Top Flite AT-6 Texan Gold Edition

Artık geri dönüş yok, bu model yapılacak!

ilk dahtayı yapıştırdım.

:thumbup::halay::yuppi::hoppa::bravo::bravo::bravo:

İşte beklenen an!
(İzleyici tarafında oturmak da güzelmiş yahu :) )

Ama önce gidip, çalışma kolaylığı açısından plandan yarım yarım kopya çektirdim.

Hızlı bir uyarı, özellikle gövde ve kanat için önemli, kopyaların enine boyuna ölçülerini kontrol etmekte fayda var, malesef tatsız tecrübelerim var bu konuda :)

Parçalar lazer kesim değil. Ancak ben bu kadar düzgün bir kalıp kesim görmedim. Kesim yerleri o kadar düzgün ve temiz ki, levhaların üstünde görmek bile çok zor.

Benim Top Flite kitleriyle olan tecrübem de hep böyleydi, pres kesim parçalar ama ne bir ezik ne kötü kesilmiş parça olmuyor :thumbup:

Levhaların üzerinde listedeki kod numaraları da basılı. Ama o da hafif bir ezilme şeklinde olduğu için görmek çok zor oldu.

Manuelde bahsetmiştir sanırım, bir tükenmez kalem ile o numaraların üzerinden geçmek çok faydalı oluyor.

İnşaata kuyruktan başlayacağım için önce ilgili parçaları çıkarıp planın üzerine dizdim ki kolayca bulabileyim.

Henüz vakit erken olsa da hemen ekleyeyim, kuyruk elemanlarının kaplanacağı 1/16” lik balsa levhaları olabildiğince titiz seçmenizde fayda var, hassas tartı varsa elinizde levhaları tek tek tartıp bir köşelerine ağırlıklarını yazın, kuyrukta en hafifleri kullanın, malum, radyal motorlu tayyare, kısacık burun :)

Ayrıca, yine diğer sinirlerin plana bastığından emin olmak için her türlü ağırlık kullanıldı.

O kutuda duran ve tahminim doğruysa kurşun saçma olduğunu düşündüğüm şeyler “çoraplar” içerisine doldurulacaklar mı? :)
Benim sıklıkla başvurduğum “kilitli poşet içine doldurulmuş kum” yöntemini de öneririm. 10 poşet yarım kg 4-5 poşet bir kg fazlasıyla yeterli olur, püf noktası kumun poşet içinde rahat hareket edebilmesi böylece şekil değiştirerek kıvrımlara adapte olup düzgün ve eşit, yayılı bir kuvvet uygulayabilmesinde.

Uffff çok heyecanlııı! :thumbup::halay:

Yok canım! Uçuş değil ki! Ne heyecanı? ?

O böceğin türü nedir Ömer bey? Hiç böyle garip böcek görmedim.

Ben de bilmiyorum Levent bey, Sanırım taş devrinden kalma nesli tükenmiş bir tür. ;D

Hızlı bir uyarı, özellikle gövde ve kanat için önemli, kopyaların enine boyuna ölçülerini kontrol etmekte fayda var, malesef tatsız tecrübelerim var bu konuda :)

Evet, bu uyarıya istinaden planla karşılaştırdığımda yatay kuyruğun boyunun kopya planda 3-4 mm kadar uzun olduğunu fark ettim. :rolleyes: Buradaki farkın sorun yaratacağını sanmıyorum, ama gövde ve kanat uzunluğunu dikkate aldığımızda ciddi sıkıntı çıkarabilecek bir fark. "Erken uyarı sistemi" bu olsa gerek, teşekkürler @Özgür Evren Varol bey!

Henüz vakit erken olsa da hemen ekleyeyim, kuyruk elemanlarının kaplanacağı 1/16” lik balsa levhaları olabildiğince titiz seçmenizde fayda var, hassas tartı varsa elinizde levhaları tek tek tartıp bir köşelerine ağırlıklarını yazın, kuyrukta en hafifleri kullanın, malum, radyal motorlu tayyare, kısacık burun :)

Faideli bu uyarı için de teşekkürler. Levhalar tartıldı ve üzerine grmajları yazıldı, içlerinden en hafifleri yatay dengeleyici için ayrıldı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

O kutuda duran ve tahminim doğruysa kurşun saçma olduğunu düşündüğüm şeyler “çoraplar” içerisine doldurulacaklar mı? :)
Benim sıklıkla başvurduğum “kilitli poşet içine doldurulmuş kum” yöntemini de öneririm. 10 poşet yarım kg 4-5 poşet bir kg fazlasıyla yeterli olur, püf noktası kumun poşet içinde rahat hareket edebilmesi böylece şekil değiştirerek kıvrımlara adapte olup düzgün ve eşit, yayılı bir kuvvet uygulayabilmesinde.

