Semi-DIY Hibrit Quadcopter

Özgür Korkmaz

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Multikopter
İşten güçten başımızı kaldırdık hobimize geri döndük çok şükür.. Belki görmüşsünüzdür multinin motorları son denemelerimde beni üzdü, rulmanlarını orijinal yedekleriyle değiştirmeme rağmen yaptığım hatalı montaj işlemleri sonucunda malesef motorları tamamen kullanılmaz hale getirdim. 3 Yıl boyunca kullandığım Tarot 650 Ironman gövdesinin de son kullanma tarihi çoktan geçmişti. Yeni bir frame almak yerine eldeki imkanları kullanıp, ortalığı kasıp kavuran döviz fiyatlarını da göz önünde bulundurarak ve elde kalan parçaları değerlendirmek adına, (yarı) "kendin yap" bir gövde tasarlamaya karar verdim. Karbon fiber plakaların fiyatları 300-400TL arası değişiyor Türkiye'de, aliexpress benzeri sitelerde satılan plakalara da güvenemedim (20$ fiyatı). Bu yüzden 4mm kalınlıkta A4 boyutunda kontraplak tahta denemeye karar verdim. Açıkçası sağlamlığı nasıldır bir zararı olur mu bilmiyorum ama başladım ve şeklini verdim. Autocad kullanarak gerekli çizimleri ölçümleri yaptım, Dremel kullanarak tahtaya kolaylıkla istediğim şekil verebildim. Yeni motorları daha gelmedi ama nasıl göründüğünü belirtmek adına eski motor ve pervaneleri yerleştirdim. Kollar ve motor tutucular tarot 650'den kalma.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Alüminyum katlanır iniş takımı (hiç kafama yatmadı), FPV ekipmanı ve çakar lamba için on-off switch, yukarıya doğru açılı(umbrella) 16mm motor kolu tutucuları..

Seyahatlerde Tarot 650 yi taşımak tam bir işkenceydi sanırım onu da artık aştık :)

Arkada görünen anteni Wolfbox alıcı için yaptım (Kumanda için de ayrıca bir tane var). Hala birçok eksiği var ancak yavaş yavaş, keyfini sürerek yapıyorum inşallah uçurmak nasip olursa uçuş videosunu da göndereceğim.

Ekipman imzadaki gibi halen :)

Bugün motorlar geldi kurulumlarını yaptım. Son durum bu şekilde:

Motorun kutusu ve kendisi:

Pervaneler 17x5.5 FoxtechFPV. Gartt diye bir markanın quick release mekanizmasını kullanıyorum şuana kadar gördüğüm en kaliteli mekanizma diyebilirim. Ancak şuan piyasada bulunmuyor sanırım.

Video vericiyi katlanır ayağa monte ettim havadayken açıldığı zaman anten için uygun açıyı yakalıyor. Ayrıca güç girişine LowEsr kapasitör taktım parazitler için yeterli çözümü sağladı. Eachine TX600 modeli bayağı ucuz olduğu için tabiki de filtreleme vb. birşey yok üzerinde, o yüzden kapasitör ekledim. Üzerindeki ısıyı dışarı ileten bölümün üzerine de soğutucu ekledim.

Pixhawk'a backup power amacıyla 5v bir ubec bağladım. Tavsiye edildiği şekilde 5.6v'luk zener diyotu ve mini bir kapsitör ekledim. Güç modülüne birşey olursa en azından kontrol kartı çalışmaya devam edecek. Ve tabi hemen önünde 433mhz kumanda alıcım duruyor önceden de belirttiğim gibi DIY dipole anten var üzerinde. Elektrikçiden tek damar elektrik kablosu aldım, sinyal kablosu 163mm, gnd kablosu 163mm şeklindeydi yanılmıyorsam.

---------------------------------------------

Son rütuşlar ve ayarlamalardan sonra inşallah uçuşunu da gerçekleştireceğim.

:saygilar::RCKolik:

Bugün motorlar geldi kurulumlarını yaptım. Son durum bu şekilde:

Motorun kutusu ve kendisi:

Pervaneler 17x5.5 FoxtechFPV. Gartt diye bir markanın quick release mekanizmasını kullanıyorum şuana kadar gördüğüm en kaliteli mekanizma diyebilirim. Ancak şuan piyasada bulunmuyor sanırım.

