Uçağın Ağırlığı konusunda yardım

mrb siz değerli forum sakinleri cessna tarzı uçağımın denge işlemleri bitiyor ağırlık katıyorum şuanda uçağım 2 kg oldu evet biraz ağırlaştı farkındayım ama yapacakta bir şey yok ;) aşağıya vermiş olduğum uçağımda ki motor bilgisi acaba uçağımı kaldırır mı deneyimli bir abi bana bu motorun 3.5 kg rahatlıkla uçuracağını söylemişti

şuanda kullandığım pervane 12*7 dir . batarya 11.1 3s 2200 mah 30c dir esc 60a hobby king den

Brushless motor Model
C4240-KV1020
Rotational Speed
1020Kv (rpm/v)
Power (W)
660W
Motor Weight
198g
Max. Efficiency
98%
No Load Current
3.9A
Internal Resistance
31mOmega
Motor Dimensions (Diameter x Length)
42 mm x 40 mm
Shaft Dimensions
5mm
Input Battery Types
NiCd/ Nimh/ Li-po BatStery
Wire Winds
9
Cells Li-Po
3-7
Cells Ni-Cd/ Ni-MH
9-21
ESC(A)
45
Prop
12x8/ 13x6/ 13x8

:eek: ......Bu motor , uçağı sağlam tutarsan , motor mount'unu bile söker götürür bana göre, hele hele tahta palle....
Yine de sallama bilgi vermek istemem , Ömer abim ya da Sümer abim de birşeyler yazarsa durum kesinleşir..... :)

Adem sorduğun soruya teknik olarak cevap verecek ilgim ve bilgim yok.

Motor ve pervane seçimi gerçekten kritik bir konu. Genelde modelin üzerinde ne tavsiye ediliyor o kullanılıyor. Tecrübeli abi ve kardeşlerimiz fikirlerini paylaşacaklardır.

Ama ister ve sıkılmaz isen, bunun teorik ve pratik hesaplaması şu şekilde. Istersen bir göz at ;)

Ynt: Uçağın Ağırlığı konusunda yardım

2kg modelin kanat genisligi nedir ? kanadi 1 metre ise ucurmaz ama kanat 150cm den buyukse ucurur

660watt motor 2kg mi rahat ucurur normalde

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Eğitim modeli tarzı bir modelse, yalnızca güç faktörünü dikkate alırsak fazlasıyla yeterlidir. Ancak diğer etkenleri de göz önüne almak gerekir.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Adem sorduğun soruya teknik olarak cevap verecek ilgim ve bilgim yok.

Motor ve pervane seçimi gerçekten kritik bir konu. Genelde modelin üzerinde ne tavsiye ediliyor o kullanılıyor. Tecrübeli abi ve kardeşlerimiz fikirlerini paylaşacaklardır.

Ama ister ve sıkılmaz isen, bunun teorik ve pratik hesaplaması şu şekilde. Istersen bir göz at ;)

abi daha önce incelemiştim motor hesaplama bölümünde hesaplarını yapınca çok rahat kaldıracağı çıkıyor ortaya ayağımı uçağın arka kuyruk kısmına katıpda gas açtığımda ayağıma hissedilir derecede baskı veriyor

Ynt: Uçağın Ağırlığı konusunda yardım

Mesut AKIN' Alıntı:
2kg modelin kanat genisligi nedir ? kanadi 1 metre ise ucurmaz ama kanat 150cm den buyukse ucurur

660watt motor 2kg mi rahat ucurur normalde

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

modelin boyu 97 -100 cm kanat genişliği ise 124 cm

valla ilk uçağım olduğu için biraz çıraklık oldu elbette biraz ağır oldu sebebi nedir derseniz aman sağlam olsun kaygısı ile silikon kullanılması :halay: :halay: :laugh: :laugh: şuanda yaptığım uçağım balsadan gövde boyu 150 cm kanat açıklığı 190 cm toplam ağırlığı 2kg

Omer Erkan' Alıntı:
Eğitim modeli tarzı bir modelse, yalnızca güç faktörünü dikkate alırsak fazlasıyla yeterlidir. Ancak diğer etkenleri de göz önüne almak gerekir.

peki abi durum nedir uçağı kaldırmayı deneyim mi ?? dediğim gibi arka kuyruğunun önüne ayaklarımı kattığımda tam gaza gerek kalmadan biraz gaz açınca hissettiriyor gitmek istediğini :laugh: :laugh: uçar belki de inermi bilmiyorum ;D ;D dengesine baktım sağ sol dengesi güzel kanatlardan baktım ön arka dengesi de fena değil yere paralel duruyor isterseniz öne az bir ağırlık katayım hafif öne eğilsin

selam ,

pil yeterli değil gibime geliyor 3s 2.2 a biraz az gibi

Ümit Piriştina' Alıntı:
selam ,

pil yeterli değil gibime geliyor 3s 2.2 a biraz az gibi

valla o kadar da araştırdım ama pil için bir olumsuz almamıştım doğrusu hatta işini görür demişlerdi şuanda tüm ayarları ile bitmiş hali ve ağırlığı 2100 gr yarın uçurmayı planlıyorum umarım uçar düşmez motorun çekmesine kefilim ben :laugh: :laugh: az önce tekrar deneme yaptım uçağı resmen fırtına gibi çekiyor ;D ;D ;D ;D

Çok hızlı da kaldırmaya kalkmayın , çesna model trainere yakın bir kanat profili var , sürate gelmez o kanatlar , fazla sürtünme yüzünden sağa ya da sola çekip direk kanat üstü çakılma eğilimi gösterebilir.En iyisi biraz uzun bir kalkış deneyip , yavaş yavaş yerden kesilme limitini throttle'in neresinde yaptığını tespit edip ona göre bir curve ayarlamak.
Valla ben heliciyim Sümer abim kovalamadan kaçıyım................ :p

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Çok hızlı da kaldırmaya kalkmayın , çesna model trainere yakın bir kanat profili var , sürate gelmez o kanatlar , fazla sürtünme yüzünden sağa ya da sola çekip direk kanat üstü çakılma eğilimi gösterebilir.En iyisi biraz uzun bir kalkış deneyip , yavaş yavaş yerden kesilme limitini throttle'in neresinde yaptığını tespit edip ona göre bir curve ayarlamak.
Valla ben heliciyim Sümer abim kovalamadan kaçıyım................ :p

;D ;D ;D ;D :laugh: :laugh: :laugh: tavsiyenizi kayıt ettim kendime elbbette hızlı kalkış yapmayacam uzun bir mesafe hız kat ettikten sonra yavaşca elevatör yapacam bakalım ne olacak