servo tork sorunu

İlgi Alanı
Uçak
herkese selamlar.benim sorunum tork ile ilgili savöx 1256 20 kg ve 1251 9 kg servolarım var birde başka uçakta 0252 10 kg torklu servolar takılı fakat 1251 in takılı olduğu elevatöre 1.5 kg ağırlık koyuyorum yerinden bile oynatmıyor aynı şekilde 1256 larda öle fakat 0252 ler hiç zorlanmadan kaldırıyor.servolar bozulmuştur dedim yeni servo aldım futaba 9270 8 kg torklu aynı şekil onları da elimle çok rahat tutuyorum.aynı pilleri ve aynı alıcıları kullandım yok nafile bu arada alıcılarım futaba r7008b cevaplayabilen olursa sevinirim

İbrahim, torku ne şekilde kontrol ediyorsunuz, fotoğraf gönderebilir misiniz? Pil şarjı ne durumda? Yerçekimi veya sürtünme kuvvetlerini de hesaba katmak gerek. Bir ağırlığı yukarı kaldırmak ile bir yüzeyde çekmek veya itmek farklı.

Not: yüzey kontrol çubuğunu (push rod) servo kolundaki en içteki delige takarak deneyin.

Son düzenleme:
elevatörün üstüne 1.5 kiloluk dambıl koyuyorum yerinden oynatmıyor ama daha küçük ölçekli uçağımda deniyor mneredyse servo torku aynı ama çok rahat bir şekilde kaldırıyor

İbrahim, torku ne şekilde kontrol ediyorsunuz, fotoğraf gönderebilir misiniz? Pil şarjı ne durumda? Yerçekimi veya sürtünme kuvvetlerini de hesaba katmak gerek. Bir ağırlığı yukarı kaldırmak ile bir yüzeyde çekmek veya itmek farklı.

Not: yüzey kontrol çubuğunu (push rod) servo kolundaki en içteki delige takarak deneyin.
şu an resim atamıyorum ama atıcam

Bildiğim bir şey varsa o da bir servonun kılavuzunda belirtilen tork değerlerinin yukarıda tarif edildiği şekilde ölçülemediğidir. Servoya güç bağlıyken serbestçe hareket edememesi gerekir. Eğer hareket ediyorsa zaten dişliler bozulmuştur veya bir şeyler yanmıştır. O da çıkaracağı sesler ile belli olur.

Bildiğim bir şey varsa o da bir servonun kılavuzunda belirtilen tork değerlerinin yukarıda tarif edildiği şekilde ölçülemediğidir. Servoya güç bağlıyken serbestçe hareket edememesi gerekir. Eğer hareket ediyorsa zaten dişliler bozulmuştur veya bir şeyler yanmıştır. O da çıkaracağı sesler ile belli olur.
sıyırma yok servoda eminim

İbrahim bey, moment kolu derken sadece servo kolundan bahsetmiyordum. Soyle dusunun, servonun merkezinden kontrol roduna kadar olan servo hornu bir moment koludur. Rodun diger ucundaki yekeye baglandigi nokta ile elevator mentesesi arasindaki mesafe de bir moment koludur. Elevator mentesesi ile koydugunuz yuk arasindaki mesafe de bir moment koludur. Bunlarin hepsi belli oranda kuvvete etki eder. Sonuc olarak, farazi konusuyorum, bir ucakta birlesik oran 1/8 iken birinde 1/20 falan olabilir.

Diger yandan, servolarin etiketlerinde yazan degerlerin hareket halinde olculen deger mi, yoksa sabit deger mi oldugunu bilemiyoruz. Yani bir servo 1cm’lik bir horn ile 10kg’lik bir yuku hareket ettirebilir demek baska sey, bu yuke karsi direnebilir, ters yone hareket etmez demek baska sey. Cogu firma daha yuksek degerlere ulasabilen sabit tork degerini yazar. Mesela futaba yuku hareket ettiren degeri yazar, servolar kagit uzerinde daha kuvvetsizmis gibi gorunur.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Servo tork değerlerinin servo kolu ve yekenin hesaplama dışı tutularak verildiğini sanıyorum.
Doğrudan servo motor milinden alınan tork değeri gerçek değer olmalı.
Servo hornun herhangi bir deliğini kullanarak, yeke boyu ve pozisyonu düşünülmeden açıklamasındaki tork değerini beklemek yanıltıcı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Servo tork değerlerinin servo kolu ve yekenin hesaplama dışı tutularak verildiğini sanıyorum.
Doğrudan servo motor milinden alınan tork değeri gerçek değer olmalı.
Servo hornun herhangi bir deliğini kullanarak, yeke boyu ve pozisyonu düşünülmeden açıklamasındaki tork değerini beklemek yanıltıcı olabilir.

Ben de bunu söylemek istedim ama cümleyi bir türlü kuramamıştım.
O yüzden önceki mesajımda öyle demek zorunda kaldım ?

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Hayir, servolarin etiketinde yazan degerler kg.cm cinsindendir. Zaten bir mesafe birimi olmadan tork degeri yazilamaz, zira tork zaten kuvvet.mesafe birimidir. Servo etiketinde yazan 10kg.cm degeri bize servonun merkez aksindan 1cm uzakliktaki dogrusal kuvvetini verir.

Aslinda bu yazimda da bir yanlislik var, zira kg bir kuvvet birimi degil bir kutle birimidir. Asil yazilmasi gereken kgf birimidir (kilogram force). Yani 1kg’lik bir kutlenin yercekimi ivmesi ile carpimi. 1kgf = 1kg . 9.8 m/s2 (yer cekimi ivmesi) yani 9.8 N (newton)

Bu durumda servo etiketine yazilmasi gereken 10 kg cm2/s2 olmasi gerekir. Ama isleri karistirmamak icin kg.cm yazip geciyorlar :)

Hayir, servolarin etiketinde yazan degerler kg.cm cinsindendir. Zaten bir mesafe birimi olmadan tork degeri yazilamaz, zira tork zaten kuvvet.mesafe birimidir. Servo etiketinde yazan 10kg.cm degeri bize servonun merkez aksindan 1cm uzakliktaki dogrusal kuvvetini verir.

Aslinda bu yazimda da bir yanlislik var, zira kg bir kuvvet birimi degil bir kutle birimidir. Asil yazilmasi gereken kgf birimidir (kilogram force). Yani 1kg’lik bir kutlenin yercekimi ivmesi ile carpimi. 1kgf = 1kg . 9.8 m/s2 (yer cekimi ivmesi) yani 9.8 N (newton)

Bu durumda servo etiketine yazilmasi gereken 10 kg cm2/s2 olmasi gerekir. Ama isleri karistirmamak icin kg.cm yazip geciyorlar :)

Bir yaşıma daha girdim sayende. Teşekkür ederim.
Bu forum epeyce yaşlandırıyor insanı...