Real Flight G4 Kalibrasyon sorunu 'THK'

İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar.
Mehmet abi saolsun link gönderdi ve sorunsuzca kurulum gerçekleştirdim. Son aşama olarak kalibrasyon işlemi kaldı ama bir türlü Finish butonu aktif edemedim. Tamamen kurulum dosyası ve videosunu takip ettim. Kumanda THK'nın EFLY-4BII 4 kanallı modeli. Yine similasyon kablosuda kumanda ile birlikte gelen THK ya ait.Nerde hata var ya da nerede atlama yapıyorum. Kumanda 4 kanal olduğu için diğer 5 6 7 vb kanalları dikkate almıyorum

Ayrıca Channel Mapping kısmında farkettiğim bir konu var.
Kanal 3 te Throttle görünüyor ve stick hareketini gösteriyor.Ama kalibrasyon kısmına geldiğimde throtle hareketi yaptığımda 4.kanal hareket ediyor.Yine aynı şekilde elevatör dümeni içinde aynı şey geçerli. Map kısmında kanal 4 hareket ediyor. Ama Kalibre kısmına gelince bu kez de 3. kanal hareket ediyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Serdal hocam sorunun kaynağı kanal atamaları yanlış anladığım kadarıyla.Soldaki numaralara ve kanallara göre atamaları doğru şekilde ayarlarsanız düzelecektir.Muhtemelen kanallar yanlış ayarlı olduğundan algılamıyor kalibrasyonu.

Serdal hocam sorunun kaynağı kanal atamaları yanlış anladığım kadarıyla.Soldaki numaralara ve kanallara göre atamaları doğru şekilde ayarlarsanız düzelecektir.Muhtemelen kanallar yanlış ayarlı olduğundan algılamıyor kalibrasyonu.
Tamer hocam işin içinden çıkamadım ne yaptıysam olmadı. Google de baska bir forum da söylenenler vardı onu da uyguladım ama olmuyor. Kala kaldım

Serdal Bey kalibrasyonu tamamlayabilmek için özellik tanımladığınız tüm kanalları bir kereliğine bile olsa maksimimum - minimum noktalarına getirmeniz gerekir.

Eğer kumandanızda 5 ve 6 nolu kanallarınızı hareket ettirebilecek bir switch'ini veya nob'unuz yoksa o kanalları tanımlamamalısınız. Sanırım kullandığınız kumandada fiziken bunlar mevcut değiller. Emin değilim ama klavyeden de o kanalları hareket ettirecek bazı tuşları kullanarak sanki geçilebiliyordu bu kısım. Channel 6'daki -300, -100 değerleri program tarafından range dışı görüldüğünden " finish " aktif olmuyordur diye düşünüyorum.

Kanal atamaları ile orada yazılı olan tanımlamalarının birbiriyle uyuşmasının bir önemi yok. Örnek veriyorum orada throttle kanalı hareket ediyordur ama sizde bu elevatorü kontrol ediyor olabilir. Önemli olan doğru sinyalin doğru kanalı kontrol ediyor olması.

Son düzenleme:
Tamer hocam işin içinden çıkamadım ne yaptıysam olmadı. Google de baska bir forum da söylenenler vardı onu da uyguladım ama olmuyor. Kala kaldım
Serdal bey bir de şöyle bir yol izlemenizi önereceğim.Kalibrasyon yapmadan stickleri hareket ettirip kontrol yüzeylerinin hangilerinin çalıştığını ve hangilerinin çalışmadığını kontrol etmeniz.Mesela aileron komutu verdiğinizde elevatör çalışıyorsa ikisinin atamalarını değiştirerek yapabilirsiniz sanıyorum.PhoenixRC de bu şekilde çözmüştüm.Konusu forumda vardı belki izlerseniz fikir verebilir.

Sadece 5,6,7,8 kanalları çalışmıyor. Haliyle onlarla işim yok. Zaten 4 kanallı kumanda. Onları da ctrl x felan basınca calısıyor. Bunun dısında, map kısmında gaz stick 3 te hareket ediyor. Ama kalibre de kanal 4 hareket ediyor. Map kısmında yaw kanal 4 hareket edıyor. Kalibre kısmında kanal 3 te hareket edıyor. Ne phoenıx te ne de RF de yhüzüm gülmedi. Uçuş tecrübem var ama 2 metre lik pipper yaptım ve dusmemesı ıcın bayagı bı smilasyon çalışmam gerek. Şaştım kaldım.

Hocam sizin sorunuzla alakasız olacak ama. Kumandayı bilgisayara bağlamak için micro usb kablosu aldım olmadı. Hangi kabloyu almak lazım? En sağdaki porttan bağlamaya çalışıyorum doğrudur değil mi? Kumandam Taranis qx7.