TBS Caipirinha 2 | Homemade

Yine de önerinizi almak isterim Sümer abi. Bundan 2 tane daha yapılacak. Onlarda uygularız belki :saygilar:
Standart termal film ile kaplanabilir bence. Ya da, çok hoşlanmasam da reklamcı folyosu olur.

Yine de önerinizi almak isterim Sümer abi. Bundan 2 tane daha yapılacak. Onlarda uygularız belki :saygilar:

Kadir, güzel bir model ortaya çıkacak, güzel de uçacak. Lakin, çok önemli değil ama, servoları kanat altına ve de, kanatta enine değil, boyuna yerleştirsen daha az sürtünmeye neden olur. Bir de pushrod'un bir ucuna stoper kullanıcaksam, diğer tarafı, yani servo kolu için Z büküm yapar, maşa kullanmazdım.

Kadir, güzel bir model ortaya çıkacak, güzel de uçacak. Lakin, çok önemli değil ama, servoları kanat altına ve de, kanatta enine değil, boyuna yerleştirsen daha az sürtünmeye neden olur. Bir de pushrod'un bir ucuna stoper kullanıcaksam, diğer tarafı, yani servo kolu için Z büküm yapar, maşa kullanmazdım.
Servoların üstte olması görsel olarak güzel gözükmüyor ama inişte oluşabilecek kırım riskinden dolayı yukarıya montajlamıştım. Yön konusunda haklısınız, şu an neden böyle yaptım diye kendime soruyorum :D

Abi inanır mısın atölyeme hiç karga burnu almadım. ;D Tel sert olduğu için de pense ile Z büküm yapmak çok zor. Ve yapınca da geniş bir Z oluyor. Bu yüzden eldeki son clevisleri kullandım. :)

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Servoların üstte olması görsel olarak güzel gözükmüyor ama inişte oluşabilecek kırım riskinden dolayı yukarıya montajlamıştım. Yön konusunda haklısınız, şu an neden böyle yaptım diye kendime soruyorum :D

Abi inanır mısın atölyeme hiç karga burnu almadım. ;D Tel sert olduğu için de pense ile Z büküm yapmak çok zor. Ve yapınca da geniş bir Z oluyor. Bu yüzden eldeki son clevisleri kullandım. :)
Üstte olması bence daha anlamlı

Motor montajından devam edelim. Lazer kesimde delikleri 3mm ayarlamıştım. Fiberli somun ve civata ile motoru yerine montajladım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Esc yi arka bölmeye yerleştirdim ve kablosunu kesilen logonun oradan diğer bölmeye geçirdim.,

Pil ve alıcı yerleşimi bu şekilde oldu.

Pil ve kurşun hariç ağırlık 602gr geldi.

Kullanacağım pil 3s 2200mah lipo.

Kurşun hariç elde edilen ağırlıktan memnundum ama cg için buruna baya bir ağırlık eklemek zorunda kaldım. Neticede bu bir fpv uçağı. Ben boş olarak uçacağım için koyduğum kurşun yerine kamera ve yüksek mah pil koyulursa daha mantıklı olur.

Totalde her şey dahil uçuşa hazır ağırlığı 983gr oldu.

Kapakları sabitlemek için elimde bulunan bozuk motorun mıknatıslarından faydalandım. Köşelere birer adet mıknatıs yerleştirerek kapakları sabitledim. Kapakları açarken de tutmak için şeffaf koli bandından birer parça yaptım.

Işık güzel olmasa da yine de bir kaç fotoğraf paylaşalım.

Biz de bekliyoruz :RCKolik:
Evet... Bu sabah modellerin maiden uçuşlarını gerçekleştirdik :halay::halay:

İlk benim modeli uçurdum ve biraz burun basan bir uçuş oldu. Trim ile burun basmayı hallettim. Wingletler bir tık büyük olmuş gibi. Rüzgar ortalama 15km/h ile esiyordu ve yan uçuşlarda sallantılar oldu. Biraz uçtuktan sonra iniş yapıp 2. Modeli denedik. Onda da aynı şekilde burun basma olayı oldu. Ben burundan yaklaşık 50gr kurşunu çıkarıp yeniden uçuş yaptım. Fakat yine bir burun basma olayı vardı. Biraz uçtuktan sonra biraz alçak geçeyim derken ani bir iniş yaptım ve servo dişli sıyırdı. İyiki servoları yuva ile sabitlemişim :D Aynı şekilde diğer modelden de biraz kurşun çıkardık ve uçuş denemesi yaptık fakat model aşırı saçma uçtu. Maalesef dengesiz uçuş yüzünden bir kırım yaşadık. Kanatlar sağlam ama gövdenin biraz elden geçmesi lazım.

