Similasyon kumanda ayarı ve gerçeği?

İlgi Alanı
Hepsi
Tecrübeli arkadaşlara similasyon ile ilgili sorularım olacak aklıma geldikçe burda sormak istiyorum;

Öncelikle sim çalışırken helikopterin tepki hızını düşürüp artırabiliyorum Kullandığım sim programı Phoenix, Bu programda kumandanın tepkisini artırıp azaltmam mümkün, % 10 dan % 100 Ün üzerine bile çıkabiliyor % 140 lara kadar ayarlanabiliyor. Gerçek helikopterde de bu ayar mevcut mu? Yada şöyle sorayım gerçek helinin tepki hızı nedir. Sim programındaki % 100 seçildiğinde bu kumandanın birebir aynısımıdır?

Kısaca özetleyeyim %70 - 80 aralığını seçtiğimde heliyi kullanabiliyorum, ama %100 ve daha üzeri seçildiğinde heliye yetişemiyorum çok hızlı hareketler yapıyor kontrol zorlaşıyor bol bol kırım oluyor. Gerçeğini uçurmaya korkmaya başladım ilk denememde heliye zarar vermek moral bozucu olacaktır.

%100 le uçtum dun ben phoenix de aylar sonra kumanda gören masum koylu ben hoverda bile zorlandım sonra açıldım alan turuna geçtim bile:D
helide de dusurmek mumkun expa expo kullanarak yaparsınız.ama ben karsıyım ne kadar az detay varsa o kadar iyidir.!bence öyle:) %100 de kullanmaya calışın.öncelikle helicopterlerden trainer modda olan 2 heli var zaten.nitro olanı seçin eliniz alışsın biraz.sonra kendi möodelinize geçin.ben mini titan align 600 fb align 700e dfc kullandım dun phoenixte sorun yoktu.ayrıca uçuş alanı olarak lake side ı öneririm.

AYHAN DEMİRCİOĞLU' Alıntı:
Öncelikle sim çalışırken helikopterin tepki hızını düşürüp artırabiliyorum Kullandığım sim programı Phoenix, Bu programda kumandanın tepkisini artırıp azaltmam mümkün...
Kendi helikopterinde de aynı şekilde tüm tepkime hızlarını ve miktarlarını (EXPO ve Daul Rate) değiştirebilirsin. Nasıl yapıldığıyla ilgili kısa bir araştırma yapman yeterli olacaktır, forumumuzda Mehmet abinin hazırladığı ilgili konulara bakmanı öneririm.

Gerçeğini uçurmaya korkmaya başladım ilk denememde heliye zarar vermek moral bozucu olacaktır.
Benim tavsiye kendini rahat hissettiğin ayarda simülatörde modelde tam hakimiyet sağlamaya çalış öncelikle. Sonrasında tecrübeli bir modelci arkadaşınla training port ile uçuş yaparak (kablo) havada modelin kontrolünü sana vermesini iste ve gerçek modelinin hareketlerini hissetmeye çalış. Bundan sonra tekrar simülatörüne dön ve gerçeğiyle ikisini birbirine en yakın olan noktaya getirmeye çalış. Hatta bazen farklı modeller senin helikopterine daha yakın tepkiler verebilir. Bunu bulmaya gayret et. Özetle saha ile simülatörü kalibre etmen gerekiyor yani. Ne kadar gerçek helikopterine yakın bir ayar yapabilirsen o kadar gerçekçi bir simülatöre sahip olursun. Aksi taktirde simülatör sana sadece yönlerle ilgili fayda sağlar, gerçek modelinle uçtuğunda zayıf bir geri besleme alırsın. ;)

türker abi mesela ben %100 de kullanıyorum.ayarları fln yaptım.helide de expo kullanmayı dusunmuyorum acıkcası direk %100 mod da ucuyorum zaten benim kumanda dx6i kendi kumanda mı kullanıyorum.:) kısacası expo kullanmadan bi sorun cıkmaz sanırım.bir de idle ayarı phoenix de yapamıyorum hatta benim kumanda da ustunde idle yazan bir swtich yok.gear fln yazıyor.:)

