Tarot T3D - V (tl3t05) 3 eksenli gimbal inceleme ve kurulum serisi

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba bu haftanın videosunda yeni bir gimbal incelemesi yapmaya çalışacağım. Bir önceki serimde incelemesini yaptığım HAKRC Storm32 3 eksenli gimbalına göre daha pahalı bir gimbal olmasının dışında bir çok ekstra özelliği de mevcut. Bu seride bu gimbalın artılarını detaylı olarak göstermeye çalıştım ancak en büyük eksisi bizim müdahil olabildiğimiz kısmın çok sınırlı olması. Yani bir yerde storm32 kartına oranla yapabileceğimiz tercihler çok daha sınırlı. Bu bize "konfor" sağlıyor diyebilirim. :) Tarot 3D - V modelinin incelemesi iki videodan oluşacak hemen ardından 3. videoda hekzakopter serisinde bu gimbalın pixhawk ile bağlantısının nasıl yapıldığını göstermeye çalışacağım. Umarım faydalı olur yorumlarınızı bekliyorum :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Geçen hafta incelemesini yaptığımız gimbal'ın bu hafta bilgisayar üzerinden ayarlarını incelemeye çalıştım. Ayarlar kısmına gelince özellikle bir önce incelemesini yaptığım Storm32 kartının ne kadar gerisinde olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu video ile birlikte gimbal ile ilgili söyleyeceklerimi bitirmiş oldum. Önümüzdeki hafta gimbalın hekzakopter'a montajı ve ayarlarını göstermeye çalışacağım. Umarım beğenirsiniz yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Özgür Korkmaz
Teşekkürler hocam. Tarot firmasının yazılım konusunda bu kadar kapalı olması beni soğuttu açıkçası. T2D modelinde derinlemesine pid ayarları yapabiliyorken (tabi biraz uğraştırıcı olsa da) elimizdeki ekipmana bir şekilde uydurabiliyorduk. Şuan t2-2d gimbali köşeye atmış durumdayım boşta duruyor. Sebebi ise; ne yaparsam yapayım gopro dışındaki kameralarda motorlardan mikro titreşimler geliyordu. En başta bendeki gimbal sıkıntılı diye düşünüyordum ama sıkıntı yokmuş. Kameram goproya göre daha hafif kaldığından böyle bir sorun oluşuyor. Ağırlığı tam gopro kadar yapsamda çözüm olmuyordu çünkü bu defa ağırlık merkezi bozuluyordu ve gimbal yine dengesini tam anlamıyla sağlayamıyordu. 3 eksenli gimbal nasıl bir fark ortaya çıkarır bilemiyorum ama açıkçası storm32 benim için devrimsel bir deneyim oldu diyebilirim.

Bir önceki serimde incelemesini yaptığım HAKRC Storm32 3 eksenli gimbalına göre daha pahalı bir gimbal olmasının dışında bir çok ekstra özelliği de mevcut. Bu seride bu gimbalın artılarını detaylı olarak göstermeye çalıştım
Yeni marka gimbal incelemesi alternatif olması adına güzel oldu. Ellerine, emeklerine sağlık İzzet kardeşim :thumbup:

Teşekkürler İzzet Hocam.
Yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

Teşekkürler hocam. Tarot firmasının yazılım konusunda bu kadar kapalı olması beni soğuttu açıkçası. T2D modelinde derinlemesine pid ayarları yapabiliyorken (tabi biraz uğraştırıcı olsa da) elimizdeki ekipmana bir şekilde uydurabiliyorduk. Şuan t2-2d gimbali köşeye atmış durumdayım boşta duruyor. Sebebi ise; ne yaparsam yapayım gopro dışındaki kameralarda motorlardan mikro titreşimler geliyordu. En başta bendeki gimbal sıkıntılı diye düşünüyordum ama sıkıntı yokmuş. Kameram goproya göre daha hafif kaldığından böyle bir sorun oluşuyor. Ağırlığı tam gopro kadar yapsamda çözüm olmuyordu çünkü bu defa ağırlık merkezi bozuluyordu ve gimbal yine dengesini tam anlamıyla sağlayamıyordu. 3 eksenli gimbal nasıl bir fark ortaya çıkarır bilemiyorum ama açıkçası storm32 benim için devrimsel bir deneyim oldu diyebilirim.

