Trex 450 Sport Plus GP 790 Gyro Tutmama Problemi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Normal. Daha fazla detay için ;)

Gyro nedir ? Gyro modları nelerdir ?
Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü
RC Helikopterde Gyro Mod Kontrollü Nasıl Yapılır ?
videoları daha dikkatli seyretmem gerekiyor.
çoğunu işyerinde izliyorum otur kalk derken dikkatim dağılıyor.tabi bu mazeret değil daha dikkatli olmam gerek...

barış altun' Alıntı:
şimdi benim anladığım heli yi headlock da uçurmam gerekiyor.ve bu moda futabada - değerlerede geçiyor yeşil olan headlock sa.
gyro artı değere geçirdiğim anda kırmızı yanıyor rade sanıırm bu mod.
headlock da komutverdiğimde heli yi elimde sağa sola yatırdıığımda kuyruğun hareket etmeye başlaması normal mi?

birkez daha tekrarlıyorum dünde yazmıştım,

kumandadan komut verdiğinizde kuyruk hareket edip gittiği yerde kalıyor geri gelmiyor ise head lock mod

eğer kuyruğa komut verdiğinizde bir tarafa gidip kumandadan komut vermeyi bıraktığınızda geri geliyor ise rate mod ta demektir

barış altun' Alıntı:
kumandayı açıp ilk enerji verdiğimdeki hali

[attachimg=1]

[attachimg=2]

bu fotoğraflar çok küçük ama görebildiğim kadar ile pitch sliderdaki açı az, 4 ila 7 derecelik bir açı olmalı bunuda daha önce anlattığım gibi ayarlamalısınız

anlattıklarınızı gayet iyi anladım Mesut bey.
bu arada hafifden gyro ayarlamayı öğreniyorum sanırım.

barış altun' Alıntı:
Mehmet bey GP 780 anlatılıyordu video da birazda karışık geldi bana hepsini izlemedim .

Ama pratikde o kadarda karışık olmadığını anladım. Ayrıca benim helinin kuyruk sorunu düzelmedi.

-48 trim vererek sabitleniyor kuyruk.Nedeni anlayamadılar bi türlü. Sizin bi fikriniz var mı?

Gyro ayarlarını Erdem, Cengiz be Oğuz üçüde baktı. En son gyro yu oğuz değiştirdi. Trex kullanan bi akdaşın fikri ise şöyle herşey düzgün çalışır görünür hiç beklemediğin şeyden bu arızayı yapablir oldu.

Pal leri söküp leveling ile ayar yapıldıkdan sonra paller takılıp açısı ayarlanacak.sizce bunun bi faydası olur mu?

arkadaşlar bu konu havada kalmasın Mesut bey in önerini yapacağım ve sizlerle paylaşacağım çözülürse bu konuda arşivdeki yerini alsın
bu ara yoğunlukdan vakit bulamadım en kısa zamanda paylaşırım...

barış altun' Alıntı:
arkadaşlar bu konu havada kalmasın Mesut bey in önerini yapacağım ve sizlerle paylaşacağım çözülürse bu konuda arşivdeki yerini alsın
bu ara yoğunlukdan vakit bulamadım en kısa zamanda paylaşırım...
Sonucu merakla bekliyoruz Barış Bey ;)

model de sadece pal açı ayarı yaptık.trimsiz bi şekilde kuyruk tuttu.kısa bi alan turuda attım.bi ara rüzgar çıktı heyecan yaptım Oğuz yardıma yetişti sonrasında uçuşa devam ettim ve
indirdim heli yi...şuan için sorun yok gibi.umarım çözülmüştür artık.
günün kalan yarısını da ailemle mangalda geçirdik v911 v922 ...kısaca modelciliğimin en uzun uçuş süresini yaşadım.

Barıs Bey, problemin çözülmesine ve kırımsız başarılı bir uçuş yapmana cok sevindik :bravo: Bundan sonra gerisi daha hızlı gelecektir %p

Ama Ankara ekibinden bir kare bile olsa hala görsel olmaması oldukca düşündürücü :embarras: :-\ :laugh:

Ynt: Trex 450 Sport Plus GP 790 Gyro Tutmama Problemi

Kuyruk pal açı ayarı değilmi ? Anlattığım şekilde ?

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Barıs Bey, problemin çözülmesine ve kırımsız başarılı bir uçuş yapmana cok sevindik :bravo: Bundan sonra gerisi daha hızlı gelecektir %p

Ama Ankara ekibinden bir kare bile olsa hala görsel olmaması oldukca düşündürücü :embarras: :-\ :laugh:

aslında olay şöyle gelişti.saat 11 de annemler ardı mangal yapalım diye.benden evden çıkışımı 1 ayarladığım için çok hızlı toparlanmam gerekti.inanın trex in canopysini bile almayı unutmuşum.gideceğimiz yer uçuş alanına yakındı baştan pazarlığımı yapmıştım 1 saat de olsa uçuşu gideceğim diye.telefonla çekmeyi düşündüm bi ara ama çekimler özellikle heli çekimleri havada kalacaktı değmeyeceğini düşündüm.büyük konuşmayım ama bi engel çıkmazsa haftaya ctesi veya pazar daha uzun kalıp, ekipman tam bi şekilde gideceğim.

Mesut AKIN' Alıntı:
Kuyruk pal açı ayarı değilmi ? Anlattığım şekilde ?

Mesut bey ;main pal ayarı yaptı bu 90 derece olması gereken yerler vardıya onları ayarladı...helinin sesi bile güzelleşti.

Benim anlamadığım bişey var şimdi ! Kuyruk tutmuyor diyordunuz ! Pal açılarını yapınca nasıl düzeldi ?

Detaylı açıklama için teşekkürler Barış Bey, siz bize bakmayın biz size şakasına takılıyoruz :) Ama gönül tabii ki imkan dahilinde buluşmalarınıza ait görselleri görmek ister ;) fırsatınız oldugunda paylaşırsınız hiç problem değil %p

Bu arada Mesut ustadın sorusunun cevabını ben de merak ediyorum doğrusu :rolleyes:

Detaylı açıklama için teşekkürler Barış Bey, siz bize bakmayın biz size şakasına takılıyoruz :) Ama gönül tabii ki imkan dahilinde buluşmalarınıza ait görselleri görmek ister ;) fırsatınız oldugunda paylaşırsınız hiç problem değil %p

Bu arada Mesut ustadın sorusunun cevabını ben de merak ediyorum doğrusu :rolleyes:

ben mesut bey in önerilerini telefona kaydettim sırasıyla orda uygulamak için ;heli yi havalandırdığımda kuyruk çekmeyle beraber anormal bi titreme oldu bunun üzerine
servo giriş yerlerini söktüler orda bi ayar yaptı bununla beraber ana palleri ilk defa bu kadar düzgün bi açıda gördüm.sesi dahil herşeyi düzeldi heli nin...

Allah Allah problem neydi ve nasil çözüldü pek anlayamadik ama neyse simdilik onemli olan problemin çözülmesi. Bir ara yapan kisilerden detay alirsani benzer durumda kendiniz de müdahale yapip duzeltme imkaniniz olur Baris Bey ;)

şöyle bi durum olabilir mi?
pal açıları çok kötü olduğu için heli yi çok sallıyordu ve gyro da bu durumda yanlış tepki veriyordu.
bu benim düşüncem...