Uçacağımız Yeri Seçerken Neden Dikkatli Olmalıyız

İlker Sönmez

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.drilkersonmez.com
İlgi Alanı
Heli
Bu konu aşağıdaki konuda yer alan mesajdan kopyalanarak Yönetim tarafından oluşturulmuştur.

-----------------------------------------------------------------------------
Arkadaşlar bu tür konuları hep görüyorum , bazen de videolar izliyorum çeşitli arkadaşlarımız tarafından çekilmiş. Daha dünde konusu oldu telefon muhabbetimizde. Bu işin sonunda bir yaralama durumu olursa hapis cezası olduğunu hatırlatmak isterim. Süresini yanlış hatırlamıyorsam ,9 ay hapis cezası alan ancak kararın açıklanmasının ertelenmesi kanunundan yararlanarak ertelenen tanıdıklarımız var. Hem de etrafta kimsenin olmaması gereken bir yerde başına geldi arkadaşın. Helikopteri koşup kucaklamaya çalışan bir vatandaş yaralanmıştı.

Herkesi kendiniz gibi düşünmeyin millet küçümsüyor bu makinaları . Ola ki birini öldürdü model , sadece kullananın başı yanmaz televizyonlara düşer ve model helikoptere karşı yasaklar gelir. Her şeyin artık nasıl kolay yasaklanabildiği malum. O yüzden elimizdeki modelin sorumluluğunu bilmeli , etrafımızdaki kişilerin tamamını kontrol edemeyeceğimiz alanlarda değil uçurmak modele güç bile vermemeliyiz. Son olarak da asla yalnız uçmamalıyız.

En ideali uçuş kulüplerinde herkesin neyin ne olduğunu bildiği ve kaçmak için tetikte olduğu kulüp ortamlarında uçmaktır. Böyle bir ortam yoksa en azından pilotun yanında birilerinin etrafı kontrol edip yaklaşanları uzaklaştırması gerekir. Tabi şehir merkezinde toplanacak kalabalığı uzaklaştırmak mümkün değildir. O yüzden her zaman mümkün olan en sakin yerlerde uçuş yapmakta fayda vardır.

Bir başka noktada bazı arkadaşlarda gördüğümüz "uçuşta dikkat edilmesi gereken güvenlik kurallarının" hatırlatılmasının kişisel hakaret olarak algılanmasıdır. Bu hatırlatmaların bilmişlik taslamak olarak algılanması ve bilerek uyarıların tam aksinin yapılması bazen gördüğümüz durumlardır. Bu durumu çoğunlukla yeni bazen de eski pilot arkadaşlarda görebiliyoruz. Hepimizin güvenliği için olan bu kurallar tüm dünyada uygulanan kurallardır ve senelerin deneyimi ile oluşmuştur. Nasıl araba kullanırken trafik kurallarına uymamak cana mal oluyorsa , bu kurallara da uymama aynıdır.

Aynen İlker Hocam size katılmamak mümkün değil %p

Allah korusun bu tür istenmeyen bir durum yaşanması halinde ;

-"Zarar gören meraklı habersiz insana mı yanarsın" ,
- "Buna istemeyerek neden olan modelci kardeşimizin düştüğü" durumuma üzülüyorsun
- Yoksa bu olayın yansıması olarak "Hala emekleme aşamasında olan ülkemizde bu hobinin KISITLANDIĞINA" mı yanarsın :-\

Cocuklar gerçekten büyük sorun. Çevrede çocuklar varsa koşuşuveriyorlar heliye doğru. :( Mümkünse heli konusunda bilinçli olmayan kimse olmamalı alanda. Allah korusun.

Bir uçuş gününde yaşadığım en büyük endişe budur! Birisinin canına veya malına zarar vermek!

• Beğen
Tepkiler: Yalçın Aydın

İlker Sönmez' Alıntı:
Bir başka noktada bazı arkadaşlarda gördüğümüz "uçuşta dikkat edilmesi gereken güvenlik kurallarının" hatırlatılmasının kişisel hakaret olarak algılanmasıdır. Bu hatırlatmaların bilmişlik taslamak olarak algılanması ve bilerek uyarıların tam aksinin yapılması bazen gördüğümüz durumlardır..

Uyari ve hatirlatma icin tesekkurler %p

Ayrica yukaridaki sey gercekten can skici bir durum haline geliyor. Fakat yinede uyarmaktan yilmamak gerek. Akli olan zaten yanlis anlamaz. Olmayanada yapacak birsey yok.

Bulut' Alıntı:
Ayrica yukaridaki sey gercekten can skici bir durum haline geliyor. Fakat yinede uyarmaktan yilmamak gerek. Akli olan zaten yanlis anlamaz. Olmayanada yapacak birsey yok.
Bulut kardeşim insanların "Ben oldum, ben her şeyi bilirim, senden mi öğreneceğim" .. vb kişisel egoları, bencillikleri ön plana çıkınca inan AKIL / MANTIK ortalarda gözükmüyor ne yazık ki :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bulut kardeşim insanların "Ben oldum, ben her şeyi bilirim, senden mi öğreneceğim" .. vb kişisel egoları, bencillikleri ön plana çıkınca inan AKIL / MANTIK ortalarda gözükmüyor ne yazık ki :)
Ömer Abi'nin meşhur bir lafı vardır " Şu modelciliği bir biz öğrenemedik" diye, aklıma geldi şimdi. :laugh:

Arkadaşlar pist önemli videoda pist hafif taşlı olması nedeniyle ve uçağın arka tekerleği hareketli olmaması sebiyle rudderda toparlamaya yetmedi sonuç arkadaşımı yaralyordum

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Arkadaşınızın bulunduğu yer zaten başlı başına yanlış da, kalkışı iptal etseniz olmaz mıydı?

Hocam sadece yeni motoru ve modifiyeleri denemek çok kısa hiç manevra sadece iniş ve kalkış yapcaktık sonuç bu sonra denemeyi kazasız yaptık çok şükür

Hocam sadece yeni motoru ve modifiyeleri denemek çok kısa hiç manevra sadece iniş ve kalkış yapcaktık sonuç bu sonra denemeyi kazasız yaptık çok şükür
Bundan sonra daha dikkatli olursunuz umarım.Herşeyden önce emniyet.Geçmiş olsun.:)

Geçenlerde evde yarım olan uçak modelin çocuklara risklerini görsel olarak anlatmak için pervane takıp sadece gaz verdim perdeler uçuş uçuş olunca ciddiyeti anladılar.
İnsanlar bazen banada Birtane yapsana vss. Gibi istekler de bulunuyor birkaç soru sorduğumda ise parayla bile verilecek durumsa değiller inanın.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Pilottan daha onde canli bir varlik olmaz, pilotun onunde canli bir varlik varsa, ucus yapilmaz. Ucus yapilacaksa, herkes pilotun arkasinda olur ve model hic bir zaman pilotun arkasina gecemez, gecirilmez.

Modelci olmayanlar bu kurallari bilmeyebilirler. Fotograf/video cekmek icin, veya sirf meraktan pilotun onune veya modelin onune gecebilirler. Pilot bu durumda gerekli uyariyi yapmakla ve uyarmasina karsin kendisinden daha onde duran biri varsa, ucusu iptal etmekle sorumludur.

Yapmayin boyle seyler, ciddiye alin bu isi. Burada suc alanda veya zeminde degil, o kisi oradayken modele hareket verendedir.