Burun basma olayı da 2. Uçuştan anlaşılacağı üzeri cg den değil kanatçıkların merkez konumundan kaynaklı gibi. İlk cg konumuna göre haftaya yeniden uçmayı planlıyoruz :RCKolik:

Videoları 1, 2 güne paylaşırım inşallah.

Ellerinize sağlık, güzel işçilik ve detaylı anlatım için de teşekkürler.

Kaplamayı YouTubeta biri önce bantlayip ardından ütülüyordu, belki işe yarayabilir.

Bir de sizin pil örnek videoda olduğu gibi uçuş yapmaya yeterli olur mu yoksa daha büyük pil kullanacak mısınız?

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Ellerinize sağlık, güzel işçilik ve detaylı anlatım için de teşekkürler.

Kaplamayı YouTubeta biri önce bantlayip ardından ütülüyordu, belki işe yarayabilir.

Bir de sizin pil örnek videoda olduğu gibi uçuş yapmaya yeterli olur mu yoksa daha büyük pil kullanacak mısınız?
Teşekkürler. Ütü olayını deneyelim bir ara.
Konuda birkaç video var tam olarak hangisini kastettiniz bilemedim ama fpv takip tarzı uçuşları diyorsanız kullanacağınız setup ile alakalı direkt. Ben a2212 1400kv motor, 30a esc kullandım. Konuda görseli bulunan piller çok kötü olduğu için arkadaşın sağlam 3s 2200mah ile yaklaşık 8dk uçuş yaptım ve pil hala hücre başı 3.95V idi. Şuanlık cg olayını ve kanatçıkların merkez konumunu netleştirmem lazım. Onları netleştirirsem farklı setuplar ile deneme yapabilirim.

Şuanlık cg olayını ve kanatçıkların merkez konumunu netleştirmem lazım. Onları netleştirirsem farklı setuplar ile deneme yapabilirim.
Tam olarak nasıl yapacaksın kadir? Ben de Zagide en çok bu konularda tereddüt ediyorum. Bunun net bir yöntemi var mı yoksa uçuş durumuna göre deneme yanılma yoluyla mı bulunması gerekiyor?

• Beğen
Tam olarak nasıl yapacaksın kadir? Ben de Zagide en çok bu konularda tereddüt ediyorum. Bunun net bir yöntemi var mı yoksa uçuş durumuna göre deneme yanılma yoluyla mı bulunması gerekiyor?
Zagi cg hesaplama araçları ve okuduğum caipirinha yorumlarına göre cg önden 13 ila 15cm arasında oluyor genelde. Bende 14 -15cm arası deneme yaptım. Trim ile düz uçuşu sağladıktan sonra uçakta bir denge problemi olmadı. Sözde o trim ayarı ile şablon alıp merkezleme yapacaktım ama şablon almayı unutup servoları metal servoya çevirdim. ;D Şimdi yeniden test uçuşu yapmam lazım.

Net bir yöntemi var mı bilmiyorum açıkçası. Ben hep deneme yanılma ile deniyorum. Bu merkezleme işi de öyle olacak. :D

Ellerine sağlık abicim mükemmel bir model olmuş. kıskandım bi tık:evil:

• Beğen
Ellerine sağlık abicim mükemmel bir model olmuş. kıskandım bi tık:evil:
Maşallah de Utku. Kırmayalım modeli. :D İşin şakası bir yana teşekkür ederim.
Bu arada videoları arkadaştan aldım ama niyeyse videolarda ufak takılmalar var. Yapabilirsem bir video hazırlayacağım ama çok kötü olursa yeni video çekmek gerekecek maalesef.