Özgür bey merhabalar, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. 2 eksenli modeli deneme imkanım olmadığı için kesin bir şey söyleyemeyeceğim ancak videoda kullandığım modelde gopro dışı bir çok farklı aksiyon kamerası deneme imkanım oldu neredeyse hiçbirinde titreşim sıkıntısı yaşamadım. Ağırlıkları ile oynamadan. ancak kapalı halde kalibrasyonu çok özenerek yaparak. Belki kullandığınız model yazılımı ile ilgili bir sorun yaşamış olabilirsiniz belki de sadece ben şanslıyımdır.

Fikirlerinize tamamen katılıyorum, hem daha ucuz hemde çok daha geniş hareket imkanı olan storm32 kartının yanında özellik olarak epey sönük kalıyor olsa da bu gimbalın bizler hitap ettiği bir kesim olduğunu fark ettim. Şöyle ki amacı daha fazla uçmak olan bir model sever, alıp sistemi kurup heyecanla ilk uçuşunu yapıyor sonrasında görüntülere bir bakıyor ki titreşim yüzünden hiç bir şey çıkmamış. :) Bu tarz durumları istemeyen birazda bu aşamalarda emek harcamak istemeyen modelciler için güzel bir tercih oluyor diye düşünüyorum.

Doğrusu kendim hekzanın önüne bakan tarafa storm32 gimbalı arkaya bakan tarafa tarot gimbalı monte ettim :) Bir süredir bu şekilde kullanıyorum. Storm32 kartında özellikle mavlink bağlantısı desteği çok önemli iken, özellikle rüzgar şiddeti değiştiği durumlarda pid ayarlarınız yeterli gelmeyebiliyor ve titreşime yol açabiliyor. Bu en büyük sıkıntısı çünkü dağ başına gidiyorsunuz uçuş için rüzgar tolere edilebilir seviyede ancak orada durup pid ayarlarını güncelleme imkanı pek olmuyor. Bu tarz durumlarda şu ana kadar tarot bana hiç sorun çıkarmadı. UAV forecast programına göre çok farklı rüzgar hızlarında yaptığım testlerde hiç bir sorun yaşamadım.

Örneğin aşağıdaki çekimde hekzakopterı uçurup uçurmama arasında kalmıştım rüzgar şiddeti sebebiyle, açıkçası uçuşu yaptım ve görüntü olarak hiç ümidim yoktu, ancak görüntüler titreşim açısından başarılı oldu. (Teknik veya estetik açıdan demiyorum :) )

Bunun tam tersi sıfıra yakın rüzgarlı bir günde de yine titreşim açısından benzer sonuçlar verdi :)

Ancak her şeye rağmen storm32 kartı benimde şu ana kadar en çok keyif aldığım gimbal kartıdır :)

Yeni marka gimbal incelemesi alternatif olması adına güzel oldu. Ellerine, emeklerine sağlık İzzet kardeşim :thumbup:
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim, beğenmenize sevindim :) En kısa zamanda kurulumuna geçmek dileğiyle diyeyim :) :)

Videolar muhteşem hocam biz burada sadece kuru toprağı çekiyoruz :)
Rüzgarda uçurmak daha doğrusu rahat ve keyifle uçurmak daha nasip olmadı. Quadı bitirdiğim günden beri burada ne rüzgar durdu ne de yağmur. Vardır bir hayır deyip sabırlıca bekliyorum. Storm32’ nin ayarlarını tamamlayabilirsem yine tarot marka olanı da deneyeceğim. Ama 3 eksenli gimbal gerçekten çok farklıymış. Bakalım storm32’den sıkılırsak belki bizde bir tarot alırız yine. Ne de olsa storm32’yi sayenizde almıştım. Yine teşekkürler, bu güzel çalışmaların devamı dileğiyle :thumbup:

Sevgili İzzet

Harika bir gimbal incelemesi olmuş. Büyük emek ve zaman harcanarak ortaya çıkmış olan bu inceleme için teşekkürler..

