TREX 450 SPORT Servo Sorun ve Tavsiye

Kadir Kocaman

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhabalar,, thk phoenix ep nin montajı bitmişken bu hafta sonu ilk uçuşunu yapmaya 450 yi de götüreyim istedim fakat 450 nin main blade holder ı kırılmıştı o parçayı bir arkadaşdan temin ettim tam son kontrelleri yaparken sağ ailereon servonun tepki vermediği gördüm başka bir alıcada v.s. denedim nafile içini açtım ufak dişliler elle döndürünce bir kaç tur atıp duruyorlar başka bir tepkime yok kısacası diğer 410m lere uyum sağlıyacak hk dan bir servo tavsiye edebilirmisiniz...

TREX 450 SPORT SERVO SORUN VE TAVSİYE

Kadir Bey,

Ne yazık ki cyclic servo diye adlandırdığımız Aileron, Elevator, Pitch servoları aynı özellikte dahi olsa AYNI MARKA olması gerekiyor, yani en azından benim tavsiye o yönde olacak.

Şayet bozuk servonun aynısı bulamıyor iseniz, bu durumda kesinlikle sağlam olan 2 tanesi dahil olmak üzere, 3 tanesini değiştirmenizi tavsiye ederim.

Merhaba Mehmet Bey,
tam talihsiz bedevi misali oldu durumum ds410m alıcaz desenize bir tane,,, bu servo kendi kendine nasıl bozulur anlamadım daha 2 gün önce kontrol ettim çalışıyordu helikopter uçmadığı anda da parçasının bozulması enteresan geliyor insana tavsiyeniz için teşekkür ederim sanırım belli bir süre şu uçağa zaman ayırıcam helikopterden gına geldi desem yeri var bu kadar zaman ayırıp karşılık da alamadık bu güne kadar ya bende birşey var yada helide anlamadım :)

Kadir Bey,

Heli işi ne yazık ki biraz öyle, bazen elektronik bazen de pilotaj geliştirme aşamaları resmen bir eziyet haline gelebiliyor :laugh:

Servo bozulmasına gelince. Her zaman mümkün. Şöyle ki genelde durduk yere bozulmaların çoğu zaten ilk enerji ile besleme sırasında meydana geliyor. Bu nedenle 1 saat önce problemsiz uçmuş dahi olsanız, pili değiştirip yeniden enerji verdiğinizde mutlaka tüm servoların düzgün çalıştığını kontrol etmeden kesinlikle kalkış yapmayın.

Ne yazık ki benzer durum daha 1 ay önce benim başıma geldi. Alllahtan kontrol etmişim, bakmadan hızlı bir yalkış yapsam direkt yana yatacak. Hadi palliydi, shaft yok dişlisi idi uğraş dur ondan sonra :)

Birde 450 sınıfı olunca yer dar olduğundan üzerinde çalışmak da mesele :) en güzeli 500 modeli ile devam etmek sanırım hem stabilite hemde rahat rahat üzerinde parça da değişir ayarda yaparsınız.

kadir kocaman' Alıntı:
Birde 450 sınıfı olunca yer dar olduğundan üzerinde çalışmak da mesele :) en güzeli 500 modeli ile devam etmek sanırım hem stabilite hemde rahat rahat üzerinde parça da değişir ayarda yaparsınız.
Kesinlikle Kadir Bey %p

Fakat sizin de bildiğiniz üzere her şeyin, daha doğrusu her seçimin ARTI / EKSI var :rolleyes: Zamanında bu konu ile ilgili şunları paylaşmıştık ;)

Merhaba, benim tavsiyem o servolardan kurtulmanızdır, 410 ve 415 ler tam bir baş belasıdır, tam 3 kez kendi kendine yanarak modelimin düşmesine neden oldular.

