Turnigy 9XR kumandasının altındaki 12V dc girişi.

Serhat_35

Yeni Uye
Merhaba kumanda pili almadım daha. Kumandayı incelerken altta 2 giriş olduğunu gördüm birisi kumandaya yazılım atma amaçlı diğerin de ise 12v dc girişi yazıyor. Elimde gerilimi 12 v a kadar ayarlanabilen bir adaptör var max 500mA verebiliyor. Bu giriş kumandayı pilsiz çalıştırma amacıyla mı mevcut? Takmadım şuan için sizin bilgilerinizi merak ettim.

Kullanmakta olduğum Futaba ve Hitec kumandalarda o tür bir giriş var ve kumanda pilini şarj etmek için kullanılıyor.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kullanmakta olduğum Futaba ve Hitec kumandalarda o tür bir giriş var ve kumanda pilini şarj etmek için kullanılıyor.

hobbking sitesindeki canlı chat kısmına girdim bu soruyu sordum ordaki arkadaş kumandayı çalıştırdığını söyledi. Denedim ama olmadı. Heralde batarya şarj etmek için bir giriş yada benim adaptörün verdiği akım yetersiz.

Ynt: Turnigy 9XR kumandasının altındaki 12V dc girişi.

Şarj girişi olduğu için, kumandayı açınca bağlantısı kesilir içeriden. O nedenle kumandayı çalıştırmak için kullanılamaz.

Zaten oradan şarj etmeyi tavsiye etmem nicd veya nimh olsa olur derdim ama 9 xr lerde genelde lipo kullanılıyor lipo pili de direk balanslamadan şarj etmenizi önermem

Tamamen katılıyorum. Ama LiFe kullanılıp düşük akımla balanssız şarj edilebilir.

Abi genelde ürünle birlikte bunu tavsiye ediyorlar ve kullanıcıların çoğu da bunu alıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Abi genelde ürünle birlikte bunu tavsiye ediyorlar ve kullanıcıların çoğu da bunu alıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Aynen abi malum cok kisa bir sure ben de Turnigy 9XR kullanmistim ve senin verdigin linkteki ozel lipo ile. Pil lipo olunca da ne yazik ki disarda sarj unitesine takarak sarj etmek zorunda kaliyordum.

Peki kumadayı pilsiz çalıştırabilme imkanım var mı? pil yok elimde şuan siparişi vereceğim ama yinede açıp bakmak istiyorum.

Serhat bey bu da işinizi görür.Gelecek pilden daha iyidr 2 yıldır kullanıyorum.

https://thkmodelucak.com/store/product/1501-111-2600-1c-222600-1c-111v-lipo

Serhat Özyemiş' Alıntı:
Peki kumadayı pilsiz çalıştırabilme imkanım var mı? pil yok elimde şuan siparişi vereceğim ama yinede açıp bakmak istiyorum.
Diger kumandalar ise ayni ise ki tahminin oyle, ne yazik ki yok. Yani isin mantigi ve kullanimi itibari ile buna Ozellikle izin verilmiyor diyebiliriz ;)

Serhat Özyemiş' Alıntı:

Dış soketten çalıştırılamaz. Ama pil bağlantısına uygun bir soketle uygun gerilim verilerek çalıştırılabilir. Bu yapılırken genellikle kutuplar ters takılıp kumanda işe yaramaz hale getirilir.