İki hususta belki katkı sağlayabilir düşüncesi ile ifade etmek istediklerim var, şöyle ki;

1. İnceleme videosunun 1. dk 45.sn de gimbalın kontrol kartı ile ilgili pwm desteği yok denilmiş. Halbuki roll ve pitch hareketleri için pwm sinyali ile ayrı kanallardan desteklemektedir. Pixhawk (bağlantıyı mp de uygun yazılımsa ayar ile ) a (pwm veya sbus olarak) veya alıcıya (pwm çıkışına veya sbus dan paralel çekerek) bağlayarak kumanda edebilmek mümkündür. Şayet sbus üzerinden iki farklı ekseni kontrol etmek istiyorsak pwm2 çıkışına sinyal gitmediğinden yani pixhawk veya alıcıdan elektriksel bağlantısının ayrılması gerekmektedir. sbus ile kumanda edilecekse pixhawk arka pinlerden 2.sine bağlanabilir (bu bağlantıya pixhawkın sbus sinyali gönderecek şekilde yazılımsal ayarı yapılmalıdır. Teoriği böyle ancak ben başarılı olamadım ) veya aux lardan herhangibirine takılabilir ( rc passthrough yapılmalı) veya receiver ilgili pwm çıkışına takılabilir.

2. Bu model üstte kontrol kartının yanında video output şekilinde bir yazı olmuş olsa da gimbal uzerinden video aktarımı ile ilgili fonksiyonunun olmadığı ilgili manualinde belirtilmektedir. Belki de sizinki daha farklı bir versiyon olup destek veriyor da olabilir. denemek lazım diye düşünüyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Şakir Polay

Son düzenleme:
Sevgili İzzet

Harika bir gimbal incelemesi olmuş. Büyük emek ve zaman harcanarak ortaya çıkmış olan bu inceleme için teşekkürler..

İki hususta belki katkı sağlayabilir düşüncesi ile ifade etmek istediklerim var, şöyle ki;

1. İnceleme videosunun 1. dk 45.sn de gimbalın kontrol kartı ile ilgili pwm desteği yok denilmiş. Halbuki roll ve pitch hareketleri için pwm sinyali ile ayrı kanallardan desteklemektedir. Pixhawk (bağlantıyı mp de uygun yazılımsa ayar ile ) a (pwm veya sbus olarak) veya alıcıya (pwm çıkışına veya sbus dan paralel çekerek) bağlayarak kumanda edebilmek mümkündür. Şayet sbus üzerinden iki farklı ekseni kontrol etmek istiyorsak pwm1 çıkışına sinyal gitmediğinden yani pixhawk veya alıcıdan elektriksel bağlantısının ayrılması gerekmektedir. sbus ile kumanda edilecekse pixhawk arka pinlerden 2.sine bağlanabilir (bu bağlantıya pixhawkın sbus sinyali gönderecek şekilde yazılımsal ayarı yapılmalıdır. Teoriği böyle ancak ben başarılı olamadım ) veya aux lardan herhangibirine takılabilir ( rc passthrough yapılmalı) veya receiver ilgili pwm çıkışına takılabilir.

2. Bu model üstte kontrol kartının yanında video output şekilinde bir yazı olmuş olsa da gimbal uzerinden video aktarımı ile ilgili fonksiyonunun olmadığı ilgili manualinde belirtilmektedir. Belki de sizinki daha farklı bir versiyon olup destek veriyor da olabilir. denemek lazım diye düşünüyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

Şakir Polay

Şakir bey,

öncelikle olarak değerli katkılarınız ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

