Simulator Kumanda Tanıtma Problemi

Ynt: simulasyon

tamam mehmet bey o ayarlara bakıyorum şimdi

SAG Stick- YUKARI / AŞAGI Hareket edince :Channel -2 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-2 Pitch1 olmalı
SAG Stick- SAG / SOL Hareket edince :Channel -1 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-1 Roll olmalı
SOL Stick- YUKARI / AŞAGI Hareket edince :Channel -3 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-3 Throttle" olmalı
SOL Stick- SAG / SOL Hareket edince :Channel -4 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-4 Yaw" olmalı

aynen bu şekilde

çokkkkkkkkkkkk teşekkür ederim arkadaşlar inanılmaz keyifliiii

"Controller Calibration" sayfasında tüm stickler ortadiken kalibre ettiğinizde aşağıdaki tepkileri alıyor musunuz peki ?

SAG Stick YUKARI / ASAGI - Channel 1 - (-100/0/100)
SAG Stick SOL / SAG - Channel 2 - (-100/0/100)
SOL Stick YUKARI / ASAGI - Channel 4 - (-100/0/100)
SAG Stick SOL / SAG - Channel 3 - (-100/0/100)

Kontrol eder misiniz lutfen.

Ynt: Simulator Kumanda Tanıtma Problemi

Arsiv olması acısından KONU BAŞLIGINI değiştirdim ;)

Controller Calibration" sayfasında tüm stickler ortadiken kalibre ettiğinizde aşağıdaki tepkileri alıyor musunuz peki ?

SAG Stick YUKARI / ASAGI - Channel 1 - (-100/0/100)
SAG Stick SOL / SAG - Channel 2 - (-100/0/100)
SOL Stick YUKARI / ASAGI - Channel 4 - (-100/0/100)
SAG Stick SOL / SAG - Channel 3 - (-100/0/100)
bunu anlamadım mehmet bey şuan o menü ye girdiğimde 1-2-3-4 hepsi 100 de 5 boş da 6 boşda 7 100 de 8 sıfır gösteriyor ama gösterge olarak mavi yer ortada

Şayet memnunsanız problem değil. Bu stick MAX-MIN hareket bölgesini kalibre etmeye yarıyor.

Ama dediğim gibi, çalışıyorsa su an içi problem değil ;)

Nasıl kalibre edildiği SAYFA -7 anlatılmış.

mehmet bey sanırım bahsettiğiniz ben bu dengeyi yakalamak için trim di sanırım onları aleronun altında bulunan ve soldaki trim ayarlarını tam sağ a çekmiştim
sizin bahsettiğiniz ayardan sonra trimler ortadayken aynı dengeyi yakalayabileceğim;
eğer buysa aklıma takılan buydu .sonuçda pc de uçuruyorum heli nin dengesi yerinde neden trimleri bu kadar sağa çektim

Evet bence buna da cozum olacakttir. Zira stick hareketinin min-orta-max noktalarini tanitiyoruz programa.

Sayet bunu yapincada hala asiri trim istiyorsa tek bir nokta kaliyor. Oradan bazi degerleri degistirmek. Onu da sonra konuşuruz ;)

tamamdır :)p

Ynt: Ynt: Simulator Kumanda Tanıtma Problemi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Şayet memnunsanız problem değil. Bu stick MAX-MIN hareket bölgesini kalibre etmeye yarıyor.

Ama dediğim gibi, çalışıyorsa su an içi problem değil ;)

Nasıl kalibre edildiği SAYFA -7 anlatılmış.

Barış Bey,
Birde trim olarak tanımladığımız kumandanın sticklerine dik ve yatay şekilde yerleşmiş kayar ince ayar düğmelerinin kalibre ederken tam orta noktada olduklarından emin olun lütfen. Eğer bir tarafa doğru trim varken kumandanızı kalibre ederseniz eksenden kayıklık olacaktır ve gerçekten trim ihtiyacınız olduğunda hareket payınız bitmiş olduğu için modeliniz düz uçsun diye trim yapamayacaksınızdır.

şimdi yeniden kalibre edeceğim . dediğiniz gibi trimler en sağa yapışık vaziyette.

Tüm bunları okuyunca helici olmadığıma seviniyorum ve sezgilerimde haklıymışım diyorum :D . FMS gibi gayet basit bir programda bile heli ayarları zor ve bıktırıcı gelmişti. Uçuş da pek keyif vermemişti. Ahh birde Win 7 de çalışsaydı keşke bu program. CD'si işe yaramıyor şu an da :(

Taner Özbağ' Alıntı:
Tüm bunları okuyunca helici olmadığıma seviniyorum ve sezgilerimde haklıymışım diyorum :D . FMS gibi gayet basit bir programda bile heli ayarları zor ve bıktırıcı gelmişti. Uçuş da pek keyif vermemişti. Ahh birde Win 7 de çalışsaydı keşke bu program. CD'si işe yaramıyor şu an da :(
Yapmayın Taner Bey o kadar da değil :laugh:

Simulatorün ilk ayar kısmında uçak ve heli ayrımı yok. :D Ha modeli uçurma zorluğu diyorsanız onda kesinlikle haklısınız. Heli için özellikle herkese dışardan bakınca çok basit gelen HOVER (SABIT DURMA) hareketi için epey bir mücadele ve sabır gerekiyor ;)

NOT: Bu arada bir yanlıs anlama olmasın lütfen. Siz modelcilik hayatınızda tercihinizi Uçak yönünde kullanmışsınız, zira şu aşamada bundan zevk alıyorsunuz %p Esas önemli olan da bu zaten. Ama tavsiyem ara ara canınız sıkılınca simulasyonda da olsa heli uçurmayı deneyin. Kim bilir belki bir gün uçaktan sıkılıp, heliye geçiş yaparsınız :laugh:

Win7 problemsiz çalışan ve tüm dünyanın da beğendiği 2 temel SIM (Real Flight & Phoenix) yazılımını forumumuzdan temin edebilirsiniz.

Programlar, farkları ve detaylı ayar konularında daha fazla bilgi için aşağıdaki konu indeks bir göz atmanızı tavsiye ederim ;)