SHGM Kapsam Dışı Belgesi Almak

ankasem

Tecrübeli Uye
Merhaba arkadaşlar. Birçoğumuz yurt dışından drone alıyor, getirtiyor. Tabi bunların gümrükten geri dönmemesi için bir takım işlemler gerekiyor. Bugün anlatacağım konu ise 500 gram altındaki dronelar için kapsam dışı belgesi almak. Hemen anlatıma başlayalım.

Belge Almak İçin Sizden İstenilenler:

Kimlik fotokopisi
Ürünün ağırlığı da gözükecek şekilde teknik özelliklerin bulunduğu tablonun ekran görüntüsü.
Geçerli bir fatura veya aldığınız ürünün linki
XX Marka XX Model yurt dışından kargo ile getirttiğim, ağırlığı XXX,XX gram olan drone için kapsam dışı belgesi almak istiyorum.
Şeklinde dilekçe yazıp ekleriyle birlikte Ankara’daki merkez Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne göndereceksiniz.

Daha sonra SHGM tarafından size geri dönüş yapılacak. O gönderilen belgeyi taratarak bilgisayara aktarabilirsiniz. Taradığınız belgeyi mail yoluyla UKİM’e göndereceksiniz. Ve işlemler bitmiş oluyor. %p

SHGM ANKARA ADRESİ: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:128/A 06570 Maltepe / ANKARA

SHGM ANKARA TEL: 0(312) 203 60 95

UKİM MAİL ADRESİ: istav-ukimsantral@ptt.gov.tr

Alıntı:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Yetiskin

Paylaşım için teşekkürler Semih abi :saygilar:

Sadece dronlara özel bir durum mu?

Teşekkürler Rasim Bey
Sanmıyorum bütün 500 gram altı Hazır gelen Gümrükten geçemeyen
Tüm uçan modeller için olması gerekiyor
Alıntı olarak önemli gördüğümden yayınlama gereği duydum
alıntı adresi yazının hemen altında zaten

Nasıl yani ben simdi yeni bir eachine h8 drone siparisi vermiştim fiyatiyla agirli ile sorun teşkil etmeyen ürün elime ulaşmayacak mı? Tam olarak ne yapmam gerektiğini anlayamadım. Bana bir bilgi yada bir çağrıda mı bulunacaklar. Nasıl işleyecek süreç?

Bence Fazla panikleme
Sanırım uygulama yeni Gümrükten sorunsuz geçebilir
Eğer takılırsa Size telefon yada bir yazıyla ulaşırlar
sizde yukarıdaki yönergeyi uygularsınız

Benim anlamadığım bir nokta var. Şimdi bu belgeyi alırken belli bir vakit geçecek. Bu sıra ürün geri gonderirilirse ne olacak. Anlaşılan o ki sipariş sonrası ürün Türkiye'ye gelmeden bu belge için gerekli işlemleri başlatmak gerekiyor !!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aslında haklısınız Mehmet bey
Tebligat,postacı nın evde bulamaması vs...vs..
Ürün Merkeze İade ediliyor ve toplam 7 gün bekliyor
Sonrada Geri dönüyor

(Aslında kapsam dışı belge ama Herşey kayıtlı ve kapsama alanında) %p
Nasıl kapsam dışı belge İSE

Gümrüğe takılmazsa her türlü gelir, takılırsa eskiden sıkıntıydı, şimdi daha bi sıkıntı olacak :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Gümrüğe takılmazsa her türlü gelir, takılırsa eskiden sıkıntıydı, şimdi daha bi sıkıntı olacak :D
Ne olacak bizim halimiz bilemiyorum, karamsarlığa sokmak istemiyorum ama her geçen gün bir engel koyuyorlar paypal, gümrük, kargo derken hep engel hep engel.

hitler üç esir yakalamis, ingiliz, fransiz ve bir yahudi.
"size soru soracagim, ...bilirseniz sizi birakacagim" demis. ingiliz'e sormus "titanik kaç yilinda batti?" ingiliz hemen cevap
vermis "1912" diye.
hitler göndermis ingiliz'i.
fransiz'a sormus bu kez: "titanik'te kaç kisi
öldü?" fransiz cevap vermis :
"1050".
hitler, "tamam, sen de gidebilirsin" diye özgür
birakmiş fransız'ı.ve yahudi'ye dönmüş; "say lan isimlerini..! %p

abi ben 17 yaşındayım shgm pilotluk başvurusu yapmak istiyorum bildiğim kadarıyla noterde bir belge imzalatmam gerekirmiş. peki bu belgenin örnek kopyası mevcutmu yani ben ne yazıp notere gotüreceğim .:saygilar:teşekkürler

Birinden alıntı yapmak demek, ya ona cevap vermek / soru sormak, yada onun söylediği bir şeyle ilgili, devamı niteliğinde birşeyler yazmak demek. Mesela şu anda ben direkt olarak sana yazıyorum Eyüpcan. Alıntı yaptığın arkadaş fıkra anlatmış. Senin sorduğun konu hakkında bir yorum yapmamış, bilgili olduğu bir konuda açıklama yapmamış. Daha da ilginci, iki yılı aşkın süredir forumda online olmamış. Özellikle ona sormak gereğini neden hissettin acaba?

Bu sıralar mesajlarının çoğunluğu bu şekilde, bazıları gereksiz, hatta geçen gün gereksiz bir mesajını sildim fark ettiysen. Forumu forum gibi kullanmaya özen göstermeni, noktalama işaretlerine, büyük küçük harflere falan dikkat etmeni, kısaca Türkçe'ye saygı göstermeni tavsiye ediyorum. Bunu genel anlamda bir uyarı olarak alabilirsin.

Aktif olup olmadığını hiç farketmemişim. Bir hatam olduysa kusuruma bakmayın bir daha yapmamaya özen gösteririm.Birde ekleme yapayım ben mesajları baştan beri okudum buraya kadar geldim .burada aklıma bu soru geldi o an ne anlattığına da bakmadım çünkü ilkte bu konuyla ilgili şeylerden bahsediyordu.

Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler.
Bu belirttiğiniz kapsam dışı belgesini dron uçururken de kullanabilir miyiz?
Yani 500 gr altını kayıt zorunluluğu yok, bu nedenle park, bahçe, evimizin yakını gibi yerlerde sorana uçurabilirim diye göstermek için. (Tabii ki uçuşun tamamen yasak olduğu havaalanı, askeriye vb. yerler hariç)

Teşekkürler.