Bu da uygulandı. Ancak, çoraplar içine konan saçmalar çorabın içinde konulan yerde durmuyor, resmen akıyorlar. Kum torbalarını da kullandım. Ama benimkiler eski havuz filtre kumu olduğu için pek ağır değiller. Tavsiye edilen miktar kumum ve taşıyacak kadar büyük ve sağlam poşetim (şimdilik) yok.

Son bir kaç günde pek fazla yol alamadım. Ama ben size beklentinizi yüksek tutmayın demiştim... Neyse, devam...
Orta iki sinirin arasındaki boşluğa, su yolu enine olacak şekilde, aynı genişlikte balsa levha ile kapatıldı. Bu üste yapılacak kaplamaya destek ve yapıyı güçlendirmek için.

Kuruduktan sonra, iğneleri sökmeden, iskeleti tezgahtan kaldırıp biraz rende ve zımpara ile dahta yonttum. Sinirler uca doğru inceldiği için hücum ve firar kenarı çıtaları da aynı şekilde inceltilmesi gerekiyor. Yoksa balsa kaplama yaparken arada boşluklar kalır, yapışma tam olmaz. Bu biraz uğraştırdı, çünkü elde tutması biraz zor ve, en önemlisi de, dikkat edilmezse sinirler çıtalardan yumuşak olduğu için, fark etmeden sinirleri daha fazla zımparalayıp, kesiti bozabilirsiniz.

Gramajına göre en hafiflerinden seçerek, kuyruk üst kaplamalarını levhanın su yolu hücum kenarına paralel olacak şekilde kesip, yan yana birleştirip kurumaya bıraktım.

İskeleti koyacak ve yapışma için kaplamayı yerleştirdikten sonra ön ve arka tarafını rahatça görebilecek ve ayakların zemine tam oturup oturmadığını kontrol edebilecek düz bir zemin bulmak biraz zor oldu. Bir kaç kere denemeden sonra mutfak tezgahında küçük bir alanda karar kılındı. Kaplamaların orta merkezde çakıştığından ve kenarlardan yeteri kadar taştığından emin olduktan sonra, sinirlerin üzerine ve hücum ve firar kenarlarına bolca meşhur alifatik tutkaldan sürüldü. Kaplamalar yerlerine oturtuldu ve üzerine kum torbaları ve saçma dolu çoraplar ile baskı kuruldu, kurumaya bırakıldı.

Yalnız öncesinde, balsa kaplamaların daha kolay bükülebilmesi için, dışarı gelecek yüzüne sprey ile su sıkıp hafifçe ıslattım. Ama fotoğraf çekmeyi unuttuğum için, fotoğraf küçük bir parça üzerindeki örnek uygulama.

Ertesi gün gömüyü açıp, hazineyi çıkardım. Daha sonra, tam sinirlerdeki tezgaha basan alt çıkıntıları kırıp, diğer yüzün kaplamasına geçmeye hazırlanıyordum ki, şeytan dürttü. Planın üzerinde, iğneler de henüz duruyorken tekrar, gönyesinde bir yamukluk var mı diye, kontrol edeyim dedim. Gönyesinde bir sorun yok, ama ayaklar tezgaha düzgün basmıyor. ? Mermerin üzerinde tekrar denedim, evet! Uç tarafta ayaklar havada kalıyor. Hücum kenarı çıtası firar kenarına göre oldukça ince olduğu için, yay şeklini almış.

Sanırım kolay bükülsün diye balsa levhanın yüzünü fazla ıslattım, kuruyunca buna neden oldu. Bu şekilde alt yüzün kaplamasını yapmak, düzeltilmesini imkansız hale getirir. Çünkü, übür yüzde yere basacak ayaklar olmayacağı için, düzeltmek için baskı yapmak imkansız. Ben de aksi yönde bir bükülme ve düzelme sağlamak için, bu kez kapladığım balsa levhaları iç taraftan biraz ıslatarak tekrar mermerin üzerinde kum torbaları ve kurşun ağırlıklar altında baskıya bıraktım. Şu anda kuruyor, bakalım sonuç ne olacak, ben de merak ediyorum... ?

