Seagull Low Wing Trainer

Seagull Low Wing Trainer

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bir noktayı atlamışım. Sende ön dikmeye bağlanan uç da Z büküm. Öyle olunca Z ya da L büküm işi biraz karışıyor. Çünkü o kadar hassas yapmak çok zor bükümleri. Hassas yapamazsan da ince ayar imkanın olmadığı için işin zorlaşabilir. Yine quicklink kullanacaksın gibime geliyor.

Abi ön dikme yerine quicklink takayım servoya Z takayım?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Seagull Low Wing Trainer

Olabilir ama hem pratik olmaz hem de bir şey kazandırmaz. Quicklink'leri doğru monte etmeyi başarırsan sorun kalmayacak bence. Yani ne çok gevşek ne de çok sıkı.

Seagull Low Wing Trainer

Sümer Yamaner' Alıntı:
Olabilir ama hem pratik olmaz hem de bir şey kazandırmaz. Quicklink'leri doğru monte etmeyi başarırsan sorun kalmayacak bence. Yani ne çok gevşek ne de çok sıkı.

Abi şimdi bu pullu değil iki somunlu birinci somunla sıkılığı gevsekliği ayarlıyorum sonra servo koluna takip ikinci somunu sikistiriyorum ayar doğruysa ikinci sonunu sıkmadan vidaya loctite damlatıp sıkıyorum ve bitiyor. Ama olmuyor abi ben tekrar bir deneyeyim. Bir şekilde öğrenecegiz. [emoji4]

Seagull Low Wing Trainer

Bence her durumda üstte bir pul olsun. Hatta alta da bir pul koyup tek somun kullanabilirsin. (Loctite yerine CA kullan bence).

Seagull Low Wing Trainer

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bence her durumda üstte bir pul olsun. Hatta alta da bir pul koyup tek somun kullanabilirsin. (Loctite yerine CA kullan bence).

Tamamdır abi üstteki pul qiucklink'in başı ile somun arasında olması gerekiyor değil mi abi?

Ben loctite tercih etmemin nedeni sökülür olmasıydı, CA daha kırılgan değil mi abi kolay sökülmez mi?

Seagull Low Wing Trainer

Evet quicklink ile yeke plastiği arasında bir pul ve hatta altta da yeke plastiği ile somun arasında bir pul. Bu nesneleri sköüp söküp takmıyoruz. Pratikte tek kullanımlık bunlar. O nedenle bir kez CA ile tespit et. Sonsuza kadar öyle kalsın. :)

Seagull Low Wing Trainer

Sümer Yamaner' Alıntı:
Evet quicklink ile yeke plastiği arasında bir pul ve hatta altta da yeke plastiği ile somun arasında bir pul. Bu nesneleri sköüp söküp takmıyoruz. Pratikte tek kullanımlık bunlar. O nedenle bir kez CA ile tespit et. Sonsuza kadar öyle kalsın. :)

https://youtu.be/OP6nybqNc1A

Abi rudder servosu rudder yekesi bağlı ama ön dikme sadece tel olarak takılı videonun sonunda teli parmaklarimla salliyorum quick link iyi montaj yapilmis mi gozuksun diye. Ama ön tekeri yekeye taktigim anda her sey alt üst oluyor. Mesela şimdi rudder end point 84-84 o zaman 34 e kadar dusurmem gerekiyor servonun takilmamasi icin alt tarafı bir ön teker bu kadar zorlar mı abi servoyu. Ön tekeri takmasam 84-84 end point. O şekilde kalsa bile benim için çok iyi olacaktı [emoji52]

Seagull Low Wing Trainer

Ön tekerin mekanik bağlantısını yaptığında endpointi kısman gerekiyorsa quicklink'i en iç deliğe ya da zaten en içteyse biraz daha içe deleceğin bir deliğe monte edebilirsin. Ayrıca quicklink biraz gevşek olmuş. O kadar oynamamalı. Ama rudder için bu bir sorun oluşturmaz. Gazda ise olmadık anda stop riski demek olur. Ama topladığın ikinci model olduğu düşünülürse bence gayet iyi görünüyor her şeye rağmen.

Seagull Low Wing Trainer

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sümer Abi o konuyu öteledim biraz kafam dağılsın diye sonra tekrar döneceğim. [emoji4]

Ayrıca buda kanatların detayları.

Seagull Low Wing Trainer

Devam ediyor montajımız [emoji4]

Seagull Low Wing Trainer

Genel olarak iyi iş çıkarmışsın.
Kontrol yüzeyine monte ettiğin yekenin deliklerinin tam menteşe hattında olması uygun olur. Sen sanki bir iki mm geriye monte etmişsin yekeleri ama bu bir sorun yaratmaz. (Bana öyle gelmiş de olabilir).
Ayarlı servo yekelerinde iki tarafı eşit yapmış olduğunu varsayıyorum. Ama hareketli plastik parçanın tersi ve düzü var bunu biliyorsun değil mi? Bir tarafı pütürlüdür ve oranın sabit parça tarafına bakması gerekir.
L bükümlerdeki plastik klipslere ayrıca yakıt hortumu parçaları takman gerekli değil. O klipsler kolayına açılmazlar merak etme. :)
Menteşelere sapladığın topluiğneler öylesine mi duruyor yoksa CA damlattın mı kanala?

