Şarj aletine göre güç kaynağı hesabım doğru mu?

salinux

Yeni Uye
:saygilar:
Kendi şarj aletim hk eco 10a 200w 6s charger.Bunu 12v üzerinden beslemek istiyorum.
Fakat alet 200w oldugu için 6s pili 10a şarj edemez diye düşünüyorum.Çünkü hesaplarsak 200w/6s pil voltajı=7.9a olarak oluşuyor.

6s pil için şarj düşünürsek
6s pilimiz doluyken 4.2vx6=25.2v olacağına göre bu pili 10a şarj etmek istersek 25.2vx10a=252w için güç kaynagımız en az 25.v ile çalışan 10a (252w) lık olmalıdır.

Aynı 6s pili eger 12v luk bir güç kaynagı ile beslemek istersek 252/12= 21a denk gelecegi için bu kez güç kaynagımız en az 12v 21a (252w) olmalıdır.

Bahsi geçen şarj aleti (hk eco 6 10a 200w)nin özelliklerine göre 200watt sınırı var ise o zaman bu alet 6s pili kac amperle besleyebilir?? ???

1.sorum: 200w/25.2=7.9a ile besleyebilir demek dogru olur mu? :rolleyes:
2.sorum:Yoksa hayır kendi işlemcisi onu ayarlar 6s pili 10a sarj edebilir demek mi dogru olur??
3.sorum: düşündüğüm güç kaynagı için ne dersiniz?

Teşekkürler....

Güç hesaplarını yaparken bu tür aletlerde verimin asla % 100 olamayacağını da düşünmek gerek. Bence % 50 verim beklentisi bile iyimser. O nedenle güç gereksinimi 250 değil 500 W olacak.
Bir de piliniz 10.000 mAh değilse 10 A ile şarj etmeniz mantıklı ve güvenli olmayacak.

:saygilar: Sümer Abi benim pil 6s 5000mah nanolardan sanırım 2c ile sıkıntı pek çıkarmayacağını umuyorum.Ancak dediklerinize hak veriyorum.Bu tarz güç kaynaklarını hiç kullanmadım şimdiye kadar.Kamera sistemleri için biraz kaliteli yapıyorlardır diye düşünmeye çalışmıştım.Uyarınız yerinde oldu biraz daha araştırayım güç kaynagını teşekkürler.%p

Benim şarj aleti için 6s pile uygun güç kaynagı aldıgımda pile 10a basar mı yoksa 7.8 de tıkanır mı? Alette (hk eco 6s 10a 200w) ucuz aslında fazla yükte o da sapıtmasın yanmasın mazallah ;D ;D ne dersiniz?

İtiraz da edebilir yanabilir de. Bu tamamen içerdiği yazılımla ve koruma sistemleri ile alakalı. LiPo pilleri 1C'den yüksek akımla şarj etmemeyi öneririm.

Ynt: Şarj aletine göre güç kaynağı hesabım doğru mu?

Sumer abi nanolar 1c 2 3c 5c 10c ile sarj edilebikiyor ama nanolar basli basina rezalet topu topu 10 15 sarjdan sonra sisiyorlar :D

Sinan ayni sarj aletinden bende var 6s 5000 mah sarj ederken birden dumanlar cikti icinden :D tavsiye etmem onu kullanmani :D

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Gens ace bile 5c max nano 10x anca sucks :D

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

' Sinan ayni sarj aletinden bende var 6s 5000 mah sarj ederken birden dumanlar cikti icinden :D tavsiye etmem onu kullanmani :D '

- sizin dumanlar normal sarjda 5a iken mi yoksa hızlı sarj (7 yada 10a gibi) da mı oldu? Sarj aletinin yanması ile pilde de bir zarar olusuyor mu?

Sanırım tavsiyeler ışığında evdeyken yavaş güvenli sarj yapmak ve başından pek ayrılmamak olmalı %p

Ama yinede alanda arac aküden ben bi 8a denerim bakalım ne yapacak eger yanarsa o zaman daha iyi bir şey almak gerekecektir. (eger alet yanarsa arac aku de zarar gorebilir mi?)
Bu güne kadar 3s lipoları parkzone stok sarj cihazı (3a basıyor) ile kullandım hiç sorun yaşamamıştım.Parkzone sarj ile arac calısır vaziyette cakmaktan kullanabiliyordum.
Fakat arac calısırken sarj cihazını kullanmak dogru degil gibi yazılarda okudum.Bu konu hakkında da bilgi verebilir misiniz.

Ynt: Şarj aletine göre güç kaynağı hesabım doğru mu?

ne pil nede aku zarar gormez korkma :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Son kargoyla birlikte bunu da getirtmiştim 25A 14v DC Power Supply for Chargers (350W)

4s 5000mah 5a olarak sorunsuz şarj yapıyorum ancak 3s yada 4s bataryalarda şarj olarak 5a üzerine çıktıgımda şarj aletinden sivri sinek sesine benzer bir tını aldım bir kac kez denedim aynı tınıyı hep veriyor.Bu sebeple 5a üzerinde şarj yapmaya aklım elvermedi.
Sebebi ne olabilir? Ses güç kaynağından değil şarj aletinden geliyor...
5a üzerinde inat edersem mazallah ucuz et kokusu almayalım sonra... :lollol: :lollol: :lol: :lol:

Sinan.' Alıntı:
Son kargoyla birlikte bunu da getirtmiştim 25A 14v DC Power Supply for Chargers (350W)
.......
5a üzerinde inat edersem mazallah ucuz et kokusu almayalım sonra... :lollol: :lollol: :lol: :lol:
Muhtemelen içindeki trafodan gelen bir ses :rolleyes: Normalde gelmemesi lazım ama yorumlarda az önce baktım, adamlar içerdeki soğutucuyu yerine düzgün monte etmeyi unutmuşlar :laugh:

Bence yavaş yavaş 5A üzerine çıkın, büyük ihtimal bir şey olmayacak ama o kes de kesilmeyecek :-\

hocam benim şarj etme ve power suplly için pek bir bilgim yok o yüzden elimdeki parçaları size söylesem bana tavsiye edebileceğiniz bir power supply söylermisinz ?
bataryam şu
şarj aletimde bu ne yapmalyım sizce ?