Eğer bu yöntem işe yaramazsa, sinirlerden çıkaracağım ayakları, öbür yüzü kaplarken yere basmak için, tam ters yönde hafifçe yapıştırarak kullanmak niyetindeyim.

Son bir kaç günde pek fazla yol alamadım. Ama ben size beklentinizi yüksek tutmayın demiştim... Neyse, devam...
Orta iki sinirin arasındaki boşluğa, su yolu enine olacak şekilde, aynı genişlikte balsa levha ile kapatıldı. Bu üste yapılacak kaplamaya destek ve yapıyı güçlendirmek için.

Kuruduktan sonra, iğneleri sökmeden, iskeleti tezgahtan kaldırıp biraz rende ve zımpara ile dahta yonttum. Sinirler uca doğru inceldiği için hücum ve firar kenarı çıtaları da aynı şekilde inceltilmesi gerekiyor. Yoksa balsa kaplama yaparken arada boşluklar kalır, yapışma tam olmaz. Bu biraz uğraştırdı, çünkü elde tutması biraz zor ve, en önemlisi de, dikkat edilmezse sinirler çıtalardan yumuşak olduğu için, fark etmeden sinirleri daha fazla zımparalayıp, kesiti bozabilirsiniz.

Gramajına göre en hafiflerinden seçerek, kuyruk üst kaplamalarını levhanın su yolu hücum kenarına paralel olacak şekilde kesip, yan yana birleştirip kurumaya bıraktım.

İskeleti koyacak ve yapışma için kaplamayı yerleştirdikten sonra ön ve arka tarafını rahatça görebilecek ve ayakların zemine tam oturup oturmadığını kontrol edebilecek düz bir zemin bulmak biraz zor oldu. Bir kaç kere denemeden sonra mutfak tezgahında küçük bir alanda karar kılındı. Kaplamaların orta merkezde çakıştığından ve kenarlardan yeteri kadar taştığından emin olduktan sonra, sinirlerin üzerine ve hücum ve firar kenarlarına bolca meşhur alifatik tutkaldan sürüldü. Kaplamalar yerlerine oturtuldu ve üzerine kum torbaları ve saçma dolu çoraplar ile baskı kuruldu, kurumaya bırakıldı.

Yalnız öncesinde, balsa kaplamaların daha kolay bükülebilmesi için, dışarı gelecek yüzüne sprey ile su sıkıp hafifçe ıslattım. Ama fotoğraf çekmeyi unuttuğum için, fotoğraf küçük bir parça üzerindeki örnek uygulama.

Ertesi gün gömüyü açıp, hazineyi çıkardım. Daha sonra, tam sinirlerdeki tezgaha basan alt çıkıntıları kırıp, diğer yüzün kaplamasına geçmeye hazırlanıyordum ki, şeytan dürttü. Planın üzerinde, iğneler de henüz duruyorken tekrar, gönyesinde bir yamukluk var mı diye, kontrol edeyim dedim. Gönyesinde bir sorun yok, ama ayaklar tezgaha düzgün basmıyor. ? Mermerin üzerinde tekrar denedim, evet! Uç tarafta ayaklar havada kalıyor. Hücum kenarı çıtası firar kenarına göre oldukça ince olduğu için, yay şeklini almış.

Sanırım kolay bükülsün diye balsa levhanın yüzünü fazla ıslattım, kuruyunca buna neden oldu. Bu şekilde alt yüzün kaplamasını yapmak, düzeltilmesini imkansız hale getirir. Çünkü, übür yüzde yere basacak ayaklar olmayacağı için, düzeltmek için baskı yapmak imkansız. Ben de aksi yönde bir bükülme ve düzelme sağlamak için, bu kez kapladığım balsa levhaları iç taraftan biraz ıslatarak tekrar mermerin üzerinde kum torbaları ve kurşun ağırlıklar altında baskıya bıraktım. Şu anda kuruyor, bakalım sonuç ne olacak, ben de merak ediyorum... ?

Eğer bu yöntem işe yaramazsa, sinirlerden çıkaracağım ayakları, öbür yüzü kaplarken yere basmak için, tam ters yönde hafifçe yapıştırarak kullanmak niyetindeyim.

