Video Trainer - 22 İlk Uçuş

İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar günaydınlar.Dün uçağımın ilk uçuşunu gerçekleştirdim.Hava biz alana gelene kadar biraz değişince zorlandım ve gazı pek kesemedim. Videoyu paylaşıyorum.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha nazik komutlar verebilirsiniz... Pata kute boks yapiyor gibisiniz ucakla... Ucagin duz olduguna kanaat getirinceye kadar az bir yatis veya yukselis verin... Emin olduktan sonra komut vermeyi birakin... Videodan gordugum kadariyla, tabi heyecan da vardir tahmin edebiliyorum...Bam saga bam sola, kut asagi, pat yukari... Cok zorlanirsiniz bu sekilde...

Yine de ucagi havada tutabiliyor olmaniz, oryantasyon sorunu yasamiyor olmaniz potansiyelinizin oldugunun emareleri. Azimle devam edin, cok daha guzel ucuslar yapacaksiniz kilometre yaptikca... Simulatorle de destekleyin bir yandan ucuslarinizi...

Tabi ki ideali bir klube uye oluo, tecrubeli bir pilottan egitim almaniz ama imkan yoksa yazdigim sekilde devam

Üç dört aydır Thk sim kumandası ile Phoenix simülatör çalışıyorum,gerçek şartlar ile birlikte (orta ve yüksek rüzgarlı simülasyonlar) çalışmaya çalıştım.İlk uçuşun günahı olmazmış :) Expo ve endpoint ayarlarını stok olarak kullandım o da etkili olmuştur diye düşünüyorum.Düşe kalka olacak.Teşekkür ederim önemli bilgiler bunlar.

Düşe kalka olacak.
Iste kilit cumle bu... Kilometre yapin, pahali masrafli modellerdense bu sekilde el yapimi, tamiri basit modellerle duse kalka devam... Istikrar olursa gerisi gelir... Ali Haydar'in Dusuk Butceli Antrenman Modeli konusuna da goz gezdirin derim, bir sonraki adimda isinize yarar, ufkunuzu acar...

Psikolojik olarak biraz yorucu olsa da en keyifli zamanlardasınız. Düşüp kalkmayı dert etmeyin. Doğru ekipman ve doğru uçakla beraber uçuş yaptıkça zımba gibi olursunuz. Birde atımları biraz daha düşürmek faydalı olabilir. O istemsizce verilen pata küte komutları biraz etkisizleştirmiş olursunuz.

İlk uçuşumda uçağı yere indirdikten sonra ayaklarım titriyordu heyecandan stresten sizinki baya başarılı geçmiş gibi gözüküyor.
THK sim kumandasıyla ilgili şöyle bir sorun yaşadım. Benimki biraz eski olduğu için stickler çok sertti ama onda öyle bir alıştım kendi uçuş kumandamı bağladığımda aynı sizinki gibi konutlarım çok aşırı kaçıyordu. Kumandanın yaylarını ne kadar sıksam da sim kumandası gibi olmadı ondaki sertlik değildi sıkılıktı. hala simülatörde o dandik sert sticklerle uçururken daha kontrollü uçuyorum

Emeğinize sağlık ilk uçuşa göre gayet başarılı kontrol etmişsiniz. Aynı model bende de var. İkinci uçuşta çok fazla rüzgar var. Uçak hafif olduğundan rüzgarda kontrol etmek çok zor. Yere koyduğunuz da gaz vb komut vermeden rüzgar hareket ettiriyorsa hiç uçmamak lazım.

Birde çok hızlı uçuyorsunuz ve kumanda atımlarınız çok sert. Uçağın CG noktasını (hücum kenarından 5cm ileride) çok iyi ayarlayıp (ön biraz aşağıda olacak şekilde) hafif kumanda atımları ile uçağı yere paralel tutunca çok güzel uçuşu var. Ayrıca havada trim yapıp uçağın düz uçmasını sağlarsanız tadından yenmez :) Expo ve en point çok faydalı. Kırımsız uçuşlar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: CANKUT TAŞ
Çok teşekkür ederim.Bu hafta aileron ve elevatöre %30 artı yönde Expo ayarı yaptım.Fakat Dual Rate ayarı konusunda halen emin değilim. Hareketlerin sertliğini Expo ile kontrol edebilirim ama dual rate denesem mi bilemiyorum.Videodaki duruma göre bir %25 denesem mi diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim.Bu hafta aileron ve elevatöre %30 artı yönde Expo ayarı yaptım.Fakat Dual Rate ayarı konusunda halen emin değilim. Hareketlerin sertliğini Expo ile kontrol edebilirim ama dual rate denesem mi bilemiyorum.Videodaki duruma göre bir %25 denesem mi diye düşünüyorum.
Kumanda neydi?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
.

Kullanma Kılavuzunda:

More sensitive around neutral. (Positive exponential)
Less sensitive around neutral. (Negative exponential)

denmiş.Dediğiniz doğru gibi görünüyor.
Benim bildiğim, Radiolink Futaba mantığı ile çalışır. Expolar eksi olmalı.

Cankut bey tebrik ederim, ilk uçuşunuzda biraz sert de olsa baya güzel uçurmuşsunuz. ben de ilk uçağımı yeni bitirdim ve ilk uçuşumu bu hafta sonu yapmaya çalışacağım, bakalım sağlam uçabilecekmiyim :) şimdilik simulatöre devam

• Beğen
Tepkiler: CANKUT TAŞ
Cankut bey tebrik ederim, ilk uçuşunuzda biraz sert de olsa baya güzel uçurmuşsunuz. ben de ilk uçağımı yeni bitirdim ve ilk uçuşumu bu hafta sonu yapmaya çalışacağım, bakalım sağlam uçabilecekmiyim :) şimdilik simulatöre devam
Size de kolay gelsin başarılar dilerim hocam.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet OLCER