Uçak için Motor Seçimi Nasıl Yapılmalı ? Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Abilerim dün gece yarısı birden Hobbyking den GT9 gasser motor aldım :) bu motoru scale ve trainer modellerimde kullanıcağım
motor elime ulaştığı zaman ayrıntılı konu açıcam :) bu motor ile ilgili yorumlarınız var ise bekliyorum :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu motoru almamın en büyük etkisi oldu :bravo: :bravo: :bravo:
Takeoff ağırlığı 5kğ :( :(
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hadi hayırlı olsun Muharrem, güle güle kullan. :)

Muharrem sen bizi bile gectin bir seyler alma konusunda :thumbup: Oncelikle hayirli olsun, bol keyifli ucuslar. Inceleme konusunu merakla bekliyoruz ;)

Bu arada demek Sumer abimizi dinlemeyip Extra 330 bu benzinli motoru takacaksin :D Hadi bakalim hayirlisi, takipteyiz %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Muharrem sen bizi bile gectin bir seyler alma konusunda :thumbup: Oncelikle hayirli olsun, bol keyifli ucuslar. Inceleme konusunu merakla bekliyoruz ;)

Bu arada demek Sumer abimizi dinlemeyip Extra 330 bu benzinli motoru takacaksin :D Hadi bakalim hayirlisi, takipteyiz %p

Teşekkür ederim Türker abi ve Mehmet abi :)
Abi daha belli değil gasser bağlamama :) anca performansını görüp karar vereceğim Sümer abimiz çok çok yardımcı oldu sağolsun hala izindeyim :)

Keşke haberim olsaydı. İstanbul'da bir abimiz bu motorları satıyor. Hem de çok daha makul rakamlara. Neyse yine de hayırlı olsun.
NGH'nın büyük motorları oldukça iyi çıktı ama bu boyuttan endişelerim var. 9 cc yaklaşık 0.55 kübik inch anlamına geliyor. Ehh Extra 330L için 0.55'lik motor çok zayıf kalır. Peki 55'lik modele benzinli motor takılır mı? Bir düşünelim. Bir kere model % 100 olasılıkla nitro ve elektrikliye göre tasarlanmıştır. Dolayısıyla ciddi güçlendirme gerektirir. Buna, tek silindirli olduğunda 9 cc ile 60 cc arasında hiç fark etmeyen ateşlemeyi ekleyin. Aynı şekilde ateşleme pilini de ekleyin. Bir sürü gereksiz ağırlık. 55'lik model ortalama 2.5 - 3 kg arası. Bunca ek ağırlıkla nasıl uçar siz düşünün.
Sonuç olarak, beni dinlemeyin. Aklın sesini dinleyin. Matematiği ve fiziği kandıramazsınız. :D

Muharrem, hayırlı olsun. Bu motoru ben de oldukça merak edenlerdenim. Deneyimlerini bekliyoruz. Ancak, Hobbyking'teki açıklamalarında bu motorun 46'lık alkol (glow) motorlarına göre olan uçaklara uygun olduğunu belirtiyor. Sümer beyin belirttiği gibi, Extra için çok yetersiz kalacağını düşünüyorum.

Öte yandan, kendi tercihime göre bir sıralama yaptığımda, .25 inç küp'e kadar uçaklarda elektrikli, .25 - 1 inç küp arası alkol (glow) ve daha yukarısı için benzin motoru kullanmak mantıklı görünüyor.

Keşke haberim olsaydı abi :( birden karar verdim .
Bu motoru Extraya takmayacağım ağabeylerim modeli benim kobay larım olan modellerde deneyeceğim performansı güzel olursa Extrada sadece scale uçuş için denerim . :) neden nitro almadım çünkü 2 tane modelim var onların yakıt durumları ve ayarsızklıları beni delirtti bu sebeple :) denemek ve yeni ürünleri test etmek istedim bide .

Sümer Yamaner' Alıntı:
Keşke haberim olsaydı. İstanbul'da bir abimiz bu motorları satıyor. Hem de çok daha makul rakamlara. Neyse yine de hayırlı olsun.
NGH'nın büyük motorları oldukça iyi çıktı ama bu boyuttan endişelerim var. 9 cc yaklaşık 0.55 kübik inch anlamına geliyor. Ehh Extra 330L için 0.55'lik motor çok zayıf kalır. Peki 55'lik modele benzinli motor takılır mı? Bir düşünelim. Bir kere model % 100 olasılıkla nitro ve elektrikliye göre tasarlanmıştır. Dolayısıyla ciddi güçlendirme gerektirir. Buna, tek silindirli olduğunda 9 cc ile 60 cc arasında hiç fark etmeyen ateşlemeyi ekleyin. Aynı şekilde ateşleme pilini de ekleyin. Bir sürü gereksiz ağırlık. 55'lik model ortalama 2.5 - 3 kg arası. Bunca ek ağırlıkla nasıl uçar siz düşünün.
Sonuç olarak, beni dinlemeyin. Aklın sesini dinleyin. Matematiği ve fiziği kandıramazsınız. :D
Fiyat nedir abi belki . alırız :) burda bir arkadaşa veririrm :)