Abi eline sağlık. Sabırsızlıkla paylaşacağın resimleri bekliyorum. :) Ben de senin sayende biraz daha bilgi ediniyorum.
Kolay gelsin. :):saygilar:

Ömer Bey elinize sağlık. Kaplamada oluşan aksaklığı da erken farketmeniz iyi olmuş. Melsef kaplama levhaları ıslakken yapıştırıldıklarında bu tür sıkıntılarla karşılaşmak olası, ben de acı yoldan öğrenmiştim...

Eğer bir şekilde levhayı ıslatıp şekil vermek kaçınılmaz ise yapılacak şey ıslatıp şeklini alması gereken yere bir şekilde geçici olarak sabitleyip tamamen kuruduktan sonra yerine yapıştırmak olmalı. Bu sayede ıslanma/kuruma sırasındaki boyut değişimlerinin etkileri bertaraf edilmiş oluyor.

Alt tarafı kaplarken artık balsalardan keseceğiniz yataklar ile destekleyebilirsiniz. Planda kesit çizimleri vardır elbet, o kesitleri kullanarak 3mm civarı balsa levhadan destekler kesebilirsiniz. bir tane tam ortaya, birer tane uçlarda ve birer tane de panellerin ortasına denk gelecek destekler kullanmak yetecektir tahminimce.

Yukarıda anlattığım şekilde kaplamanın iç tarafından ıslatıp, baskıya alarak kurumaya bırakmak işe yaramadı. Bir süredir çeşitli yollarla düzeltmeye çalıştım, ama tek tarafı kaplı iken çabalar işe yaramıyor.

Ömer Bey elinize sağlık. Kaplamada oluşan aksaklığı da erken farketmeniz iyi olmuş. Melsef kaplama levhaları ıslakken yapıştırıldıklarında bu tür sıkıntılarla karşılaşmak olası, ben de acı yoldan öğrenmiştim...

Eğer bir şekilde levhayı ıslatıp şekil vermek kaçınılmaz ise yapılacak şey ıslatıp şeklini alması gereken yere bir şekilde geçici olarak sabitleyip tamamen kuruduktan sonra yerine yapıştırmak olmalı. Bu sayede ıslanma/kuruma sırasındaki boyut değişimlerinin etkileri bertaraf edilmiş oluyor.

Alt tarafı kaplarken artık balsalardan keseceğiniz yataklar ile destekleyebilirsiniz. Planda kesit çizimleri vardır elbet, o kesitleri kullanarak 3mm civarı balsa levhadan destekler kesebilirsiniz. bir tane tam ortaya, birer tane uçlarda ve birer tane de panellerin ortasına denk gelecek destekler kullanmak yetecektir tahminimce.

Evet Evren bey, ben de böylece öğrenmiş oldum.

Alt tarafı kaplarken, artık balsalardan yeni ayak kesmek yerine, mamafih burada hazır kesilmişi var diyerek, mevcut ayakları yerlerinden çıkardım. Sonra da aynı sinirlere denk gelecek şekilde ve hizalarına dikkat ederek, simetri oluşturacak şekilde kaplanmış yüzeye hafifçe yapıştırdım. Öncesinde...
ayakların üst taraftaki hizaları için alt taraftan yerlerini belirledim ve toplu iğne ile üst tarafa aktardım. Kalemle hafif bir çizgi çizerek ayakların kenarlarının hizasını belirledim.

Bunlardan sonra ayakları yerlerinden çıkardım ve üst taraftan aynı sinire kaplamanın üzerinden CA ile hafifçe tutturdum.

Bu esnada balsa kaplamaları da ölçüsüne göre hazırladım. Gerçi bunları hazırlarken yerlerinde ölçüsünü kontrol ederken ayakların sık sık yerlerinden ayrılması yüzünden tekrar tekrar yapıştırmak gerekti ama...

En sonunda kaplamayı yapıştırıp, üstüne de olabilecek bütün baskıyı acımasızca uygulayarak ve ayakların tam bastığından emin olarak kurumaya bıraktım.

Sonuç oldukça iyi... Bir taraftaki hafif yamukluk için ise, yeni kaplanan yüzeyi eğikliğin olduğu yerde hafifçe ıslatıp işkenceye aldım.

