Spektrum Kumandalarda Wireless Trainer (Eğitim) Modu - Kumanda Eşleştirme

Safak ALTINTAS

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar, bugün sahada Mehmet abi ile birlikte sağolsun benim pilotajı geliştirmeme yardımcı olmak için Spektrum kumandalarımızı wireless trainer özelliği ile eşleştirdik. Yardımcı olması adına video ile anlatım yapmak istedik. :yuppi: :RCKolik:

Videomuzda detaylı şekilde anlattık ama özetleyecek olursak ;
1) Trainer olacak kumandada yeni bir model açıyoruz. Master kumandamız da uçuş yapılacak model ile BIND edilmiş ve ayarları girilmiş olmalı.
2) Master kumandamız açık, Trainer kumandamız kapalı olacak.
3) Master kumandada System Setting/Trainer/Wireless/Programmable Master da iken BIND diyoruz.
4) Trainer olacak kumandamızı BIND butonuna basılı iken açıyoruz.
5) BIND işlemi tamamlanıyor.
6) Master kumandada trainer sivici aktif iken trainer kumanda devreye girmiş oluyor. Trainer sivicini bırakınca tüm komutlar master kumandaya geçiyor.

Not : Trainer bölümünde en alttaki Master Over-Ride ı active olarak ayarlarsak master kumandada trainer sivici basılı olsa dahi kumandadan komut verince direkt master kumandanın komutları aktif oluyor. Biz yaşadık, çok kullanışlı olmadı. Bu yüzden bunu inhibit olarak ayarlamak daha mantıklı.Eğer bu kısım inhibit ise master kumandada trainer sivici basılı iken tüm kontroller trainer kumandada oluyor, hiçbir şekilde kumanda komutları etkilemiyor. %p

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ve videolu anlatımımız ;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ve uçuş denememiz ;

Spektrum Kumandalarda Trainer (Eğitim) Modu - Kumanda Eşleştirme

Gerçekten çok kullanışlı bir özellik. :thumbup:

Video da çok güzel oldu. :hoppa: Her ne kadar ayarlaması basit bile olsa insan yapmak istediğinde hatırlayamıyor eğer sık kullanmıyorsa. :laugh: :RCKolik:

Spektrum Kumandalarda Trainer (Eğitim) Modu - Kumanda Eşleştirme

Cok basit ama özellikle ilk baslarda bulunmaz bir nimet. Kablosuz olması da ayrı bir guzel.

Bu eğlenceli anları kameraya alan Türker kardeşimizi de ayrıca teşekkurler :bravo:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ellerinize sağlık :D

Master kumanda modeli kontrol ediyor, öğrenci kumandası master kumandaya komut gönderip, modele göndermesini rica ediyor doğru anladım değil mi?

Aynen öyle Emre :) Boylece öğrenci kumandasında model ile ilgili herhangi özel bir ayara gerek kalmamış oluyor :D

Tesekkurler.

Hangi modeller icin gecerli bu? Mesela master kumanda dx9 a trainer olarak eski versiyor dx7 baglanabilirmi?

tamerkaymakci' Alıntı:
Tesekkurler.

Hangi modeller icin gecerli bu? Mesela master kumanda dx9 a trainer olarak eski versiyor dx7 baglanabilirmi?
Bildiğim kadarı evet :) Sadece master kumandanın Wireless özelliği olan Airware 2.0 yazılıma sahip Gen2 Spektrum kumanda olması yeterli Tamer. Öğrenci kumandası eski versiyon Spektrum olabiliyor.

Bayram dönüşü unutmazsak bunu da saha DX9+DX6i (eski versiyon 6 kanal) ile test eder, netleştiririz ;)

Çok güzel konu olmuş, ellerinize sağlık Mehmet abi, Şafak, Türker abi :bravo:

Şafak'ta gaz tam yetmiyor muydu orası ile ilgili videoda biraz bişeyler var ama yazılarda göremedim.

Master slave ilişkisi kurulacak bir vbc sahibi daha yok etrafta, haliyle ben deneme şansı bulamadım. Ama nette şöyle bir video var, genç arkadaş ilk otorotasyonunu yapıyor. Motor, bank switcheri ve vbar üzerindeki ayar kabiliyetleri masterda kalıyor, öğrenci aileron elevator tail ve collective kontrollerine sahip oluyor.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Şafak'ta gaz tam yetmiyor muydu orası ile ilgili videoda biraz bişeyler var ama yazılarda göremedim.

Evet Rasim o sırada ben gaz veriyordum almıyordu, hatta diğer bazı komutları da almıyordu. Meğer master kumandada "Master over ride" aktifmiş ve Mehmet abi uçuş sırasında hazır olabilmek için sanki uçuyormuş gibi stickleri kullanıyormuş. Bu yüzden de benim komutlar pasifmiş. :D
Inhibit yaptık problem olmadı :)

Tamamdır :)

Ben videoları paylaşım sırasına göre izledim. Videoda override INH yapmıştınız sonradan, master komut ezmesin diye...

Bu durumda önce uçuş gerçekleşmiş, sonra anlatım videosu :laugh:

Aynen öyle %p :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
... Master slave ilişkisi kurulacak bir vbc sahibi daha yok etrafta, haliyle ben deneme şansı bulamadım. Ama nette şöyle bir video var, genç arkadaş ilk otorotasyonunu yapıyor. Motor, bank switcheri ve vbar üzerindeki ayar kabiliyetleri masterda kalıyor, öğrenci aileron elevator tail ve collective kontrollerine sahip oluyor.
Yani Spektrum'dakine benzeri bir durum var Vbar Control'da da doğru mu anladım acaba Rasim ? Farklı bir şey yok yani ?

Pek bir farkı yoktur sanırım abi... İki kumanda eşleşip birtakım kontrolleri öğrenciye vermek üzerine... Klasik trainer olayı, genelde kullanmadığımız bir özellik çünkü eğitim ihtiyacını büyük oranda bilgisayardaki simülatörler karşılıyorlar.