Turnigy Motor Şaft Sorunu

Berkay Eğmür

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Evet gün geçmiyor ki Berkay'ın 450si sorun çıkartmasın :) 2 aydır ayardı buydu şuydu model yatıyordu en sonunda ayarları oldu kaptım modeli çıktım çatıya modeli test edicem bir pil uçtum sorun yok 2. pili taktım uçuyorum ama biliyorum bi şey olacak kesin modelden sert bi ses geliyo zaten her şeye hazırlıklıyım derken baktım ana dişli bi şeyler fırlatıyor indirmeye kalmadan cort dedi dişli gitti sağ salim indirdim indim eve dişliyi değiştirdim ve denizi aradım durumu anlattım o da motor pinyonu ile ana dişli arasında felan bişeyden bahsetti tam anlamadım gerçi ama yapmam gerekeni anlattı ana dişli ile pinyon arasına gazete kağıdı koyup motoru ana dişliye yakınlaştırıp sıkmam gerekiyormuş dediği gibi yaptım tekrar alıp model çıktım çatıya baktım gayet guzel sesi de düzeldi tam ohh be derken gene bi cortlama gene paller yavaşladı indirdim modeli baktım ki motorun şaftı kökünden kopmuş. Aldım modeli indim eve söktüm motoru zaten aşağıda resimleri göreceksiniz bi vida girişi kötü olmuş tahminim oraya vidayı düzgün oturtamadım ve uçarken vida çıktı ve şarftı kırdı ama olmayabilirde emin değilim belki de o 2 deliği değil öbür 2 deliği kullanıyordum ama sonuç olarak şaft gitti :) Ben gene bi karamsarlık bi sinir başlarım modeline satıcam bırakıcam felan tripleri :D Sonra biraz baktım ki şaftlar bulunabiliyor thkya girdim orada bi şaft buldum ve araştırdım şaft 3.17mm çapında ve 49mm uzunluğunda benim şaftım 3.17mm çapında orası tutuyor ama uzunluğu 51mm acaba uyar mı diye size soruyorum ? Diyelim Şaft uydu bu motoru kurtarabilir miyim? Bir de motorun o kabloların olduğu yerden tutup çekince motor içinden çıkıyor o saft kırıldığı için midir ?
Bunlarda görseller:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Benim motorun linki:

Almayı düşündüğüm şaft linki:

Yardımcı olursanız çok sevirim :) Teşekkürler.
Not: Çatıda sadece hover ve pitch pump yapıyorum modeli test için :)

Geçmiş olsun Berkay. Son derece ilginç bir durum olmuş, daha önce ne duydum, ne gördüm :) Şimdi o kırılan yerde, rulmanın üzerinde bir e-clip vardır, motoru bir arada tutar. Onun girmesi için de bir oyukluk vardır, tam oradan kırılmış anladığım kadarıyla. Normalde böyle bir olayın olabileceğini düşünmezdim, şaft yamulabilir kabul, ama kırılması ilginç. O kısımda bir kasma, bir yamulma vs olmadığından emin olman lazım ki, eğer yeni şaft uydurabilirsen, yenisinin de başına benzer bişey gelmesin. Başka şaft uyar mı uymaz mı, bişey diyemem. Markalı bir motor olsa, her parçasının yedeğini bulurdun. O bahsettiğim oyukluk ve motorun arka ucunun arasındaki mesafe önemli olan, şaftın tümünün uzunluğu değil. Kolay gelsin.

Emre Kaman' Alıntı:
Geçmiş olsun Berkay. Son derece ilginç bir durum olmuş, daha önce ne duydum, ne gördüm :) Şimdi o kırılan yerde, rulmanın üzerinde bir e-clip vardır, motoru bir arada tutar. Onun girmesi için de bir oyukluk vardır, tam oradan kırılmış anladığım kadarıyla. Normalde böyle bir olayın olabileceğini düşünmezdim, şaft yamulabilir kabul, ama kırılması ilginç. O kısımda bir kasma, bir yamulma vs olmadığından emin olman lazım ki, eğer yeni şaft uydurabilirsen, yenisinin de başına benzer bişey gelmesin. Başka şaft uyar mı uymaz mı, bişey diyemem. Markalı bir motor olsa, her parçasının yedeğini bulurdun. O bahsettiğim oyukluk ve motorun arka ucunun arasındaki mesafe önemli olan, şaftın tümünün uzunluğu değil. Kolay gelsin.
İşte abi böyle şeyler hep benim başıma gelir :D Anlatım gayet açık oldu tam dediğin gibi o oyuk yerden kırıldı. Benim şaftın en ucundan oyuğa kadar 35mm almayı düşündüğüm şaftta 34.5mm olur mu ki? :) Yorumun için çok teşekkür ederim :)

