Turnigy Accucel 8 Adaptör Soketi Yapımı

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Eveet pratik bir konu ile yine karşınızdayım

konumuz Turnigy ACCUCEL 8 in adaptör girişinin olmaması bende kendim birşeyler yapmaya karar verdim.

1- Şarj aletinin akü bağlantı kablosunu 10 15 cm mesafeden kesiyoruz

2- Şarj Aletinin kesilmiş kablosuna elinizde bulunan konnektöre göre XT60 - Deans yada banana hangisi var ise Erkek ucunu lehimliyoruz. ben bu iş için XT60 kullandım

3-
daha sonra kestiğimiz ucun diğer ucunu yani timsah yada krokodil dedikleri kablonun ucunada dişi XT 60 konnektörümüzü lehimliyoruz

4- son olarak ta adaptörümüzün ucunu kesip dişi XT60 lehimleyince şarj aletimiz kullanıma hazır hale geliyor.

uçuş alanında timsahlı ucu takıyoruz , evde ise adaptörü takıp kullanabiliyoruz

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ustad inanmayacaksin daha gecen hafta Turker'in sarj cihazi icin ayni seyi düşünmüştük :) Markasini hatirlamiyorum ama benzer durum onun cihazinda da vardi :D

Eline saglik, yine gayet faydali bir konu olmus %p

abi bende yeni aldığım şarj aletine aynı uygulamayı yaptım sonra farkettimkşi böyle bir konu açmıştım daha önce onu paylaşayım dedim :D sağolasın abi :)

Çok pratik Mesut, sahada can çekişmemek için mutlaka yapmak lazım. :laugh:

Evet Türker pratik :) krokodilleri güç kaynağına tutturarakta kullanılabilir ama kısa devre olma ihtimali var birbirlerine değerse, ki modellerle uğraşırken şarja takarız pilleri genelde , ben öyle yapıyorum en azından yanlarında olmak için o esnada dalgınlıkla kablolara dokunup kısa devre ettirmeyelim değilmi :D

eline sağlık mesut aynı işlemi bende kendi charger'im için yapmıştım %p

charger levent'de bende olsaydı konuna foto ekleyecektim :(

fakat xt60'ları ters çalışmışsın ( gerçi bu aracı olanlar için çokta önemli değil )

charger girişine erkek xt60 taksaydın besleme adaptörü veya araç gibi bir besleme kaynağının olmadığı yerde 3 ve 4 s lipo ile charger'i besleyebiliyorsun.

cünki pil'in deans çıkışı dişi

mesela nerde lazım oluyor.

geçen deniz'lerde basketbol sahasında levent'in 500'ün 6s pilleri denemek gerekti yanımızda li-po checker yoktu charger'e taktım benim 3s li-poyu

çalıştırdık charger'i pillerin voltajına filan baktık biraz şarz bastık denedik v.s durumlarda lazım oluyor.

bende durum şöyle

charger besleme girişi: male erkek ( yani esc girişi gibi )

güç kaynağı çıkışı ve senin küçük krokdiller charger'i akü beslemesinden kullandıkların female dişi ( yani li-po pil deans çıkışı gibi )

yani charger input girişi male erkek olacak.

charger'i besleyen tüm enerji kaynakları adaptör ve krokodil'li akü besleme kablosu female dişi olacak.

yani dolayısıyla alana giderken mesela şebeke enerjisinin özellikle olmadığını bildiğim alana giderken güç kaynağını yanıma almıyorum.

ve bende durum şöyle akü'den charger beslemesi olan kablo bir ucu female dişi xt60 > diğer ucu krokodil'ler

senin charger beslemesi olarak kullandığın krokodil kabloyu ben xt60'dan farklı bir connektore sahip pile deans beslemesi olarak kullanıyorum.

yani li-po'yu şarz ederken kullandığın bir ucu charger çıkışı olan banana connektor ve diğer ucu male erkek olan kabloya direk pili bağladığımız kablo

küçük krokodilli female dişi kabloyu takıyorum krokodilleride farklı connektore sahip olan pile takabiliyorum. dolayısıyla her connektor tipindeki pili şarz edebiliyorum

yana yapacağın xt60'ların cinsini değiştirmek

ve 1 adet'te varsa krokodilli diğer ucu female dişi olan kablo bulundurmak

benim yaptığım kablo ve jack'lar ve kullanım örnekleri.
şekli mesut'unki gibi ama sadece xt60 jacklar erkek-dişi yönleri değişik :D

Iskender Yenimol' Alıntı:
benim yaptığım kablo ve jack'lar ve kullanım örnekleri.
şekli mesut'unki gibi ama sadece xt60 jacklar erkek-dişi yönleri değişik :D
Makaronlu falan çok temiz işçilik çıkarmışsın Iskender :bravo: Eline sağlık %p

eyvallah abi asıl burda vurgulamak istediğim xt60'ları bu dizilim şekli ile çaktığında charger'i farklı tip pillerde veya

farklı bir tip enerji kaynağındada kullanabilmek :D

İskender elimde sadece bu soketler vardı , erkek 1 tane idi , giriş ucuna paralel birtane erkek takarız sorun kalmaz :D

varsa yaparsın bu şekliye daha kullanışlı oluyor bence :saygilar:

Ynt: Turnigy Accucel 8 Adaptör Soketi Yapımı

Iskender bunu geçen sene yapmıştım , o an elimde yoktu ama zaten alet oğuzhanın, ona yaptım ve oda bu durumdan şikayetçi değil :)

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi