Spartan Quark GYRO Konfigurasyon ve Ayar Proseduru

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazımızda "Spartan Gyro" konfigurasyon ve ayarının nasıl yapıldığı sizlere aktarmaya çalışacağız. Spartan orjinal Manual ekten indirebilirsiniz.

Temel olarak ayarlama "Servo Tipi" ve "Konfigurasyon" olmak üzere 2 aşamadan oluşmaktadır.

Ayar konusuna geçmeden önce sizlerle daha önce paylaşmış olduğumuz aşağıdaki konuları mutlaka bir göz atmanızı öneririz. Bu ayarlama sırasında sizlere yardımcı olacaktır.

Gyro nedir ? Gyro modları nelerdir ?
Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü
RC Helikopterde Gyro Mod Kontrollü Nasıl Yapılır ?

You must be registered for see images attach

1- Kullanılan Kuyruk Servo Tipinin (Servo Type) Ayarlanması
Oncelikle “Servo Type” belirlememiz gerekiyor. Bunun için “Konfigurasyon menusune” girmek için ;

a-) Enerji vermeden önce "SET" düğmesine basılı tutuyoruz.
b-) Enerji veriyoruz
c-) "Status Light" Mor renkte yanıp sönünceye kadar basılı tutuyoruz.
d-) Mor ısığın yanıp sönme sayısı “servo tipi” ni göstermektedir. Rudder SAG /SOL hareket ettirerek istediğimiz tipi secip, "SET" butonuna 1 kere basıyoruz. (Biz 1520 mSec seciyoruz)
e-) "Status Light" sabit Mor renge dönüyor ve buradan seçtiğimiz değerin kayıt edildiğini anlıyoruz
f-) Enerjiyi kesiyoruz.

1 sefer yanıp sönüyorsa
1520uSec at 333Hz
Futaba S9253 / S9254 / S9257 / S9650 / S3153 /S3154 / BLS254, JR 8900G / 3400G / 3500G,
Align DS410 / DS420 / DS510 / DS520 / DS610 / DS620/ DS650, Sanwa ERG-WRX,
Airtronics 94758 / 94761, Hitec 5925MG / 6965HB / 5083MG, Robbe FS61BB
--------------------------------------------------------------------------------------------
2 sefer yanıp sönüyorsa
760uSec at 560Hz
Futaba S9251 / S9256 / BLS251, MKS DS8910 / BLS980
--------------------------------------------------------------------------------------------
3 sefer yanıp sönüyorsa
1520uSec at 250Hz
JR 2700G / 8700G / 810G , Sky HDS-577 / HDS-877
4 sefer yanıp sönüyorsa
960uSec at 333Hz
LogiTech 6100G / 3100H, Hitec 5038MG

bu şekilde kendi servomuzu hangi kategoride olduğunu ayarladıktan sonra helinin elektriğini kapatıp açıyoruz. Gyro üzerindeki ışık ilk etapta kırmızı ve maviye flash yapar gibi dönerek açılıyor.

2- ILK Enerji Sonrası KALIBRASYON Süreci :
Gyro üzerindeki ışık ilk etapta kırmızı ve maviye falsh yapar gibi dönerek açılıyor.

3- GYRO KONFIGURASYON:
"Konfigurasyon Ayar menüsüne" girebilmek için heliyi açtığımızda:

a-) Gyronun ilk kalibrasyon ayarını yapmasını bekliyoruz
b-) Sonra üzerindeki “SET” butona birkaç saniyeliğine basıp çekiyoruz
c-) Gyro ayar menusune giriyor. Bunu hem servonun 2 hareket sonrası ortalamasından hemde ışığın mor renge dönmesinden anlayabiliyoruz.

"Konfigurasyon Ayar menüsüne" girdiğimizde bize gyromuz 3 adet ayar yapma olasılığı tanıyor.

i-) Gyro Direction :
1. si servonun yönü yani bildiğimiz klasik reverse olayı rudder stiğini sağa ve sola hareket ettirerek bize uygun gyro yönünü tanımlıyoruz ve 2. menü için butona tekrar basıyoruz. Servo otomatik hareket edip, diğer menuye geçiyor.

ii-) Servo Low End-Point :
2. si servo limitlerinin ayarlanması bu 2 aşamadan oluşuyor gyro otomatik olarak tail slider shaft üzerinde, slider ı bir köşeye dayıyor ve sizin burada yapmanız gerekn ters yöne hareket vererek en son noktaya gelecek ve servonun zorlanmasını önleyecek şekilde slider ı kaydırmanız bunu ayarladıktan sonra butona tekrar basıyoruz.

iii-) Servo High End-Point
3. menü bu menü de aynen 2. menüde olduğu gibi diğer tarafa aynı limit ayarınızı yapmanıza olanak tanıyor. Tekrar SET düğmesine bastığınızda Gyro ayarları kaydediyor ve Status Light Sabit MOR renk oluyor.

Heliyi kapatıp açmanız yeterli.

4- Kumanda üzerinden GYRO GAIN (Kazanc) Değerinin Girilmesi :
Kumanda üzerinden ayarlarını yapmak üzere kumanda menümüzden "GYRO" ayarlarına giriyoruz burada gyromuzu AVCS mod a ayarlamamız gerekiyor.

Eğer AVCS mod u ile ilgili bir ibare bulamıyorsanız Gyro üzerindeki ışığa dikkat ederek mavi yanmasını sağlamanız lazım eğer kırmızı yanıyor ise standart moddasınız demektir.

Gyro GAIN i olarak ta kitapçıkta %30 dan başlayarak helikopterinizi kontrol edebileceğiniz mesafede hover a kaldırıp Gain ayarları ile başlamamız önerilmiş. Eğer demiş %100 e kadar istediğinize ulaşamadıysanız problemin bal linkler ile ilgili olduğunu tekrardan ayarlara bakmamızı söylemiş.

GYRO Üzerindeki Işıkların Anlamı :
You must be registered for see images attach

Bu yazı büyük oranda ALINTI olup, kaynağı HeliTeknik olsa gerek.

Ekli dosyalar

• Spartan Quark Gyro_1v0.rar
    486.2 KB · Görülme: 16
Son düzenleme:
Spartan Quark GYRO Konfigurasyon ve Ayar Proseduru

end point servo limiti peki expo ve dual rate de aynı işe yaramıyormu.ben expo ve dual rate yi komutları daha yavaş veya hızlı hareket ettirmek için kullanıldığını sanıyordum.sizdeki bi video da onlarında limit olarak kullanıldığını gördüm.
expo dual rate ve end point birbirine benzer ayarlarmı .bu konuyu bi açıklık getirirmisiniz.

Konuyu bu konu başlığı altından açmak ve devam etmek istedim.
Tekrardan ayar yapmak istiyorum gyroya ve yapacaklarımı anlatmak istedim doğrumu anlamışım diye. Önce servo Savox 1357 hızı 0,6 saniye o yüzden 1.i seçeceğim
Şimdi önce gyro üzerinde ki düğmeye basarak elektirik vereceğim sonra servo seçimi yapacağım ve 1. Sececeğim kırmızı mor ışık bir kere yanıp sönecek. Somra elektriği sökeceğim

sonra tekrardan elektrik verip üzerindeki düğmeye basıp mod lara gireceğim ve limit ayarlarına geceğim bunu otomatik kendi ayarlıyor kuyruğu iterek ve kendime çekerek limit ayarını yaptık

kuyruk reverse ayarını kontrol edeceğim ve çıkacağım özetlemeye çalıştım

anladıklarım doğrumudur ? Şimdiden teşekkür ediyorum sevgiler

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari