SUMERONICS R/C Kumanda

Model adını değiştirirken de model adının harfleri altındaki "^" buton yardımıyla sağa sola kaydırılıp tıklanıyor. Seçilen harf/rakam negatif olarak ekrana yazılıyor. Butonu çevirerek istediğimiz karakteri seçip tıklayınca bir sonraki karaktere geçiyoruz. Butonu çevirerek "Save" ve "Exit" seçeneklerine geliyoruz. Hangisini istersek onu tıklayıp çıkıyoruz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yazılım gerek değişken kullanımı gerekse program alanı kullanımı açısından ATMega328 işlemcinin sınırına dayanmış durumda. Program belleği doluluğu % 99! Kodu olabildiğince optimize etmeme rağmen böyle. O nedenle şimdilik daha fazla bir ekleme yapmayı düşünmüyorum (model kopyalama hala aklımda!).
Bir tane basit 4 kanallı köpük bir model bulup onunla birkaç uçuş yapma amacındayım.
En sevindiğim şey, OLED ekrana yazmak için kullandığım kütüphane dışında tüm işlevleri satır satır kendim oluşturup yazdım. Özellikle kusursuz bir PPM sinyali oluşturma ve bu arada rotary encoder okuyup işlem yapma kodlarımla gurur duyuyorum! :lollol::lollol::lollol:

@Sumer Yamaner Abi aklıma birşey takıldı, cehaletimi mazur gör ama belki başka merak edenler olabilir diye buradan yazmak istedim.

Bizim kullandığımız uzaktan kumandaların haberleşme hızı nedir ? Yani ben elevatore komut verdiğimde (tabi belki mesafe önemlidir ama) komut alıcıya ne kadar sürede ulaşıyor?

Edit: benim araştırmalarımda ışık hızında gerçekleştiği sonucuna vardım ama büyüğümüz olarak senden doğru bilgiyi almak istiyorum

Son düzenleme:
@Sumer Yamaner Abi aklıma birşey takıldı, cehaletimi mazur gör ama belki başka merak edenler olabilir diye buradan yazmak istedim.

Bizim kullandığımız uzaktan kumandaların haberleşme hızı nedir ? Yani ben elevatore komut verdiğimde (tabi belki mesafe önemlidir ama) komut alıcıya ne kadar sürede ulaşıyor?

Edit: benim araştırmalarımda ışık hızında gerçekleştiği sonucuna vardım ama büyüğümüz olarak senden doğru bilgiyi almak istiyorum
Yeni nesil 9 kanaldan fazla kanalı olan sistemleri tam bilmiyorum. Ama klasik sistemlerde saniyede 50 kez servo konumları iletilir. Demek ki kumanda konumları saniyede elli kez güncelleniyor. Bunların işlenmesi (yani 8 kanalın taranıp, endpoint, trim, subtrim ve expo işlevleri ile hesaplanması) benimki gibi 16MHz ile çalışan 8 bit mikrokontrolörlü bir sistemde yaklaşık 1.5 milisaniye sürüyor. Daha güçlü sistemlerde belki yarım milisaniyenin de altındadır. Buradan yüksek frekans modülüne gidiyoruz. Onun çalışma protokolüne göre çok kısa bir süre (milisaniyeden az) de orada geçiyor. Antene ulaştıktan sonra modele gitmesi ışık hızı ile. Yani ihmal edilebilir bir süre. Sinyalin işlenip sonunda servoya ulaşması da en fazla 1.5 - 2 milisaniyedir diye tahmin ediyorum. Verici anteni ile alıcı anteni arasındaki hız yaklaşık 300 bin km / saniye!!!

Detaylı aydınlatma icin cok tesekkur ederim peki cihazın kac ghz ile çalıştığı taşınan bilginin boyutu ile alakali diyebilirmiyiz ? Yani örnek 2.4 ghz 1 birim bilgi 5 ghz 2 birim bilgi tasiyor gibi bir sonuca varabilirmiyiz ?

Yeni nesil 9 kanaldan fazla kanalı olan sistemleri tam bilmiyorum. Ama klasik sistemlerde saniyede 50 kez servo konumları iletilir. Demek ki kumanda konumları saniyede elli kez güncelleniyor. Bunların işlenmesi (yani 8 kanalın taranıp, endpoint, trim, subtrim ve expo işlevleri ile hesaplanması) benimki gibi 16MHz ile çalışan 8 bit mikrokontrolörlü bir sistemde yaklaşık 1.5 milisaniye sürüyor. Daha güçlü sistemlerde belki yarım milisaniyenin de altındadır. Buradan yüksek frekans modülüne gidiyoruz. Onun çalışma protokolüne göre çok kısa bir süre (milisaniyeden az) de orada geçiyor. Antene ulaştıktan sonra modele gitmesi ışık hızı ile. Yani ihmal edilebilir bir süre. Sinyalin işlenip sonunda servoya ulaşması da en fazla 1.5 - 2 milisaniyedir diye tahmin ediyorum. Verici anteni ile alıcı anteni arasındaki hız yaklaşık 300 bin km / saniye!!!

Detaylı aydınlatma icin cok tesekkur ederim peki cihazın kac ghz ile çalıştığı taşınan bilginin boyutu ile alakali diyebilirmiyiz ? Yani örnek 2.4 ghz 1 birim bilgi 5 ghz 2 birim bilgi tasiyor gibi bir sonuca varabilirmiyiz ?
Hiç alakası yok. 27 MHz ile çalışıyordu eski kumandalar ve 8 kanala kadar olabiliyorlardı.

Alttaki gibi bir bilgi okuduğum icin bu şekilde düşündüm abi sanki Ghz arttıkça taşınabilen bilginin boyutu artıyor gibi algiladim

2.4 GHz ve 5 GHz Arasındaki Gerçek Fark Nedir?

Bu rakamlar, Wi-Fi ağınızın kullanabileceği iki farklı “bant” anlamına geliyor. İkisi arasındaki en büyük fark, hızdır. İdeal koşullar altında, 2.4 GHz Wi-Fi, yönlendiricinin sınıfına bağlı olarak 450 Mbps veya 600 Mbps’ye kadar destekleyecektir. 5 GHz Wi-Fi ise 1300 Mbps’ye kadar destekler.

Aynen abi bende onu söylemek istedim sen daha net özetledin durumu. Bilgiler icin cok tesekkur ederim :saygilar:

Sümer abi, ışık hızı konusunu anlayamadım ben. Optik bir haberleşme varmı ki arada; dalga havada ilerlemiyor mu ?