Telemetri Modülü Bağlanmıyor.

enesbiyik

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar
Bir multikopter yapmaya giriştim. Önüme çok basit ama çözemediğim bir sıkıntı çıktı. Apm 2.6 kontrol kartıma telemetri modülünden bağlantı sağlamaya çalıştığımda sırasıyla "Mavlink bağlantısı > Bağlanmaya çalış. Zaman aşımı.., > No Heartbeat Packets Received" hatası aldım. Usb üzerinden bağlandığımda bir sorun çıkarmadan rahatça bağlanabiliyorum lakin telemetriden henüz hiç bağlanamadım.

Bağlantılarım şu şekilde;
You must be registered for see images attach

Çeşitli çözümler aradım. Mevcut com portunun yazılımını tekrar kendim yükledim. İnternette genelde 57600'den bağlanıyolardı ben diğer hepsinden denedim bağlanamadım. Eski bir mission planer sürümünden denedim gene bağlanamadım. Apm planner'de de denedim sonuç değişmedi. "Opsiyonel ekipmanlar > Sik Radio" kısmında "Ön yükleme Ayarlarına" bastığımda sadece "Lokal olarak" bölümü yüklendi "uzaktan kumanda bölümüne herhangi bir veri gelmedi. (aşağıdaki gibi:)

Bundan yola çıkarak kablosuz bağlantıda bir problem olacağını düşündüm antenleri başka antenlerle değiştim. Yine bir sonuç alamadım. Youtube'da girmediğim kurulum videosu kalmadı galiba. Acaba bilmediğim/bulamadığım eksik bir ayar mı var? Dronenun bütün bağlantıları neredeyse tamam bu ufak sıkıntı yüzünden yol alamıyorum. Yardım ederseniz çok makbule geçer ve ayrıca şimdiden çok teşekkür ederim.

Kontrol Kartınız
APM 2.6
Model Sınıfı
Multikopter
Motor, Pervane ve ESC
Motor: XA2212 1400KW, Esc: Emax Simon 30A
Kumanda Alıcı ve Verici
FS-İA6
Extra Ekipman
Apm Seti
Merhabalar öncelikle sorunu detaylı anlattığınız için teşekkür ederim :)

Bence sorun bilgisayardan kaynaklanıyor. Baud rate 57600 olarak seçili olması gerekli onu o şekilde bırakabilirsiniz. Com port olarak ne seçili auto modunda mı seçili acaba? Bir de driver sorunu olabilir diye düşünüyorum usb bağlı iken aygıt yöneticisine girerek kaç numaralı com portunda göeünüyor veya bir aygot hatası var mı bunları kontrol edebilir misiniz?

Merhaba cevap verdiğiniz için ben teşekkür ederim :)
com port olarak auto seçiliyken usb den güç verdiğim için direkt usb üzerinden bağlanıyor. usb yi çıkarıp pilden beslenirken auto modunda bağlanmaya çalıştığımda yine bağlanmadı. Direkt com6 57600 ü denedim yine olmadı.
Aygıt yöneticisinde usb com4 olarak, telemetri com6 olarak gözüküyor. Herhangi bir aygıt hatası da görünmüyor.

Sanırım modüllerde bir sıkıntı var değişmekten başka çarem kalmadı.

Merhaba cevap verdiğiniz için ben teşekkür ederim :)
com port olarak auto seçiliyken usb den güç verdiğim için direkt usb üzerinden bağlanıyor. usb yi çıkarıp pilden beslenirken auto modunda bağlanmaya çalıştığımda yine bağlanmadı. Direkt com6 57600 ü denedim yine olmadı.
Aygıt yöneticisinde usb com4 olarak, telemetri com6 olarak gözüküyor. Herhangi bir aygıt hatası da görünmüyor.

