T-Rex 700 ve Yeni HV Servolar -Doğukan Ocak

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selamlar , karadeniz grubu için ana konumuz var ama hem 1-2 soru için hem de yeni HV servolar için ayrı bir konu açmak istedim :)
Modelimi tam istediğim hale getirdim , tüm eksiklikleri giderdim , son 1 haftadır tad alarak , keyifle uçuyorum. Bugün de yani pazar günü öğlende havayı güzel buldum tam da güneşi arkama almışken sahile çıkıp uçuş yapayım hazır boşken dedim. Demez olaydım , modeli görenler bir anda etrafıma toplandı. Baya kalabalıklaştı etrafım , bende heyecanlandım doğal olarak , uçmadan önce tüm uyarıları yaptım , geri durun , tehlikeli vs diye , ne olur ne olmaz :)
Tabi bir de insana sorarlar , sen değil miydin Hisky HCP100S ' i kuma düşürüp de motorunu bozan , neyine güvenerek kum da uçuyorsun diye? :D Napalım alanımız yok ancak buralar müsait :)

Kalabalığın heyecanı ile saçma sapan bir uçuş yaptım , yapacağım hareketleri unuttum , funnel , piro vs. ama yine keyif aldım , çünkü yeni taktığım HV servolara alışmaya başladım. Kömürlü servolara oranla muazzam fark var. Expo kullanmayan ben %30 - %40 arası expo kullanmaya başladım :eek: Expo kullanmamak övünmek değil yanlış anlaşılmasın tabiki de :D
Artık aileron tic-toclara korksuzuca ve çok rahat şekilde girebiliyorum. Elimde ki en ufak titreşimi alıyor expo olmadığı zaman , bundan kaynaklı olarak da expo kullanmak zorunda kalıyorum. Asıl sormak istediğim ve merak ettiğim sizlerin de kullandığı HV servolar aynı bu şekilde mi tepki veriyor? Yoksa ünite ayarlarını biraz daha mı kurcalamak lazım. Agility fazla arttırmış olabilir miyim ?
Bir diğer olarak ESC beni yarı yolda bırakır mı ? 800mx motor ve Castle 120HV kullanıyorum. Aileron tic-toc sevdiğim için uçuşun yarısını bazen sadece bu harekete ayırıyorum. Böyle yaptığım zamanlarda ESC'nin sıcaklığı tavan yapıyor , ama ESC'nin log datasından baktığımda sıcaklık normal gözüküyor. Şuana kadar hiç cutoff yapmadı , yapmasından korkuyorum. 160'lık ESC'ye geçeceğim en yakın zaman da , tabi önce elimdekini çıkarmam lazım , ihtiyacı olanlar olursa yardımcı olurum , hatta 160lık esc ile değiştirebiliriz :)
Biraz uzun bir yazı oldu , gelelim videoya :)

Modelin üzerinde ki ekipmanlar şu şekilde ;
Align 800mx 520KV motor
Castle 120HV ESC
Align BL815H Cyclic , Align BL855H Tail servo
Helicommand HC3SX FBL System
Thunder Power 5000mAh 70C Battery
700mm Align Pal
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Biraz merakımı gidermek istedim , hem de tecrübe olur. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

Not: Videoda ki konuşmalardan neler çektiğimi anlayabilirsiniz umarım :lollol: :lollol:

Gayet güzel bir uçuş olmuş Doğukan, eline sağlık. :thumbup:

Manevralar sertleştikçe tüm sistemin bu piklere karşı gücünün yeterli olması gerek elbette. Haklı olarak sende cutoff'a girerde bir sıkıntı yaşar mıyım diye endişe ediyorsun. :(

Kendim için konuşuyor olsam sıcaklık loglarında bir problem olmadığı için yoluma devam ederdim diye düşünüyorum. Ama senin uçuş tarzın, kum ve suyun üzerinde uçmak durumunda olman sebepleriyle mümkün mertebe güvenli tarafta kalmanın bir zararı olmayacağını düşünüyorum.

Eldeki bütçe ile en güvenli tarafta kalacak şekilde yavaş yavaş elektroniği yükseltmende fayda var bence. Çünkü zincirleme bir reaksiyon başladı; elektronik yükseldikçe uçuşlardaki beklentin haklı olarak artacak ve sonuç itibariyle sorun çıkmaması için heli üzerinde bulunan tüm elektroniğin bu yükselişe ayak uydurabilemesi gerekecek.