Ben sıfırcı hocayımdır, bu yazdıklarıma bakma. Gerçekten de güzel olmuş. Ellerine sağlık. Harika uçacak göreceksin.

Seagull Low Wing Trainer

Yeni parti fotoğraflar da gelmiş.
Alıcıyı kıstırdığın ahşaplar ile alıcı arasında ince bir sünger falan var mı? Olsa iyi olur.
Bu arada servo yüksüklerini doğru mu taktın acaba? Onları göremiyorum doğal olarak.

Seagull Low Wing Trainer

Bu arada gövde fotoğraflarını gördüğüm iyi oldu. Çok tepen atarsa ön dikme için ayrı bir servo monte edecek yerin var. Sonra kumandadan miks yaparsın. Şöyle de bir avantajın olur: Miksi yaparken TRIM OFF seçeneğini kullanırsan uçuşta gerekebilecek rudder trimi ön dikmeye etki etmemiş olur. Ayrı endpointler vererek hassas ayar da mümkün olabilir.

Seagull Low Wing Trainer

Sümer Yamaner' Alıntı:
Genel olarak iyi iş çıkarmışsın.
Kontrol yüzeyine monte ettiğin yekenin deliklerinin tam menteşe hattında olması uygun olur. Sen sanki bir iki mm geriye monte etmişsin yekeleri ama bu bir sorun yaratmaz. (Bana öyle gelmiş de olabilir).
Ayarlı servo yekelerinde iki tarafı eşit yapmış olduğunu varsayıyorum. Ama hareketli plastik parçanın tersi ve düzü var bunu biliyorsun değil mi? Bir tarafı pütürlüdür ve oranın sabit parça tarafına bakması gerekir.
L bükümlerdeki plastik klipslere ayrıca yakıt hortumu parçaları takman gerekli değil. O klipsler kolayına açılmazlar merak etme. :)
Menteşelere sapladığın topluiğneler öylesine mi duruyor yoksa CA damlattın mı kanala?

Ben sıfırcı hocayımdır, bu yazdıklarıma bakma. Gerçekten de güzel olmuş. Ellerine sağlık. Harika uçacak göreceksin.

Abi yeke montajı konusunda direk o hat üzerinde olması için elimden geleni yaptım, belki fotoğraf açısından öyle gözüküyor olabilir. Evet abi o plastik parçanın pütürlü tarafını alta getiriyorum rahat rahat kaymıyor bu sayede. Abi düşün artık nasıl bir güvenlik merakı sardıysa beni her yere yakıt hortumu takıyorum. :D Abi menteşeye toplu iğne saplamadım aslında. İlk başta el matkabıyla iğneden ince bir delik açtım. Sonra ince Ca damlattım deliğe sonra iğneye CA damlatıp yerine oturttum. Abi harika uçmasına gerek yok uçsunda şimdilik o yeter. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yeni parti fotoğraflar da gelmiş.
Alıcıyı kıstırdığın ahşaplar ile alıcı arasında ince bir sünger falan var mı? Olsa iyi olur.
Bu arada servo yüksüklerini doğru mu taktın acaba? Onları göremiyorum doğal olarak.

Abi sünger yok ama oralara çift taraflı bant atacağım. Henüz montaj bitmedi diye bir göstereyim şayet bir itiraz filan çıkarsa farklı bir yol bulayım istedim abi. Abi servo yüsükleri doğru, pirinç kanalları tersten taktım ayrıca vidaları çok sıkmadım kıvamında bıraktım servonun titreşimi önleyen kauçuk ayakları rahat. Ayrıca servo vidasıyla yer bile açsam sonra vidaları söküp içlerine ince CA damlattım titreşimle yuva yapmasınlar diye abi. Yani ne kadar güvenlik önlemi varsa hepsini uygulamaya çalıştım abi tek tek.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu arada gövde fotoğraflarını gördüğüm iyi oldu. Çok tepen atarsa ön dikme için ayrı bir servo monte edecek yerin var. Sonra kumandadan miks yaparsın. Şöyle de bir avantajın olur: Miksi yaparken TRIM OFF seçeneğini kullanırsan uçuşta gerekebilecek rudder trimi ön dikmeye etki etmemiş olur. Ayrı endpointler vererek hassas ayar da mümkün olabilir.

Abi gazın montajını yaparken quick link ile bir taktik geliştirdim. Servo kolunu tam açmıyorum bir miktar vidayı zorlayıp vidaya kanal yapıyorum plastik üzerinden. Quick link ile servo kolu arasına pulu atıp vida servo kolunu geçer geçmez somunuda takıyorum. Böyle sıktığım an somun servo kolunu zorlamaya başladığında vidada yuvasını yaptığı için servo kolundanda destek alıyor. Dönerken somun açılma yada sıkıştırma yapmamış oluyor. Birde bu şekilde deneyeceğim abi. Bu sefer olacağını düşünüyorum.