bu güne kadar kuyruk servosu yüzünden düştü ds420 çok ısınmıştı ama bir daha sorun çıkarmadı diğer ikisi sağlam gibi gözüküyor şimdi düşünüyorum yeni bir flybarlesss kitmi toplasam diye hs65 kullanayım diyorum kitte onlarda çok pahalı uygun servo arıyorum şimdilik

ucuz ve güzel bir servo istiyor iseniz bunu alabilirsiniz fiyatına göre gayet başarılılar

4 adet alın bir yedeğiniz olsun. %p

Iskender Yenimol' Alıntı:
ucuz ve güzel bir servo istiyor iseniz bunu alabilirsiniz fiyatına göre gayet başarılılar

4 adet alın bir yedeğiniz olsun. %p

Merhaba İskender Abi,
diğer sitede araştırma yaparken okudum bu servo tavsiyeni site de mg9025 tavsiye ediyor daha iyi performans v.s. diye ona ne dersin? rcs firmasına ait kdsyi mi yoksa mg9025 imi alayım?

Tekrardan merhaba,,, pert olan uçakdaki turnigynin servolarını bozulan align servolarımla değiştirerek nihayet helikopteri bugün bitirdim,, açıları yanlış ölçmedi isem normal modda sıfır gazda -1.5,%65 gazda 5,full dede 11...idle up da ise -11,0,+11 dereceleri yakaladım,, evin içinde yaptığım kontrol de tracking de yoktu.. ER9x kullandığımdan flybarless olmayan bir modeli ayarlamak için epey ter döktüm ama sonunda oldu, kuyruk da biraz titreşim var fakat yerde olduğundan mı yoksa gyro gain mi yüksek pek anlayamadım hafta sonu inşallah kazasız belasız uçar ise onuda sahada hallderim diye düşünüyorum.... Birde aklımda bir şey var mcpx bl hoşuma gitti dişli sıyırması 130x deki gibi yok tail motor olduğundan ve her iki motoru da brushless align 150 gibi, aralarında çok ciddi bir fark olmasa da 40 dolar oynuyor acaba hangisini almak mantıklı olur sizce?

kadir kocaman' Alıntı:
Tekrardan merhaba,,, pert olan uçakdaki turnigynin servolarını bozulan align servolarımla değiştirerek nihayet helikopteri bugün bitirdim,, açıları yanlış ölçmedi isem normal modda sıfır gazda -1.5,%65 gazda 5,full dede 11...idle up da ise -11,0,+11 dereceleri yakaladım,, evin içinde yaptığım kontrol de tracking de yoktu.. ER9x kullandığımdan flybarless olmayan bir modeli ayarlamak için epey ter döktüm ama sonunda oldu, kuyruk da biraz titreşim var fakat yerde olduğundan mı yoksa gyro gain mi yüksek pek anlayamadım hafta sonu inşallah kazasız belasız uçar ise onuda sahada hallderim diye düşünüyorum....
Öncelikle gözünüz aydın Kadir Bey %p Yanlız şunu tam anlayamadım. Sizdeki model Flybarlı mı yoksa Flybarless mi ?

Evin içinde 450 sınıfı da olsa bir heliyi kontrol amaçlı bile çalıştırmamanızı tavsiye ederim. Final Gyro gain ayarını havada uçarken yapmanız gerekiyor. Yerde iken sağlıklı bir sonuç alamazsınız.

Bu arada ayarları ER9X yapmayı becerdiğiniz için sizi ayrıca tebrik etmek isterim. :thumbup: Aslında ana hatları ile nasıl yaptığınız kısa bir video ile bizlerle paylaşabilirseniz, eminim ki ilerde yeni başlayacak arkadaşların çok işine yarayacaktır ;)

kadir kocaman' Alıntı:
Birde aklımda bir şey var mcpx bl hoşuma gitti dişli sıyırması 130x deki gibi yok tail motor olduğundan ve her iki motoru da brushless align 150 gibi, aralarında çok ciddi bir fark olmasa da 40 dolar oynuyor acaba hangisini almak mantıklı olur sizce?
Inanın ben de bu soruyu soruyorum kendime, acaba Blade 130x mi alsam yoksa Blade mCPx BL mi :laugh:

Takip ettiğiniz üzere Türker kardeşimde mCPx BL var ve performansı gerçekten muazzam. 130x videoları da şahane. Şahsen %90 benim tercihim, boyutlarından dolayı mCPx BL olacak gibi.