Özetle her sistemin en zayıf halkası kadar kuvvetli olması durumu. ;)

Söylediklerim yanlış anlaşılmasın bu sistemde sorun çıkar demek istemiyorum, siz anlamışsınızdır beni. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Gayet güzel bir uçuş olmuş Doğukan, eline sağlık. :thumbup:

Manevralar sertleştikçe tüm sistemin bu piklere karşı gücünün yeterli olması gerek elbette. Haklı olarak sende cutoff'a girerde bir sıkıntı yaşar mıyım diye endişe ediyorsun. :(

Kendim için konuşuyor olsam sıcaklık loglarında bir problem olmadığı için yoluma devam ederdim diye düşünüyorum. Ama senin uçuş tarzın, kum ve suyun üzerinde uçmak durumunda olman sebepleriyle mümkün mertebe güvenli tarafta kalmanın bir zararı olmayacağını düşünüyorum.

Eldeki bütçe ile en güvenli tarafta kalacak şekilde yavaş yavaş elektroniği yükseltmende fayda var bence. Çünkü zincirleme bir reaksiyon başladı; elektronik yükseldikçe uçuşlardaki beklentin haklı olarak artacak ve sonuç itibariyle sorun çıkmaması için heli üzerinde bulunan tüm elektroniğin bu yükselişe ayak uydurabilemesi gerekecek.

Özetle her sistemin en zayıf halkası kadar kuvvetli olması durumu. ;)

Söylediklerim yanlış anlaşılmasın bu sistemde sorun çıkar demek istemiyorum, siz anlamışsınızdır beni. :laugh:

Anladım Türker abi anladım , sen de benim düşündüğüm gibi düşünüyorsun. :D Servoları değiştirince model farklı bir hal aldı , dahada agresifleşti. Üzerinde ki donanımda dediğin gibi az gelmeye başladı. Deniz ve kumun üzerinde uçmakta çok büyük bir tehlike arz ediyor ama bakmayın el mahkum.. Öncelik ESC değiştirmek , aynı motor ile 120 ve 160'lık ESC'lerin videolarını izledim muazzam fark var performans olarak da. Öncelikli amacım ESC'yi değiştirerek performansı ölçmek , gerekirse sonradan belki bir motor daha alırım. Bakalım hayırlısı olsun Türker abi teşekkür ettim :)

Doğukan çok güzel uçuş olmuş :thumbup: :thumbup: :halay: :halay:

Türker abi + 1,
aynı şeyleri düşünüyorum %p

Doğukan eline sağlık.Çok güzel uçuş olmuş. :thumbup:

Arda Erkan' Alıntı:
Doğukan eline sağlık.Çok güzel uçuş olmuş. :thumbup:
Teşekkür ederim Arda abi , yanlız yukarıda da belirttim uçuş çok saçma hiç bir estetiği yok kalabalığın heyecanından , zaten gelen istekleri de video da dinlemişsinizdir :lollol:
Yakın da nitro ile tadacağım bu hareketleri ;D

Doğukan, güzel uçuş olmuş %p Uzakta olmasak, arada buluşmalarda canlı canlı da izlemek isteriz. Böyle pilotajı izlemek çok keyif veriyor. Dün de tam anlamıyla doydum :)

Teşekkür ederim Rasim abi , diğer bir konuya yazacaktım. Birdaha ki buluşma Ankara da olursa %80 gelebilirim , ben de sizinle uçmak için gün sayıyorum :)

Doğukan tebrik ediyorum gerçekten güzel uçuş %p
Dikkatini dagitmayanlar da olsaymis nasil bir uçuş olurdu tahmin bile edemiyorum :bravo:

Teşekkür ederim İbrahim abi , her seferinde böyle bir manzarayla uçuyorum neler çekiyorum bir bilseniz :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Doğukan ellerine sağlık uçuş şahane bu uçuştan şunu çıkardım sende benim gibi inverter teki Pal sesine hayran sin çok güzel Teşekkürler.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Teşekkür ederim Mustafa abi , aynen öyle invert tırmanıştaki pal sesine bayılıyorum :thumbup:

Ah o pal sesi yokmu?
en son kirimi o yuzden yasamadim mi.
invertte hover pozisyonunda yere kadar yaklasip verecektim ki full eksiyiiii, oyle kaptirmisim ki artiyi verince kafam yukari da heli yerde kaldi ;D