Sanırım modüllerde bir sıkıntı var değişmekten başka çarem kalmadı.
Bence acele etmeyin. İlk tavsiyem sisteminize uygun driverı bulup yüklemeniz. Ben sorununuzu çözeceğini düşünüyorum ama eğer sonuç alamazsanız, kablo hataları sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bunun içinde ;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

telemetri modülünüzün giriş pinoutları ile bu resimdeki çıkışları bir karşılaştırmanızı öneririm. Işığından anladığım kadarıyla elektrik bağlantısında sorun yok ancak bir kaç kez denk geldim bazen tx rx bağlantısında sorun olabiliyor. Bunu apm'in rx çıkışını elinizdeki modülün tx girişine bağlı olduğunu ve tx çıkışınında rx e bağlı olduğunu kontrol etmenizi öneririm. Burada da bir sorun yoksa son olarakta usb otg kablo ile modülü telefonunuza bağlamayı ve bu şekilde tower uygulaması üzerinden bağlanmayı deneyebilirsiniz.
Normal şartlarda usb üzerinden besleme yapıldığında da telemetri sistemi çalışmalı ama ben bu şekilde deneme yapacağım zaman sisteme elektriği bir adaptör ile sağlamaya çalışıyorum bilgisayara bağlamıyorum. Böylece yanlışın önüne geçmiş oluyorum diye düşünüyorum ancak tabiki en güzeli multikopterin pervaneleri sökülü iken pilini takarak denemeyi yapmanız olacaktır.

sevgili enes

donanım sürücülerinin ilgili siteden en yenisinden seçilmesi durumunda cihazların birbirine bağlanamama sorunu yaşamış biri olarak en son sürücü yerine bir eski sürücü kurulmak sureti ile cihazları birbirie bağlayabilmiştım. denemeye değer bir öneridir.

sevgi ve saygılarımla

şakir polay

Tekrar merhaba :)
Sevgili İzzet abi tavsiyen üzerine driverı yüklememe rağmen problem çözülmedi. Hatta Şakir abinin tavsiyesi üzerine eski sürümleri arasam da bulamadım fakat linkte eski windows sürümlerinin yüklemeleri vardı. Onları kurdum ama sonuç malesef değişmedi. Kabloda herhangi bir hata olmamasına rağmen yine de değiştirmekten zarar gelmez diye bir de öyle denedim. (rx>rx, tx>tx şeklinde denedim) Yine olmadı. Son tavsiyeniz olarak elimde bir otg kablosu bulunmadığı için deneyemedim. Alıntılamayı beceremediğim için isimlerinizle hitap ettim :) . Herşey için tekrar teşekküler.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Başka bir kartla başka bir yazılımda aynı sorunu yaşamış ve günlerce uğraşıp kafayı yemek üzereyken rx-tx bağlantılarını sağlayan kabloyu değiştirmem gerektiğini anlamıştım. Meğerse kablo içerden kopukmuş....

Merhabalar :)
Bütün tavsiyeler sonucu sorunu çözemeyince bir arkadaştan yardım almaya karar verdim. Kendisi başka bir telemetri modülü takınca bağlantı sağlandı. Sonra SIK Radio ayarlarında önyükleme yapınca bilgisayara takılan telemetrinin sürümünün 2.0, drona taktığımız telemetrinin sürümünün 1.9 olduğunu farketti.

Sonra bir Arduinonun çipini çıkararak telemetriyi arduinoya bağlayıp bir şekilde yazılımını güncelledi. (Malesef detaylı şekilde takip edemedim.). Ve problem çok şükür çözüldü. Yardımcı olan herkese teşekkürler :)

Bütün tavsiyeler sonucu sorunu çözemeyince bir arkadaştan yardım almaya karar verdim. Kendisi başka bir telemetri modülü takınca bağlantı sağlandı. Sonra SIK Radio ayarlarında önyükleme yapınca bilgisayara takılan telemetrinin sürümünün 2.0, drona taktığımız telemetrinin sürümünün 1.9 olduğunu farketti.