Faydalı bilgiler ve cevaplar için teşekkür ediyorum. Similasyon çalışmaya devam ediyorum zaman buldukça akşamları 1 -2 saat. Hatta bazen gerçeğiyle uğraşmaya gerek yok sim programı bile bana yeterli, geliyor nerdeyse :) İlerleyen günlerde hedefim kışa girmeden ilk uçuşlarımı gerçekleştirmek, fakat bunu yaparken yanımda bir bilenin olması oldukça zor, çünkü sizin forumdaki grup bana çok uzak ben istanbul avrupa yakasındayım, Fatihte oturuyorum, Kendime güvenim geldiinde helimi alacağım geniş bir alanda uçurmayı planlıyorum, yanıma kimse bulabileceğimi düşünmnüyorum, çünkü zamanım çok dar, bütün günlerim dolu sadece hafta sonu sabahtan zamanım olabilir, o saatte de kimse olmuyor dışarda. Pazar günleri öğleden önce uçurmayı planlıyorum.

Son olarak şunu belirteyim, sim programında kullanamadığım uçak yok, neredeyse hepsini sorunsuzca uçurabiliyor manevralar yapabiliyor, ve indirebiliyorum. Ama heliler çok daha karmaşık yapılı makineler, daha çabuk tepki veren sürekli dikkat isteyen ve hiç hata affetmeyen cihazlar. Gerçeğini düşündükçe moralim bozuluyor ve keşke uçakla başlasaydım diyorum, Bu nedenle trex 450 mi şimdilik evimin en ücra köşesinde muhafazaya aldım, uçağa daha sıcak bakıyorum. En kısa sürede bir uçak ile yavaş yavaş uçuşlar yapmayı planlıyorum.

Forumda uçak satan olursa 2. elde alabilirim, bunuda belirtmiş olayım,

club rc ye üye olun bence istanbuldaki organizasyonlar daha fazla orada.:)

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
türker abi mesela ben %100 de kullanıyorum.ayarları fln yaptım.helide de expo kullanmayı dusunmuyorum acıkcası direk %100 mod da ucuyorum zaten benim kumanda dx6i kendi kumanda mı kullanıyorum.:) kısacası expo kullanmadan bi sorun cıkmaz sanırım.bir de idle ayarı phoenix de yapamıyorum hatta benim kumanda da ustunde idle yazan bir swtich yok.gear fln yazıyor.:)
Erinc gerçek heli kullanımı sırasında EXPO gerekiyor. Özellikle başlarda. Daha sonra pilotj gelişip, daha sert hareketler yapmaya başladığında expo değerini değiştiriyorsun.

Bu başlardaki expo değeri seni pilotaj olarak hem rahatlatıyor hem de görsel anlamda daha güzel bir uçuş seyri veriyor. Aslında zorunlu olan bir şey değil, sadece tercih meselesi ;)

Son olarak şunu belirteyim, sim programında kullanamadığım uçak yok, neredeyse hepsini sorunsuzca uçurabiliyor manevralar yapabiliyor, ve indirebiliyorum. Ama heliler çok daha karmaşık yapılı makineler, daha çabuk tepki veren sürekli dikkat isteyen ve hiç hata affetmeyen cihazlar. Gerçeğini düşündükçe moralim bozuluyor ve keşke uçakla başlasaydım diyorum, Bu nedenle trex 450 mi şimdilik evimin en ücra köşesinde muhafazaya aldım, uçağa daha sıcak bakıyorum. En kısa sürede bir uçak ile yavaş yavaş uçuşlar yapmayı planlıyorum.

Forumda uçak satan olursa 2. elde alabilirim, bunuda belirtmiş olayım,
Erinc'de dediği gibi ClubRC üzerinden Istanbul buluşmalarını takip edebilirsin. Uçak konusuna gelince. Sim'de çalışıyor dahi olsanız uçak ile heliyi karıştırmayın.

Yani önce hedefinizi belirleyin, uçak mı heli mi . Buna göre simde ve gerçek hayatta ona yogunlaşın. Pilotaj belli bir noktaya gelince diğerine de geçebilirsiniz. Ondan önce hem heli hem uçak ile sim çalışmak, elinizin ayarını bozacaktır. Yani en azından ben öyle düşünüyorum, karar sizin :)

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
Erinç bu tamamen bir tercih meselesi, doğrusu şöyledir denemeyecek birşey. Öyle rahat hissediyor ve keyif alıyorsan o şekilde devam etmelisin bence.

