi bir risk görmüyorum. .......
Şimdi taklitte en az risk hangisi dersen elbette elektronik. Ama sana katılmadığım 2 önemli noktayı vurgulayayım müsadenle :

1- Elektronikte yazılımı birebir zaten kopyalıyorlar demişsin ama bu her zaman mümkün olmuyor. Zaman içerisinde belki kopyalanmış yazılımlar düzeliyor ama birebir kopyalama yapamadıklarında epey bir süre ilk çıkan ürünlerde ciddi yazılımsal sorunlar çıkıyor. Ya da bazen kopyaladıkları versiyon 2-3 sürüm önceki orjinal ve sonradan revizyonu zorunlu olan yazılımlar olabiliyor.

Özellikle kumanda konusunda durum daha da kötü. Zira Turnigy olduğu gibi kendileri bir şeyler yapıyorlar. Inan geçen sene elime geçen en az 3-4 Turnigy kumandayı inceledim. Tümünde heli için olmazsa olmaz Pitch açısını ayarladığımız SWASH-PITCH çalışanını göremedim.

2- Diğer bir hususta kullanılan elektronik parçalar. Senin de gayet iyi bildiğim gibi abi, 1 dirençin bile üretimden kaynaklanan hata toleranslarına göre değişik sınıfları ve fiyatları oluyor. Hal böyle olunca elektronik donanımı birebir kopyalamış olsalar bile, üzerinde kullanılan parçaların aynı kalitede, hata payında olması zor. Zaten fiyat olarak bunu da beklemek haksızlık olur. Peki bu o kadar önemli mi dersen, bunu söylemek oldukça zor. Esas olan herhalde olsa olsa neyi nerede kullandığımız ve bizim şansımıza elimize nasıl bir donanım geçtiği

Sümer Yamaner' Alıntı:
O zaman şöyle sorayım:
500 TL maliyeti olan bir uçak daha dandik bir kumandayı mı hakeder? Örneğin o uçağın kumanda kaybı sonucu ortaya çıkabilecek hasar daha mı önemsizdir? :)
Aslında hangi modele hangi kumanda nasıl tercih edilmeli kısmına kendin net bir şekilde cevap vermişsin abi :) Bunun üzerine ne söyleyebiliriz ki :rolleyes:
Ama bizim gibi henüz gelişmekte olan ülkelerde ne yazık ki devam edip etmeyeceğini bilemeyen yeni modelciler için çok da başka bir seçenek yok gibi..

Mesut AKIN' Alıntı:
Sümer abi çok kurcaladın :D
Ama itiraf et üstad, sen,ben ve genel olarak tüm forum ahalisi Sümer abinin bu yaklaşımını seviyoruz :halay: ;)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Peki...

Hatta...

Sümer abim beyin jimnastiğini seviyor :laugh: Tamam, hadi birazcık yapalım.
Öncelikle soruların gerçekten çok mantıklı ve esasen de öyle dediğin gibi olması gerekir Sümer abi...450 modeli rahatça uçuran ucuz kumanda , elbette 700 de uçurur, burada temel durum , modelcinin bilgisine,cesaretine,cebinin kuvvetine göre göze aldığı riskle alakalı.
Hangimiz bir 450 sınıf ile tam manası ile 3d uçuş yapıyoruz, çoğumuz vasat uçuyoruz, yani orta seviye.Hatta bazı kırımlarımızın neden kaynaklandığını bile burada tartışarak tahmin ediyoruz.Ben tam olarak uçamıyorum, dolayısıyle daha ileri seviye ince ayarları bilemiyorum çünkü o noktaya gelemedim.Kumandanın payı var mı, bence var.Mesela benim 9x bazı basit ayarlarda bile beni tatmin etmiyor.Tabiri caizse tırsak uçuyorum.
Bu açıdan , 450 de olsa , 700 de olsa , 500 liralık köpük uçak da olsa , iyi çalışan(marka savunması yapmıyorum) bir kumanda ile uçmayı hak ediyor.Sadece ucuz kumanda ile uçarken , kırım riskini , modelin ucuzluğuna oranla daha fazla üstleniyoruz.Yoksa tehlike olarak bence 700 ile 450 sınıf arasında bir ayrım olamaz.O tehlikeyi de göze alıyoruz.Çünkü maddi durum belli ve bu işi öğrenmek, yapmak istiyoruz, bir şekilde düşe kalka da yapıyoruz.
Marka , orjinal ne demek peki , her ne kadar elektroniğin verilen kanuni garani süreleri olsa da , kullanım esnasında garantisi yok.Markalar , kalite kontrol yapıyor, ürünlerinin arkasında duruyor, yazlım güncelleme gibi destek imkanlar sunuyor, bunun yanısıra arge yapıyor, doğal olarak da bu işlerin toplamı , son kullanıcı olan biz müşterilere birazcık pahalı oluyor.Ucuz kumanda ise , bir yandan aynı işi görüyor ve ucuza kapattık hissi verirken, alttan da acaba birşey olur mu , kırım bu işin fıtratında var , düşerse yeniden toplarız gibi karmaşık duygularla bir uçuş yaptırıyor. :laugh:
Çok uzadı değil mi , hakikaten çok göreceli ve herkesin kendince haklı olduğu bir konu.Ben artık şöyle düşüncemi özetleyip , kapatayım konuyu, model uçurmanın vücut kimyası üzerindeki etkisini daha tıp çözdü mü bilmiyorum ama , iyi uyku alınmamış, güzel bir kahvaltı yapılmamış olan bir günde, zinde olmayan kafa ile yapılan bir uçuş nasıl performansı etkiliyorsa, bu kumandaya olan güven ya da güvensizlik duygusu , o derece uçuşu etkiliyor.
Neyse , kumandalarımız ne olursa olsun , uçuşları şahane ve kırımsız olsun............ :saygilar:

RC Kumanda olarak Klone (Clone) Kumanda Tercihi

Eski üyelerimiz belki hatırlarlar. Daha önce de KLONE Alıcı konusunu ele almış idik.

Baktım Celaletin abimizin bu paylaşımı da "RC Kumanda olarak Klone (Clone) Kumanda Tercihi" gibi bir noktaya geldi. Ben de dayanamayıp, konunun başlığını değiştirip, KUMANDA INDEKS sayfasımıza link verdim :laugh: :D