SUMERONICS R/C Kumanda

Şimdi dönüp baktım, kısa bir makale varmış bununla ilgili.

Mikrodalga olarak geçiyor ve havada görünür ışık hızına yakın bir hızda ilerliyormuş bizim sinyaller. Bilmediğimiz bir şeyi daha öğrenmiş olduk abim vesilenle...

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
@Sumer Yamaner İlk kumandanın talibi yok ise :D talip olmak isterim :) fiyatı da kendi gibi güzelse :D

El yapımı ürünler bilindiği üzere, seri üretimden daha kaliteli ve pahalı olur. Fiyatı belirken göz önünde bulundurulmalı.

Şaka bir yana kullandığınız ürünü ben yaptım demek kadar güzel birşey yok. Hemde üzerine istediğin ilaveyi yada değişikliği yapabiliyorsun.

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Hocam harika gidiyor tebrik ederim:saygilar:
Yaptığınız işe bir bedel biçmek değil asla; ki bence böyle bir çalışmanın manevi karşılığı para ile kıyaslanmaz. Yanlış anlaşılmaktan korkarım... Ama aklıma takıldı sormak istedim: Şimdiye kadar olan bölümde kullandığınız malzemeler, işçilik ve bilgi için yaklaşık bir maliyet çıkarabilirsiniz sanırım.
Peki; bu kumandanın hazır olarak kullandığınız kasası, kontrol çubukları, anahtarları vb. malzemeleri de ürettiğinizi farz etsek. İcabında piyasadaki kumandalardaki makyajlar ilave edilse; daha büyük bir ekran vesaire...
Yani kumandanın kasasının üretilmesi mümkün müdür? Mümkünse onun için yaklaşık bir maliyet hesabı yapılabilir mi acaba?
Piyasada fiyatları alıp başını gitmiş markaların, ederinin aslında ne kadar olduğuna dair bir merak üzerine, kıyaslayabilmek için soruyorum:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Hocam harika gidiyor tebrik ederim:saygilar:
Yaptığınız işe bir bedel biçmek değil asla; ki bence böyle bir çalışmanın manevi karşılığı para ile kıyaslanmaz. Yanlış anlaşılmaktan korkarım... Ama aklıma takıldı sormak istedim: Şimdiye kadar olan bölümde kullandığınız malzemeler, işçilik ve bilgi için yaklaşık bir maliyet çıkarabilirsiniz sanırım.
Peki; bu kumandanın hazır olarak kullandığınız kasası, kontrol çubukları, anahtarları vb. malzemeleri de ürettiğinizi farz etsek. İcabında piyasadaki kumandalardaki makyajlar ilave edilse; daha büyük bir ekran vesaire...
Yani kumandanın kasasının üretilmesi mümkün müdür? Mümkünse onun için yaklaşık bir maliyet hesabı yapılabilir mi acaba?
Piyasada fiyatları alıp başını gitmiş markaların, ederinin aslında ne kadar olduğuna dair bir merak üzerine, kıyaslayabilmek için soruyorum:saygilar:
Bir çift gimbal 12 dolar desek eder yaklaşık 75 Lira.
Çakma Arduino Nano'yu 30 Lira'ya alsak.
OLED ekrana da 35 Lira versek.
Butonlar, plaket, kablolar ve soketler için de 50 Lira diyelim.
Kasa eski bir ArtTech (35 MHz) kumanda kasası. Kasa mantıken plastik enjeksiyonla üretilmeli. Kalıp maliyeti vs düşünülünce herhalde binlerce yaptırmak gerekir.
İşçilik... Kasanın mekanik işleri, elektronik devre plaketinin tasarım ve üretimi, kablolama... En az 4 saat. Eder 4000 Lira.
Yazılım (bilgi maddesi bu) maliyeti çok çok yüksek. En az 20 bin Lira diyebiliriz!!!
Toplayalım...
24.190.- TL ediyor...

Şaka bir yana, profesyonel üretim için bu işin profesyoneli olmak lazım.