İlk belirttiğiniz hususa değinecek olursam, bir sonraki video gelen kabloda görülüyor üzerinde pwm sinyali için olduğu yazan kablolar ancak benim kişisel tecrübelerim sonucu ne kadar uğraştıysamda pwm sinyali ile sistemi kontrol etmeyi başaramadım. İnternette yaptığım araştırmalarda bu yönde bir sonuca ulaşamadım. Sonrasında kendi başıma demek ki çalışmıyor diye karar verdim. Ancak şimdi sizin yazdıklarınız sonrasında acaba benim pwm sinyalini aktaran ikinci sinyal kablomda bir sorun mu var diye düşündüm. Nitekim bir sonraki videoda doğrudan kumanda alıcısının sbus çıkışı üzerinden ondan sonraki videoda ise pixhawk kartının sbus çıkışını ayarlayarak kullanımını göstermeyi başardım. Yani pixhawk 2. çıkışından kontrol ettiğim toplamda üç kanal ile hem mod seçimi hemde eksen kontrolünü sağladım. Ancak dediğim gibi pwm ile iki kanal kontrolü aşamasında hiç başarı sağlayamadım.

İkinci konuya gelecek olursak model farklılığı olabilir. Şöyle açıklayayım toplam 4 pinli bir çıkış-giriş mevcut, ben gopro ile kullanmadım bu pinleri, biraz modifiye ederek kendime uygun metoda çevirdim. Şöyle açıklayayım bu pinlerden +5V ve GND olanını doğrudan kameraya bağladım bu sayede kamerayı şarj etmeye başladı. Bunu şu amaçla kullanıyorum kamera ayarlarından sjcam i elektrik gelince doğrudan çalışma moduna aldım. Bu sayede sistemin elektriğini taktığım an kameram otomatik olarak devreye giriyor.

Bunun dışında iki farklı boş kanal mevcut, biri Video diğer VGND olarak görünüyor. (Bu pinlerden hangisi hangi kabloyu taşıyor kısmında net bir veri bulamadım ancak multimetre yardımıyla tespit ettim) Bu kısımda ise video kısmını kameradan video çıkışını taşımak için VGND soketini ise pixhawktan gelen ve sjcam'in pwm sinyali ile kontrolünü sağlayan veriyi aktaran kabloya bağladım. Her iki sistemin ihtiyaç duyduğu gnd bağlantısını ise sistemin ortak gnd soketine bağladım. Kısaca oradaki 4 pin benim kullandığım modelde aktif olarak çalışıyor ve benim için çok başarılı sonuç verdi :) Bu kısmı bu kadar detaylı yazdım çünkü bu kısmı videolarda göstermiyorum burası rckolik'e özel oldu :)

Değerli katkılarınız için tekrar çok teşekkür ederim :)

Videolar muhteşem hocam biz burada sadece kuru toprağı çekiyoruz :)
Rüzgarda uçurmak daha doğrusu rahat ve keyifle uçurmak daha nasip olmadı. Quadı bitirdiğim günden beri burada ne rüzgar durdu ne de yağmur. Vardır bir hayır deyip sabırlıca bekliyorum. Storm32’ nin ayarlarını tamamlayabilirsem yine tarot marka olanı da deneyeceğim. Ama 3 eksenli gimbal gerçekten çok farklıymış. Bakalım storm32’den sıkılırsak belki bizde bir tarot alırız yine. Ne de olsa storm32’yi sayenizde almıştım. Yine teşekkürler, bu güzel çalışmaların devamı dileğiyle :thumbup:

Özgür bey mesajınız gözümden kaçmış kusuruma bakmayın lütfen. Öncelikle şunu belirteyim sadece taş dışı çekimleri paylaştım yoksa inanın benimde Trabzonda çekmediğim pek taş kalmamıştır :yuppi:Güzel yorumlarınız içinde ayrıca çok teşekkür ederim :) Bende tam sizin gibi yaptım kendimi biraz daha storm32 kartına hazır hissettiğim anda tarot kurulumuna geçtim :)

Bir diğer konuda bu haftanın videosu incelemenin ikinci kısmı yayınlandı videonun mesajı için

• Beğen
Tepkiler: Özgür Korkmaz