Video vericiyi katlanır ayağa monte ettim havadayken açıldığı zaman anten için uygun açıyı yakalıyor. Ayrıca güç girişine LowEsr kapasitör taktım parazitler için yeterli çözümü sağladı. Eachine TX600 modeli bayağı ucuz olduğu için tabiki de filtreleme vb. birşey yok üzerinde, o yüzden kapasitör ekledim. Üzerindeki ısıyı dışarı ileten bölümün üzerine de soğutucu ekledim.

Pixhawk'a backup power amacıyla 5v bir ubec bağladım. Tavsiye edildiği şekilde 5.6v'luk zener diyotu ve mini bir kapsitör ekledim. Güç modülüne birşey olursa en azından kontrol kartı çalışmaya devam edecek. Ve tabi hemen önünde 433mhz kumanda alıcım duruyor önceden de belirttiğim gibi DIY dipole anten var üzerinde. Elektrikçiden tek damar elektrik kablosu aldım, sinyal kablosu 163mm, gnd kablosu 163mm şeklindeydi yanılmıyorsam.

---------------------------------------------

Son rütuşlar ve ayarlamalardan sonra inşallah uçuşunu da gerçekleştireceğim.

:saygilar::RCKolik:

Hayırlı olsun videosunu merakla bekliyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Özgür Korkmaz
Hayırlısı olsun. Güzel ve başarılı bir video izleriz umarım.:saygilar:
"Eachine TX600 modeli bayağı ucuz olduğu için tabiki de filtreleme vb. birşey yok üzerinde, o yüzden kapasitör ekledim. Üzerindeki ısıyı dışarı ileten bölümün üzerine de soğutucu ekledim. " kısmından yararlanmayı umuyorum. :) (aynı sistemi kullanıyorum ısınması bıraz endişe vericiydi)
Bu arada ola da gereksinim olursa elimde ambalajında takım 650 plate duruyor, bir de yedek kol var...Ben çok rötorluları bıraktım da...:)

• Sevdim
Çok teşekkür ederim abi bende de 650 plate vardı ancak hem çok dar olması hemde vidaların yerlerinin uygun olmaması sebebiyle kullanmadım. İleride muhtemelen boş bir karbon fiber plaka alıp onun üzerinde çalışmaya başlayacağım. Bu arada tx600’ün üzerinde bulunan 5v beci de çıkardım dışardan daha güvenli bir ubec ile besliyorum ısınma konusunda çok yardımcı oldu. Size de tavsiye ederim abi:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Çok teşekkür ederim abi bende de 650 plate vardı ancak hem çok dar olması hemde vidaların yerlerinin uygun olmaması sebebiyle kullanmadım. İleride muhtemelen boş bir karbon fiber plaka alıp onun üzerinde çalışmaya başlayacağım. Bu arada tx600’ün üzerinde bulunan 5v beci de çıkardım dışardan daha güvenli bir ubec ile besliyorum ısınma konusunda çok yardımcı oldu. Size de tavsiye ederim abi:saygilar:
Özgür bey ben bec 'i sökmeye cesaret edemem. Uçakta kullanıyorum. Sadece sizden esinlenip bir sogutucu ekleyeyim. ?

• Beğen
Çok şükür ilk uçuş sorunsuz gerçekleşti. İlk uçuşu yapmam uzun sürse de değdi gibime geliyor. 5.8ghz ve 433mhz frekansları iyi geçinmiyor anladığım kadarıyla. O yüzden video vericiyi ve gimbali devre dışı bırakıp uçuşu gerçekleştirdim. Yeni kumanda gelene kadar uçuşu yine erteleyeceğim. 2.4ghz daha güvenli sanki. Long range için ileride daha kaliteli ve bilindik bir sisteme geçeceğim. Wolfbox vb. önermiyorum. Onun dışında katlanır ayaklar kafama yatmadı, quad manevra yaptığında sallanıyor. Auto tune yapmaya çalıştığımda sorunlara sebep olacaktır. Buyrun videosu:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol