Turnigy 9XR Kumanda / ER9X yazılımı ile V911 ve V922 Nasıl SETUP / Ayarlarım

Akan Tekin

acemi helici
İlgi Alanı
Heli
9xr kumanda ile v911 bağlanırmı bide v922 için nasıl ayar yapmam lazım nasıl bind edilir

14.07.14 Tarihli RCKOLIK Yönetim Güncellemesi
Forum olarak son 1 yılda çıkan V922, V977 gibi 6 kanal micro helilerin başarısı nedeniyle, modelciliğe başlangıç modeli olarak kesinlikle V911 tavsiye etmiyoruz. Tavsiyemiz:

- Hemen Simulasyon kumandası temin ederek, düzenli simulasyon çalışması
- Ve arkasından 6 kanal bir heli alınması. Bu 6 kanal micro olabileceği gibi, 450 ve 500 sınıfı profesyonel bir heli de olabilir

Ynt: 9xr kumandam geldi

Modulle bind edilir?:) ayarlar illaki nette vardir.mesela helifreak

Turkcell T20 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

9xr kumandam geldi

mehmet beyden 922 ayarlarını bekliyorum

Turnigy 9XR Kumanda V911 Ayarları

akan tekin' Alıntı:
9xr kumanda ile v911 bağlanırmı bide v922 için nasıl ayar yapmam lazım nasıl bind edilir
Öncelikle hayırlı olsun Akan Bey %p

Normalde şimdiye kadar bu konuları anlatan videolu konu açmayı düşünüyorduk ama yoğunluktan fırsat olmadı :-\

Bir tek önümüzdeki hafta buradayım, sonra 3 hafta izinde olacağım inşallah :D

Bu nedenle konuların yetişip yetişmeyeceğinden emin olamadığım için, benim de şahsen yararlandığım kaynakları link olarak burada vereyim.

Belki Arda Bey, siz hem işinizi halleder hem de benim açmaya düşündüğüm konuları, video olarak siz açıp arkadaşlar ile paylaşırsınız ;)

1-Turnigy 9XR'in V911 ile bind olabilmesi için daha önce de paylaştığımız üzere "FlySky" marka bir modüle ihtiyacınız var. Örneğin;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Şayet bu modul var ise, o zaman sadece programlamak kalıyor. Şahsen denemedim ama ekteki ayar dosyasına bakarak kendiniz aynısını girebilirsiniz.

Bu dosya içini görebilmek için netten "eePe" yazılımı indirmeniz gerekiyor.

EEPROM Editor for er9x FW

Aslında bu dosyayı kumanda içine importta yapabilirsiniz. Fakat bundan önce Kumanda'nın default yazılımı upgrade etmeniz gerekecek. Mevcut sürüm bu özelliği desteklemiyor.

Bu nedenle dosyayı PC'de açıp, birebir menuleri manual olarak kumanda üzerinde aynısını ayarlamanız mümkün.

NOT: Bu ayarları yaparken, servo kollarını ve palleri sökmek faydalı olabilir ;)

[attachurl=1]

Ekli dosyalar

• V911 Setup.rar
    484 bayt · Görülme: 5
Ynt: Turnigy 9XR Kumanda ile V911 ve V922 nasıl ayarlarım

Fly sky modülüm yok şimdilik v922 ayarlarını nasıl yapabilirim.ht8 modülüm var

Turnigy 9XR Kumanda V922 Ayarları

Turnigy 9XR- V922 Bind İşlemi
1-Öncelikle Turnigy 9XR'yi V922 ile bind edip haberleştirebilmek için "HT-8 Modul" ihtiyacımız var.

2- Bu modul elimizde ise, bind işlemini şu şekilde yapıyoruz.

a- HT-8 modulunün enejisini OFF konuma getiriyoruz.
b- Kumanda bağlantısı sırasında Futaba bağlantısını kullanacağımız için, HT-8 üzerinde gerekli ayarlamayı butona basarak yapıyoruz.
c- Kumandamız daima kapalı pozisyonda oluyor.
d- HT-8'i Futaba kablo bağlantısı ile kumandamız training girişine bağlıyoruz. Kumanda kendiliğinden açılıyor zaten
e- Sonra'da Helimize enerji veriyoruz ve bind işlemi gerçekleşmiş oluyor.