Bu projenin amacı yapılabilirliğini göstermekti. Kodun geldiği noktada işlemci tam yükle çalıştırılıyor. Diğer bir amaç ise bu işin hiç de öyle oradan iki kod buradan iki devre alınıp yapılabilecek bir şey olmadığını göstermekti. En az bunlar kadar önemli başka bir amaç daha vardı. Değerli bir arkadaşımız beni uyardı geçenlerde. Yazılım konusunda yetersiz ve başarısız olduğumu farketmiş. Bana matematikte kendimi gelişirirsem yazılım konusunda da ilerleyebileceğimi söyledi. Ben de bakalım ilerleyebilecek miyim diye giriştim aslında bu projeye.

Daha önce yapılmış ve başarıyla çalıştırılıp kullanılmış bir lövye projesinin üzerine, o zamandan bu zamana öğrendiklerimi de ekleyerek yazdığım bir kod olmasına rağmen haftalardır saç baş yola yola ilerliyorum.

Eğer bu yoldan gitmek isteyen, hak eden bir arkadaş çıkarsa ona da yol gösteririm seve seve.

Son düzenleme:
Fevkalade açıklayıcı oldunuz, teşekkür ederim...Zahmet verdiniz:saygilar:
Böylece teknoloji üretiminin, alt yapı olmadan, belirli konular üzerinde tecrübe ve insan biriktirmeden gerçekleşmeyeceğini; sektör düzeyinde profesyonel bir düzeye çıkmadan yapılamayacağını bir kere daha anlamış olduk. Piyasadaki kumandaların (ve elektronik aygıtların) uçuk fiyatları da daha izah edilebilir bir hal aldı:D
Ayrıca bir şey daha açıkça görülebiliyor. Dediğiniz gibi "bu işin yapılabilirliği"... Keşke böyle sektörlerimiz gelişse, keşke bu kulvarlarda yürümeye başlasak artık:(

Değerli bir arkadaşımız beni uyardı geçenlerde. Yazılım konusunda yetersiz ve başarısız olduğumu farketmiş. Bana matematikte kendimi gelişirirsem yazılım konusunda da ilerleyebileceğimi söyledi.
Allah Allah Steve Jobs öldü diye biliyorum ama kimmiş bu arkadaş çok merak ettim doğrusu. :lol:

Baya bir zayıfsın abi matematik falan dört işlem kıvamında, biraz çalıştığın gerçekten iyi olmuş. :laugh: :lollol:

Keşke bu işleri bırakıp doktor falan olsaymışsın. ;D

Allah Allah Steve Jobs öldü diye biliyorum ama kimmiş bu arkadaş çok merak ettim doğrusu. :lol:

Baya bir zayıfsın abi matematik falan dört işlem kıvamında, biraz çalıştığın gerçekten iyi olmuş. :laugh: :lollol:

Keşke bu işleri bırakıp doktor falan olsaymışsın. ;D
Aaa iyi fikir. Matematiksiz olunur mu doktor dersin? :lol:

Aaa iyi fikir. Matematiksiz olunur mu doktor dersin? :lol:
Olur tabi hemde kralı olur . Bakınız kaportacı Serhat usta ,omurga ve sinirler üzerine yeminli hipokrattır . Gelen hastaları bırak ayakta tedavi etmeyi tavandan asıp tedavi eder . Bir diğeri Oflu Cemil hoca . Üst solunum yolları , akciğer ve diyafram üzerine uzmanlaşmış bir üfleme ile hasta iyileştiren hocamızdır ??

Olur tabi hemde kralı olur . Bakınız kaportacı Serhat usta ,omurga ve sinirler üzerine yeminli hipokrattır . Gelen hastaları bırak ayakta tedavi etmeyi tavandan asıp tedavi eder . Bir diğeri Oflu Cemil hoca . Üst solunum yolları , akciğer ve diyafram üzerine uzmanlaşmış bir üfleme ile hasta iyileştiren hocamızdır ??
Onların tümü ileri düzey calculus biliyor ama! :lollol:

Sümer Abi arduino mu kullanıyorsun ?
Arduino ortamını kullanıyorum kod yazıp yüklemek için. Devrelerim, bir iki istisnayı kenara koyarsak, Atmel işlemcili kendi tasarımım devreler. Bu kumanda projesinde olduğu gibi bazen hazır Arduino kartı da kullandığım oluyor.