Benim fikrime gelince özellikle expo modelin uçuşunda göreselliği son derece olumlu etkileyen bir ayar. " 0 " expo ve dual-rate ile modelin o kadar agresif uçarki verdiğin en küçük kontrollerde bile tepki verecektir. Bu bence göreselliği olumsuz etkiler modelin havada sürekli yaprak gibi hareketli olacaktır. Havada sürekli hareket halindeki bir model özellikle seyirciler için pek cezbedici olmaz genelde. :(p Hareketleri net gösterebilmek esastır ve bunun içinde net bir duruş gerekir. Expo ve Dual-rate'ler burada kumandalarımızın bize sağlamış olduğu güzel bir imkandır bana kalırsa.

Ama elbette " İzleyicilerin ne düşündüğü hiç önemli değil, ben modelimden aldığım keyife bakarım ve böyle bir uçuş stilinden hoşlanıyorum. " da bir bakış açısıdır.

Dünya'da uçuşlarını hayranlıkla izlediğimiz birçok RC pilotun expo ve dual-rate kullanıyor olduklarını görüyorum. Tercih senin. ;)

Dual tamam ama expoyu bilemicem.hover da ve alan turunda sıkıntım yok.bakalım cycling servolarını alıyım toplıyım zaten porta giderim bir kumanda ayarını falan sorarım hallederiz orada:)

Ayhan bence sen helikopter kullanımıyla ilgili en zor süreci çoktan atlatmışsın. Başarılı bir şekilde simülatörünü kurmuş ve uçuşlara başlamışsın.
Bence denemeden gözünü korkutma, şahsen ben zorlanacağını düşünmüyorum.

Zaman ayırabileceğin bir dönemin olursa modelci arkadaşlarımızın hepsi (ben dahil) seve seve sana yardımcı olacaklardır. ;)

Türker abi aslında ben işin hepsini hallettim, benim yazılarımı okuyup aklında kalan varsa biliyosundur. Ben futaba 7c ve trex 450 pro da aldım, işe maddi yöndende en zor tarafından başladım.

Similatörü bilgisayarıma kuralı 10 gün kadar oluyor. Kullanmaya başlayalı da 1 hafta kadar. Aslında similatör programında da oldukça yol kat ettim , phoenix programındaki trex 450 pro olan modelleride oldukça rahat kullanıyorum zaman zaman kırımlar oluyor bunlar olmayıncaya kadar devam edeceğim zaten , helime kıyamam kendime güvenmeden yerden kaldırmam onu. :)

Ama şundan korkuyorum similasyonda her şey tamam olduğunda sorunsuz bir şekilde kullanır hale geldiğimde gerçeğinde , similasyonda olmayan bir durum ile karşılaşırmıyım? Yani başkalarının acı tecrübelerini yaşayarak tasdik etmek istemem,

Sizin istanbulda buluşmalarınız oluyor mu, özellikle avrupa yakası için en yakın tarih ne zaman olur? Eğer siz veya yönlendireceğiniz biri şahsen müsait olursa birlikte ben kendimi ona göre ayarlayıp gelmeyede çalışırım, toplu buluşmalar haricinde. Ama bu biraz zor gözüküyor hem sizin hemde benim açımdan .

Bu arada sizin yukarda anlattığınız dual , expo falan bu terimleride bilmiyorum :) ama anladım ki similatördeki ayarlar gerçeğinde de varmış :)

Sizin istanbulda buluşmalarınız oluyor mu, özellikle avrupa yakası için en yakın tarih ne zaman olur? Eğer siz veya yönlendireceğiniz biri şahsen müsait olursa birlikte ben kendimi ona göre ayarlayıp gelmeyede çalışırım, toplu buluşmalar haricinde. Ama bu biraz zor gözüküyor hem sizin hemde benim açımdan .
İstanbul Anadolu yakası buluşmalarını Mesut Akın kardeşimiz organize ediyor genelde. Avrupa yakası buluşmalarını pek takip edemiyoruz ne yazık ki :embarras:

Bu arada sizin yukarda anlattığınız dual , expo falan bu terimleride bilmiyorum :) ama anladım ki similatördeki ayarlar gerçeğinde de varmış :)
Forumun en üstünde bulunan "ARA" özelliği bu kısımda size oldukça yardımcı olacaktır ;) Mesela ;

ya bu8 expo ne olmalı şimdi bende spektrum dx6i var %100de expo. daha yeni başladım heliye ne olmalı?siz nasıl kullanıyordunuz yeni başlarken.?