NOT-1-: İlk test işlemi öncesi Helinin palini ve servo bağlantılarını sökmenizi tavsiye ederim.

NOT-2: Bind işlemi öncesi kumanda üzerinde V922 ile ilgili gerekli tanımlamaların yapıldığı modelin olması ve seçilmiş olması gerekiyor.

NOT-3: Bind işlemi bazen olmayabiliyor. Bu durumda, kumanda ve heli bağlantısı söküp, tekrar takmak gerekiyor. Bu işlemi bazen 5-10 defa yapmak durumunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle her bind işlemi sonrası servoların düzgün hareket ettiğini teyid etmek gerekiyor.

NOT-4: Aynı durum V922 kendi kumandasına geri döndüğünüz zamanda ortaya çıkabiliyor.

NOT-5 : Benim kumandam default üzerindeki yazılım (er9x bir değişik versiyonu var) ile bind oldu ama servolar düzgün çalışmadı. Şayet sizde benzer durum ile karşılaşır iseniz, Kumanda yazılımını aşağıda açıklandığı şekilde UPGRADE ediniz.

Turnigy 9XR- V922 Model Ayarları
Ekte bulunan dosyayı eePe yazılımı ile açıp, birebir kumanda menülerinde manual olarak gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

[attachurl=1]

EEPROM Editor for er9x FW

NOT: Ilk uçuş testini mutlaka dışarda yapın. Zira mevcut ayarlar ilk etapta size farklı gelebilir. Bunu daha sonra kendinize uygun şekilde özelleştirebilirsiniz.
Turnigy 9XR programlama mantığı anlayabilmek için aşağıdaki konuya bakmanızı tavsiye ederim.

er9x heli 450 heli set up (flybar)

Turnigy 9XR Default yazılımını ER9x son sürümüne yükseltme
Bu işlem için daha önce paylaştığımız üzere ilava bir bağlantı elemanına ihtiyac var.

USBasp AVR Programming Device for ATMEL proccessors

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şayet bu elinize ise aşağıdaki video izleyerek 5 dak içinde yazılım güncelleme işlemini yapabilirsiniz. Ben yaptım, bir sıkıntı olmadı ve V922 ile BIND sonrası yaşadığım servo hareket problemleri düzeldi.

Ekli dosyalar

• Daryoon_V922_HT8_Futaba_200413.rar
    542 bayt · Görülme: 18

Bu atmel Proccessors den aldim bilgisayara takinca usb aygiti taninamadi diyor bilgisayara tanitamadim

akan tekin' Alıntı:
Bu atmel Proccessors den aldim bilgisayara takinca usb aygiti taninamadi diyor bilgisayara tanitamadim
USB Driver bulmak gerekiyor. Win7 için aşağıdaki bende problemsiz çalıştı.

Daha fazla detay için :

USBASP driver for Windows 7 and Windows Vista x64

Teşekkürler mehmet bey akşam eve gidince deniycem bakalım becerebilecekmiyim

akan tekin' Alıntı:
Teşekkürler mehmet bey akşam eve gidince deniycem bakalım becerebilecekmiyim
Rica ederim, bence biraz uğraş ile kesinlikle yapabilirsiniz %p

Turnigy 9XR Kumanda ile V911 ve V922 nasıl ayarlarım

bu atmel parçayı bilgisayar tanımıyor win 8 e takınca usb arızalı olduğundan tanınmadı diyor win 7 de de tanıtamadım sürücü yüklenmiyor en son sürücü zaten yüklü diyor

bilgisayar cihazı unknown device olarak görüyor ve sürücü yüklenmiyor
bu sayfada yazılanı da yaptım gene olmadı

Valla Akan Bey,

Ben paylaştığım driver Win 7 X 64 problemsi kurup, hemen çalıştırdım. Sizdeki problem ne olabilir, inanın hiç bir fikrim yok ???

Sizin link verdiginiz yere de girdim açıkmalar olan yere oradakileri uyguladım olmadı.bendeki sorun cihazı bilgisayara takınca unknown device olarak görünüyo sizdede öylemiydi yoksa usbasp olarakmı görüyordu win 7 win8 xp hepsinde denedim olmadı

Yanlış hatırlamıyorsam driver kurunca otomatik olarak tanıdı :rolleyes: