Uçak yapımda acemilik :)

İlgi Alanı
Heli
Merhabalar, simülasyon çalışmaları için aldığım kumanda hala elime geçmedi. Kargolar biraz yoğun sanırım bu dönemde. Ben de boş durmayıp, internette bulduğum bir planın çıktılarını alıp 5mm fotobloktan oluşturmayı deneyeceğim. Öncelikle ne yaptığını bilmeden uçak parçaları oluşturmaya başladım. Yavaş yavaş ilerlemeyi düşünüyorum. Temel amacım uçuş mantıklarını elektronik montaj aşamalarını deneyerek öğrenmek. Bir kısım parçaların şablon şeklinde oluşmuş halini paylaşıyorum. İyi forumlar

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Merhabalar, simülasyon çalışmaları için aldığım kumanda hala elime geçmedi. Kargolar biraz yoğun sanırım bu dönemde. Ben de boş durmayıp, internette bulduğum bir planın çıktılarını alıp 5mm fotobloktan oluşturmayı deneyeceğim. Öncelikle ne yaptığını bilmeden uçak parçaları oluşturmaya başladım. Yavaş yavaş ilerlemeyi düşünüyorum. Temel amacım uçuş mantıklarını elektronik montaj aşamalarını deneyerek öğrenmek.
Güzel ve yerinde bir mantık. Fakat plan seçiminde bence küçük bir hata var. Yapacağınız ilk EPP modeli öyle nette bulduğunuz herhangi bir model olmasın bence.

Bunun yerine sorunsuz uçtuğu kesin olan, kullanılan elektronik net olarak paylaşılan, yapımı kısmı da olsa kolay bir TRAINER model seçmeniz, ilk etaptaki temel mantığı öğrenme hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. :)

Bizim şu konumuzdaki ÇAYLAK modelini tercih edebilirsiniz,

ya da şu siteden başka bir TRAINER model seçebilirsiniz.

Mehmet Bey, aslında yaptığım Simple Cub modeli, yani forumda birçok kişi tarafından paylaşılmış , elektronik ve yapım aşaması konusunda epey bilgiye ulaştığım bir model. Model seçimini de buradaki konulara bakarak bunu yapmaya karar verdim. Trainer modeli olduğunu düşünüyorum, yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Mehmet Bey, aslında yaptığım Simple Cub modeli, yani forumda birçok kişi tarafından paylaşılmış , elektronik ve yapım aşaması konusunda epey bilgiye ulaştığım bir model. Model seçimini de buradaki konulara bakarak bunu yapmaya karar verdim. Trainer modeli olduğunu düşünüyorum, yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Pardon ben hangi modeli seçtiğinizden emin olamayınca hatırlatma yapayım deyim :) Evet ilk model olarak uygun bir model. Kolay gelsin :saygilar:

Aslında Yiğit gibiler nadir görülüyor. Biz, "ben bi uçak tasarlıyorum, dört motorlu, kumandayı ve tüm elektroniği de kendim yapıcam, çünkü acayip yazılımcıyım, Arduino'yu yuttum, GPS, GSM, ABS, ASR hepsi olacak" diye ya da "Tübitak yarışmasına giricem bana yardım edin" diye gelen genç arkadaşlara alışığız. Böyle Yiğit gibi kendine akıllıca bir yol çizip ilerleyen pek çıkmıyor. :lol: Adam bir de forumu okuyup sonra konu açmış. :halay:

Böyle Yiğit gibi kendine akıllıca bir yol çizip ilerleyen pek çıkmıyor. :lol: Adam bir de forumu okuyup sonra konu açmış. :halay:
Aynen abi. Ben de baştan standart bir genç kardeşimiz diye düşünüp, uyarıda bulunmaya çalışmıştım :D Meğer hep özlemini çektiğimiz bir işe girmeden önce okuyan ve araştıran bir kardeşimiz çıktı %p

@Yiğit ÇALBUR kardeşim aynen devam. Bu şekilde gidersen ben dahil hepimiz sana seve seve yardımcı olmaya devam ederiz ve sen de inşallah bu hobide kalıcı olup, güzel yerlere gelirsin :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Abilerim okuduklarımdan çok mutlu oldum. Ben forumun akışını bozmamak için daha önceden defalarca üzerinde konuşulmuş konuları tekrar tekrar önünüze sunmak istemedim. Bir de bir işi yaparken emek vermek gerekir , sormak en kolayı ama önemli olan verilen cevabı tam olarak anlayabilmek. Yabancı olduğum konulara henüz burnumu sokmuyorum, Kendim İnşaat Yüksek Mühendisiyim ve sanırım mesleğimin gereği hep bir çözüm bulmak araştırmak gibi bir yeti kazandım. Umarım bu hobide hep beraber güzel buluşmalara imza atıp, güzel anılara sahip oluruz. Şuan için bildiklerim sizler için sıkıcı olacağından kendimi geliştirme odaklıyım. Yine de bilmeden sürç-i lisan edersem affola.
İyi forumlar

Merhabalar, simülasyon çalışmaları için aldığım kumanda hala elime geçmedi. Kargolar biraz yoğun sanırım bu dönemde. Ben de boş durmayıp, internette bulduğum bir planın çıktılarını alıp 5mm fotobloktan oluşturmayı deneyeceğim. Öncelikle ne yaptığını bilmeden uçak parçaları oluşturmaya başladım. Yavaş yavaş ilerlemeyi düşünüyorum. Temel amacım uçuş mantıklarını elektronik montaj aşamalarını deneyerek öğrenmek. Bir kısım parçaların şablon şeklinde oluşmuş halini paylaşıyorum. İyi forumlar

Merhaba, Aldığın kumanda marka modeli nedir acaba?

İlk fotoğrafı görünce hemen tanıdım. FT Simple Cub. Başlangıç için uygun bir model fakat siz yine de kumanda gelince hemen uçuşlara başlamadan simülasyon çalışın.
Fotoğraflarda dikkatimi çeken elevatör neden kesik çıkmış? Mümkünse elevatörü yekpare fotobloktan kesin, iki parça halinde kesip sonradan birleştirmekten daha iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
İyi akşamlar, durum güncellemesi yapmak istedim. Yapımına devam ettiğim trainer uçağımdan son fotoğrafları iletiyorum. Üst kanat yapıştırılmadığından şuan fotoğraf için üzerine koydum. Biraz yamuk görünüyor ama bir hata varsa da güzel görünmesi için yapacağım katlamalarda bu hataları gidermy çalışacağım. Yorumlarınız varsa dinlemek isterim. İyi akşamlar.

İyi akşamlar, durum güncellemesi yapmak istedim. Yapımına devam ettiğim trainer uçağımdan son fotoğrafları iletiyorum. Üst kanat yapıştırılmadığından şuan fotoğraf için üzerine koydum. Biraz yamuk görünüyor ama bir hata varsa da güzel görünmesi için yapacağım katlamalarda bu hataları gidermy çalışacağım. Yorumlarınız varsa dinlemek isterim. İyi akşamlar.

Merhabalar fotoğraftan görüldüğü kadarıyla maalesef kanadı tam ters şekilde katlamışsınız. ? Kanat boyunca uzanan maket bıçağıyla atılan kesikler ve kazımalar katlama sonrasında kanadın içinde kalmalıydı. Bu şekilde dışarıda olursa kanat yüzeyi istendiği gibi pürüzsüz olmaz. ☹

Eğer yeni kanat yapma imkanı yoksa en azından kesimleri üzerini renkli koli bandı gibi bir şeyle kaplamanızı tavsiye ederim.

Kanat bittikten sonra şu şekilde gözükmeli:saygilar:

Aslında bu 45 dereceyi farkettim ama her türlü o kenar kısmı kaplama yaparken düzgün ve pürüzsüz bir hat verip düzeltirim diye düşünüyordum, açının içerde kalması çok da bişi değiştirmeyecektir diye umuyorum çünkü zaten yapıştırırken içeriye yaptığım silikon dolgu kanala sıfırlandığı zaman otomatik olarak gereken açıyı vermiştir diye tahmin ediyorum. Onun dışında ilk yapımım olduğundan epey zorlandık açıkçası; fotoblok malzemesine de yabancıydım

Son düzenleme:
Kanadın hücum kenarını güzelce zımparalayıp yuvarlatmalısın. Bir de kanat - gövde - yatay ve dikey stablar birbirlerine 90 derecelik açılarla dursun.
Açılar için kesinlikle katılıyorum ama bu büyüklükteki köpük modellerde kenarı zımpara ie yuvarlamak sadece estetik bir etki yaratır. Daha doğrusu biz farkedemeyiz yuvarlamanın etkisini.
Zaten başlangıç uçağı. Çok defa tamir görecek, estetiğe çok fazla önem vermemek gerekir. Aynı modeli sıkıntısız uçurmaıyı öğrenene kadar zaten bir kaç kez inşaa edecek. Her seferinde daha güzel olacak, nihayetinde ömürlük olacak.