RC UÇAK servo motor kendi başına hareket ediyor

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Adem Bey gerilim demek istediniz galiba, ama bu değer çok düşük... Manual baktım 4.5v to 6.5v bir besleme gerekiyor. Acaba ESC'nizin BEC yani elektronik besleme devresinde mi bir sorun oldu ??

Yanlış ölçmediysem öyle. Yani ESC de bozulmuş olabilir yedek parça olsaydı anlardım da. anlamadım gitti nasıl olacak bilmiyorum alıcımı servolar mı esc mi sorun yada kumanda mı

Ynt: RC UÇAK servo motor kendi başına hareket ediyor

adem bozkurt' Alıntı:
sorun belli oldu derken abi esc mi yani

Tabii ki. ESC çıkış gerilimi 5 V civarında olmalı. Doğru uçları ölçtüğünü varsayıyorum... Kırmızı ile siyah arasını ölçeceksin.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tabii ki. ESC çıkış gerilimi 5 V civarında olmalı. Doğru uçları ölçtüğünü varsayıyorum... Kırmızı ile siyah arasını ölçeceksin.

evet abi kırmızı + siyah - buradan ölcüm yaptım fakat akım ölçer cihazını doğru kullandım mı acaba ??? bu soru var şuanda aklımda tek esc arızalı olsun sorun değil alırım şimdi tekrar ölçmeyi deneyeyim

Youtube gerilim nasıl ölçülür diye yazarsan mutlaka bir seyler çıkacaktır. Oradan teyid edebilirsin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mesut AKIN' Alıntı:
Volkan daha bu hafta sonu alanda bir arkadaşın Turnigy kumanda ve alıcısına anlattığım şekilde bind yaptım, belkide her iki şekilde oluyordur, dediğim gibi bu hafta bind işlemini kendim yaptım alanda

turnigy bu ne yapsa yeridir ama severim o kumandayı :D uğraştırdı ama hiç sorun çıkarmadı bana :D - zaten sorun esc imiş sanırsam öyle denmiş..

birde konu ile alakasız olcak ama senin gösterdiğin şekilde flaplarda iç dış bantlı menteşeyi denedim bi uçağımda 10 numara oldu :D hiç pah falan yapmadım, teşekkürler..

ölçümü tekrardan yaptım arkadaşlar video çekimi yaptım video burada bir bakarmısınız arkadaşlar

Offf Ademmm!!!!! Yahu bir voltaj ölçümünün videosu mu olurr! İşyerinden videolar engelli, göremiyorum. Kaç V buldun?

Modelciliği seviyorum. Birçok konuda bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Elektrik, elektronik, mekanik, aerodinami ... diye devam eder.

Adem Bey yeni bir ESC ye ihtiyacınız var sizin. Görünen değer çok düşük. Emin olmak isterseniz çevrenizde modelci özellikle elinde ESC olan biri varsa deneyip ona göre yenisini alabilirsiniz...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Offf Ademmm!!!!! Yahu bir voltaj ölçümünün videosu mu olurr! İşyerinden videolar engelli, göremiyorum. Kaç V buldun?

abi kusura bakmayın mecbur net teşhis koyunsun diye video lar katıyorum hangi parça sorunlu ise onu alalım esc kontrol ettiğim 3.40 volt gösteriyor abi

Nesimi Bey peki alıcıma zarar vermiş olabilir mi?

adem bozkurt' Alıntı:
abi kusura bakmayın mecbur net teşhis koyunsun diye video lar katıyorum hangi parça sorunlu ise onu alalım esc kontrol ettiğim 3.40 volt gösteriyor abi

Bilgi işlemin tehditlerine aldırmadan Tunnel Bear ile izledim videonu. Nesimi Bey haklı. ESC sorunlu. Yeni ESC yerine dörtlü NiMh pil grubu kullanılabilir. O durumda ESC'den gelen kablonun kırmızı hattının kesilmesi gerekir. Ancak regülatörü bozuk ESC'nin diğer elemanlarının da bozuk olma olasılığı unutulmamalı.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bilgi işlemin tehditlerine aldırmadan Tunnel Bear ile izledim videonu. Nesimi Bey haklı. ESC sorunlu. Yeni ESC yerine dörtlü NiMh pil grubu kullanılabilir. O durumda ESC'den gelen kablonun kırmızı hattının kesilmesi gerekir. Ancak regülatörü bozuk ESC'nin diğer elemanlarının da bozuk olma olasılığı unutulmamalı.

Sevgili abim o halde esc yi yeniden alacağım sorun değil yeter ki alıcı kumdan bozuk olmasın
aşağıdaki esc lerden hangisi işimi görür sıkıştırmalara dayanıklı olsun

https://thkmodelucak.com/store/product/1308-esc-60a-bec-27esc60u
https://thkmodelucak.com/store/product/1308-esc-50a-bec-27esc50u
https://thkmodelucak.com/store/product/1308-esc-50-a-eko-emax
yada sizin önereceğiniz var mı ?

motor bilgisi benim

Brushless motor Model
C4240-KV1020
Rotational Speed
1020Kv (rpm/v)
Power (W)
660W
Motor Weight
198g
Max. Efficiency
98%
No Load Current
3.9A
Internal Resistance
31mOmega
Motor Dimensions (Diameter x Length)
42 mm x 40 mm
Shaft Dimensions
5mm
Input Battery Types
NiCd/ Nimh/ Li-po BatStery
Wire Winds
9
Cells Li-Po
3-7
Cells Ni-Cd/ Ni-MH
9-21
ESC(A)
45
Prop
12x8/ 13x6/ 13x8

Volkan Güneş' Alıntı:
turnigy bu ne yapsa yeridir ama severim o kumandayı :D uğraştırdı ama hiç sorun çıkarmadı bana :D - zaten sorun esc imiş sanırsam öyle denmiş..

birde konu ile alakasız olcak ama senin gösterdiğin şekilde flaplarda iç dış bantlı menteşeyi denedim bi uçağımda 10 numara oldu :D hiç pah falan yapmadım, teşekkürler..

nedemek Volkan :) bu yönteç çok başarılı ve bu satede floot denilen o aileron yüğzeylerinni titreme olayıda olmuyor , arasında boşluk olmadığı için rüzgar üzerinden kayıp geçiyor :)

adem bozkurt' Alıntı:
Sevgili abim o halde esc yi yeniden alacağım sorun değil yeter ki alıcı kumdan bozuk olmasın
aşağıdaki esc lerden hangisi işimi görür sıkıştırmalara dayanıklı olsun

https://thkmodelucak.com/store/product/1308-esc-60a-bec-27esc60u
https://thkmodelucak.com/store/product/1308-esc-50a-bec-27esc50u
https://thkmodelucak.com/store/product/1308-esc-50-a-eko-emax
yada sizin önereceğiniz var mı ?

motor bilgisi benim

Brushless motor Model
C4240-KV1020
Rotational Speed
1020Kv (rpm/v)
Power (W)
660W
Motor Weight
198g
Max. Efficiency
98%
No Load Current
3.9A
Internal Resistance
31mOmega
Motor Dimensions (Diameter x Length)
42 mm x 40 mm
Shaft Dimensions
5mm
Input Battery Types
NiCd/ Nimh/ Li-po BatStery
Wire Winds
9
Cells Li-Po
3-7
Cells Ni-Cd/ Ni-MH
9-21
ESC(A)
45
Prop
12x8/ 13x6/ 13x8

Hah işte orada dur. Benim alanımın dışı. Bilen arkadaşlar yol gösterir.

Adem senin esc nin marka ve modeli nedir ? yada şuanki esc nin linkini eklermisin