Berkay35' Alıntı:
İşte abi böyle şeyler hep benim başıma gelir :D Anlatım gayet açık oldu tam dediğin gibi o oyuk yerden kırıldı. Benim şaftın en ucundan oyuğa kadar 35mm almayı düşündüğüm şaftta 34.5mm olur mu ki? :) Yorumun için çok teşekkür ederim :)

shaft sekman yatağından kırılmış burası daha ince olduğundan ve vidayı diş atlatmışsım motor tam vertical durmadığından kasılmış kırılmış olabilir motorun diğer 2 vida yatağını kullanmamışsın hiç boyası çıkmamış vida delikleri aynı diameter ise diğer sağlam olanları kullan

thk daki shaftı uydurursun 0,5mm önemli değil ama öncelikle kırılan shaftı motor kasasından zarar vermeden sökebildiğine emin ol.

altda hava kanallarının orda bir adet 1.5mm setscrew olması lazım bunu sök öönce

Berkay bence sen o modeli satıcam tribine devam et, 2 aydır uçamıyorsun ne şans bu :D Senin şu depron uçak uçuşa hazır olsada uçağa geçiş yapsan :D Yine de geçmiş olsun :)

iskender Yenimol' Alıntı:
shaft sekman yatağından kırılmış burası daha ince olduğundan ve vidayı diş atlatmışsım motor tam vertical durmadığından kasılmış kırılmış olabilir motorun diğer 2 vida yatağını kullanmamışsın hiç boyası çıkmamış vida delikleri aynı diameter ise diğer sağlam olanları kullan

thk daki shaftı uydurursun 0,5mm önemli değil ama öncelikle kırılan shaftı motor kasasından zarar vermeden sökebildiğine emin ol.

altda hava kanallarının orda bir adet 1.5mm setscrew olması lazım bunu sök öönce
Cevabın için teşekkür ederim abi kırılan şaftı başarılı bir şekilde çıkarttım :) Sence Thkdaki şaftı alayım mı ?

Berkay35' Alıntı:
Cevabın için teşekkür ederim abi kırılan şaftı başarılı bir şekilde çıkarttım :) Sence Thkdaki şaftı alayım mı ?

fark sadece sekman yatağından bitiş noktasına kadar 0,5mm kısa ise al sorun değil 0,5mm kadar eksik sokarsın kasaya olur biter ayrıca zannımca sekman kaybolmuştur birde sekman bulman gerekecek aldığın shaft içinde varsa sorun değil.

Kadir Kurt' Alıntı:
Berkay bence sen o modeli satıcam tribine devam et, 2 aydır uçamıyorsun ne şans bu :D Senin şu depron uçak uçuşa hazır olsada uçağa geçiş yapsan :D Yine de geçmiş olsun :)
Kadir senin beni heliden caydırma çabalarını napıcaz kardeşim :D Vazgeçmiyorummm :D Ben onu kuru kuru izlemeyi bile seviyorum varsın uçmasın :D

iskender Yenimol' Alıntı:
fark sadece sekman yatağından bitiş noktasına kadar 0,5mm kısa ise al sorun değil 0,5mm kadar eksik sokarsın kasaya olur biter ayrıca zannımca sekman kaybolmuştur birde sekman bulman gerekecek aldığın shaft içinde varsa sorun değil.
Abi benim şaft 51mm thkdaki 49mm. 0.5mm oradan gitti kaldı 1.5mm :D olucak heralde ya alıp deniycem bakalım. Evet o da kayıp ama o kolay denizin çantadan çıkar :D

Berkay35' Alıntı:
Kadir senin beni heliden caydırma çabalarını napıcaz kardeşim :D Vazgeçmiyorummm :D Ben onu kuru kuru izlemeyi bile seviyorum varsın uçmasın :D
Helikolik olmuşsun sen bir türlü vazgeçiremedim seni :D sen devam et heliye :D

Ynt: Turnigy Motor Şaft Sorunu

Kadir Kurt' Alıntı:
Helikolik olmuşsun sen bir türlü vazgeçiremedim seni :D sen devam et heliye :D
Sende ucakkolik olmussun ama profilde heli var napcaz [emoji1] heli candır

Berkay35' Alıntı:

Padavan dedik sana al şaftı yapıştır diye,, kısalık sorun olmaz :laugh:rolleyes:...... Yalnız sana bir ders olmuştur inşallah başkasının topladığı modelden hayır gelmez

kadir kocaman' Alıntı:
Padavan dedik sana al şaftı yapıştır diye,, kısalık sorun olmaz :laugh:rolleyes:...... Yalnız sana bir ders olmuştur inşallah başkasının topladığı modelden hayır gelmez
Alıcaz abi alıcaz :)

Berkay35' Alıntı:
O profil uçakcılarla helicilerin kardeşliğini temsil ediyor. :lollol: :lol: Sen de ters köşeden vurdun şimdi karıştırma avatarı. Canlı canlı büyük rc uçak görsem onunla çekinip koyucamda şimdilik göremedim :lollol: :lol:

Ynt: Ynt: Turnigy Motor Şaft Sorunu

Kadir Kurt' Alıntı:
O profil uçakcılarla helicilerin kardeşliğini temsil ediyor. :lollol: :lol: Sen de ters köşeden vurdun şimdi karıştırma avatarı. Canlı canlı büyük rc uçak görsem onunla çekinip koyucamda şimdilik göremedim :lollol: :lol:
Bırak bu ayakları [emoji1] konuyuda mundar ettin zaten [emoji1]