Hatta şu an 25 Kasıma kadar %12 Black Friday indirimi var, ki BL bundan daha ucuza şu ana kadar satan bir yer görmedim. Şahsen bu indirim bitmeden 1 tane sipariş etmeyi düşünüyorum. Eğer yakın zamanda alma gibi bir planınız varsa, bence indirim fırsatını değerlendirmeye çalışın ;)

kadir kocaman' Alıntı:
... Birde aklımda bir şey var mcpx bl hoşuma gitti dişli sıyırması 130x deki gibi yok tail motor olduğundan ve her iki motoru da brushless align 150 gibi, aralarında çok ciddi bir fark olmasa da 40 dolar oynuyor acaba hangisini almak mantıklı olur sizce?
Kadir Bey mcpx bl kullanıcısı olarak bu heliden son derece memnunum. %p

Align için bir tespitte bulunmak için erken. Yalnız düşündüğünüz bu iki heli sınıf olarak birinden farklı, alignı 130X ile karşılaştırmanız daha doğru olur bence.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle gözünüz aydın Kadir Bey %p Yanlız şunu tam anlayamadım. Sizdeki model Flybarlı mı yoksa Flybarless mi ?

Evin içinde 450 sınıfı da olsa bir heliyi kontrol amaçlı bile çalıştırmamanızı tavsiye ederim. Final Gyro gain ayarını havada uçarken yapmanız gerekiyor. Yerde iken sağlıklı bir sonuç alamazsınız.

Bu arada ayarları ER9X yapmayı becerdiğiniz için sizi ayrıca tebrik etmek isterim. :thumbup: Aslında ana hatları ile nasıl yaptığınız kısa bir video ile bizlerle paylaşabilirseniz, eminim ki ilerde yeni başlayacak arkadaşların çok işine yarayacaktır ;)
Inanın ben de bu soruyu soruyorum kendime, acaba Blade 130x mi alsam yoksa Blade mCPx BL mi :laugh:

Takip ettiğiniz üzere Türker kardeşimde mCPx BL var ve performansı gerçekten muazzam. 130x videoları da şahane. Şahsen %90 benim tercihim, boyutlarından dolayı mCPx BL olacak gibi.

Hatta şu an 25 Kasıma kadar %12 Black Friday indirimi var, ki BL bundan daha ucuza şu ana kadar satan bir yer görmedim. Şahsen bu indirim bitmeden 1 tane sipariş etmeyi düşünüyorum. Eğer yakın zamanda alma gibi bir planınız varsa, bence indirim fırsatını değerlendirmeye çalışın ;)

teşekkürler Mehmet Bey,, evet bir nüansı atladık evin için de 450 sınıfı çalıştırmamak lazım ben gerekli güvenlik önlemlerini aldım, boş oda da ve ağırlık koyarak test ettim. gyro yu dediğiniz gibi dışarıda bakıcam artık helikopterim flybarlı er9x için aslında bir pdf dosyası var yabancı kaynaklı bir yerlerde kayıtlı bulunca foruma atayım gerçekden faydalı er9x de bildiğimiz şeyler biraz daha farklı mantığını anlayana kadar kesinlikle helikopterde kullanmamak lazım yaralanma veya heliye zarar verme gibi bir çok şey olabilir.. mcpx bl 130 dan daha mı büyük?? bir de helidirect de bulamadım ürünü,benim bulduğum fiyat 200 dolar civarında kargo dahil.Align 150 yi de bekliyorum bir türlü karar veremedim

pardon buldum... :) gece gece e-flite diye arayınca göz kos koca blade yazısını görmedi.