Balsa inşaatında Ömer abimi tek geçerim, %p
Öyle hassas ve itinalı çalışıyorsun ki abi , izlerken kendimi pasaklı birisi gibi hissedip , imrenerek takip ediyorum:D
Ben de şu Piper inşaatına başlayamıyorum bu adamın yüzünden.

Ömer Bey, ben de Hakan abiye katılıyorum, temiz titiz çalışmak apayrı bir şey, ve bende olmayan birşey :D sizin bu konuda maşallahınız var!:saygilar:

Stabın kurtarılmış olmasına da çok sevindim.

Tabi burda dikkatlerden kaçmaması gereken bir detay var ki o da bu son kısımların mutfak tezgahında yapılmış olması! :thumbup: Modelcilikte son nokta ;D:saygilar:

Ömer Bey, ben de Hakan abiye katılıyorum, temiz titiz çalışmak apayrı bir şey, ve bende olmayan birşey :D sizin bu konuda maşallahınız var!:saygilar:

Stabın kurtarılmış olmasına da çok sevindim.

Tabi burda dikkatlerden kaçmaması gereken bir detay var ki o da bu son kısımların mutfak tezgahında yapılmış olması! :thumbup: Modelcilikte son nokta ;D:saygilar:

Temiz çalışmak biraz zorunluluktan. Atölye iç mekan olduğu için fazla pis iş yapamıyorum.
Stab'a işkencenin yapıldığı yer ise şu an fazla kullanılmayan mutfak tezgahı. O yüzden hanımdan izin almadan kullanabiliyorum. Ama düz kısmı fazla büyük değil. Sıra kanada geldiğinde başka bir yol bulmam gerekecek.
Öte yandan, sabah stabı baskıdan çıkardığımda, hafif eğiklik de düzelmiş, çiçek gibi olmuş.

Baktım millet patır patır inşaat paylaşıyor, kendimden utandım. Boş durmuyorum ama, son güncellemeden bir haftadan fazla geçmiş.
Ne yaptım? Kuyruk dikmesini bitirdim, elevatörlerin şekillendirmesi kaldı. Biraz anlatayım;

Kuyruk dikmesinin inşaası için gerekli parçaları plandaki numaralarından buldum, yerlerinden çıkardım, elimin altında hazırladım. Planın üzerinde itinalı bir şekilde yerleştirdim.

Kesim pürüzsüz olsa da, kalın parçalarda pres kesim nedeniyle kesitlerinde kesitlerinde kaymalar var, tam 90 derece değil. Zımpara ile düzeltmek için şöyle bir şey yaptım. Zımparalaması kolay olmadı , biraz uğraştırdı ama, işe yaradı.

Sonra firar kenarının ortasına boydan boya bir çizgi çektim. Sinirlerin de firar kenarına yapışacak kısımlarının ortalarını da işaretledim. Böylece yapıştırırken tüm sinirler aynı hizaya gelmiş olacak.

Hücum kenarının çıtası üzerine plandan sinirlerin yerlerini işaretledim. Böylece yerden yüksek yapıştırılmasına karşın, sinirler tam yerlerine denk gelecek.
Tabii, sinirlerin, hücum kenarına yapışacak kısmına yapışma yüzeyini artırmak için eğim verecek şekilde hafifçe zımparaladım.

Birinci ve dördüncü siniri hücum kenarına yapıştırdıktan sonra plandan kaldırdım. Bundan sonrasını elde yapmak daha kolay. Bunun için firar kenarı üzerinde sinirlerin denk geldiği yerleri orta çizgiye dik gelecek şekilde işaretledim. Sonra da plandan kaldırdığım hücum kenarı yapışmış iki siniri yerlerine, firar kenarına dik olarak yapıştırdım.

Arkasından diğer iki siniri aynı şekilde yapıştırdım. Bu arada, söylemeyi unuttum, buralarda sıvı CA kullandım. Önce soluk almamaya çalışarak hafifçe tutacak kadar yapıştırdım, sonra açık havada tamamen.

Köşebenti de yapıştırıp, plan üzerinde son bir kontrol.

Balsa kaplamaları hazırladım. Kaplamaların kolay bükülmesi için bir yüzünü yine ıslattım, ama bu sefer maymunun gözü açıldı, yerlerine yapıştırmadım. Sadece bükülmesi için baskı altında kurumaya bıraktım.

Devam edecek...