Sonra bir Arduinonun çipini çıkararak telemetriyi arduinoya bağlayıp bir şekilde yazılımını güncelledi. (Malesef detaylı şekilde takip edemedim.). Ve problem çok şükür çözüldü. Yardımcı olan herkese teşekkürler :)
Sorunun hallolmasına çok sevindim :) Geçmiş olsun keşke işlemleri kayıt imkanınız olsaydı paylaşabilseydiniz diye düşündüm ama yine de çözümü bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz :)

Aynı 2

2.0 versiyon sıkıntısı bendede var.Apm ye mission planner programından bağlanamıyorum. 1.9 a nasıl güncellerim?

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Merhabalar

Problemi arkadaşım çözdüğü için kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Ama anladığım kadarıyla (tahminen) cevap vermeye çalışacağım. Telemetri modülünün bilgisayara takılan kısmı Arduinonun IDE sinden görülebiliyor. Fakat bizde sıkıntı telemetri modülünün drona takılan kısmındaydı. Drona takılan telemetri anteni doğrudan bilgisayara bağlanılamayacağından bir arduinonun çipini çıkarıp telemetriyi arduinoya bağladı. Oradan da arduinoyu bilgisayara bağlayarak bağlantıyı sağladı. Sonra da yazılımını internette bulup arduino IDEsinden yükledi. Bunlar kesin olmadığı için bir şey söyleyemeyeceğim ama Google da "413 Mhz telemetry firmware update 1.9" u aratınca şöyle bir çözüm(
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
) ile karşılaştım. Elektronikten anlıyorsan bir bak istersen. Benzer aramalarla benzer çözümler çıkıyor. Ama bence güvenmiyorsan ürünü çöp yapma riskin de var satıcıyla görüşebilirsin. Yazdığım şeyler tahmin veya 5, 10 dakikalık arama sonucu bulduğum şeyler. Keşke problemi ben çözmüş olsam da sana yardımcı olabilsem ama yanımda şu an bir telemetri anteni bile yok şu anlık sadece bu kadar yardımcı olabiliyorum :)

• Beğen
Tepkiler: ibrahim aydın
enes bu sorun ile bende karşılaştım. ve hala çözemedim arkadaşından öğrenip detaylı bir şekilde anlatma şansın var mı ?
bu çözüme çok ihtiyacım var elimdeki sistem yatıyor malesef :((

Merhabalar

Problemi arkadaşım çözdüğü için kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Ama anladığım kadarıyla (tahminen) cevap vermeye çalışacağım. Telemetri modülünün bilgisayara takılan kısmı Arduinonun IDE sinden görülebiliyor. Fakat bizde sıkıntı telemetri modülünün drona takılan kısmındaydı. Drona takılan telemetri anteni doğrudan bilgisayara bağlanılamayacağından bir arduinonun çipini çıkarıp telemetriyi arduinoya bağladı. Oradan da arduinoyu bilgisayara bağlayarak bağlantıyı sağladı. Sonra da yazılımını internette bulup arduino IDEsinden yükledi. Bunlar kesin olmadığı için bir şey söyleyemeyeceğim ama Google da "413 Mhz telemetry firmware update 1.9" u aratınca şöyle bir çözüm(
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
) ile karşılaştım. Elektronikten anlıyorsan bir bak istersen. Benzer aramalarla benzer çözümler çıkıyor. Ama bence güvenmiyorsan ürünü çöp yapma riskin de var satıcıyla görüşebilirsin. Yazdığım şeyler tahmin veya 5, 10 dakikalık arama sonucu bulduğum şeyler. Keşke problemi ben çözmüş olsam da sana yardımcı olabilsem ama yanımda şu an bir telemetri anteni bile yok şu anlık sadece bu kadar yardımcı olabiliyorum :)
Ttl usb yi alıp videoki işlemler yapıldığı takdirde başarılı bir sonuç elde edermiyim aceba.son çare bu kaldı.