Uçak yapımda acemilik :)

Evet abilerim, kardeşlerim

Simple Cub uçağımın tamamlanmasında sona yaklaşırken bir yandan kumanda arayışına girmiştim ve birkaç kişiden aldığım tavsiye ile bugün Radiolink AT9S kumanda ve R9DS alıcım elime ulaştı. Henüz inceleme fırsatı bulamadım ama detaylı özellikleri ve ayarlarıyla ilgili epey araştırma yapmıştım. Gerek bu forumda, gerekse internet ortamında epey fikir edindim. Şimdi kumanda üzerinde deneme fırsatı yakalayacağım. Cihaz ile ilgili sorun ya da sorum olursa sizlere danışacağım. Herkese iyi haftasonları...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Simple Cub uçağımın tamamlanmasında sona yaklaşırken bir yandan kumanda arayışına girmiştim ve birkaç kişiden aldığım tavsiye ile bugün Radiolink AT9S kumanda ve R9DS alıcım elime ulaştı. Henüz inceleme fırsatı bulamadım ama detaylı özellikleri ve ayarlarıyla ilgili epey araştırma yapmıştım. Gerek bu forumda, gerekse internet ortamında epey fikir edindim. Şimdi kumanda üzerinde deneme fırsatı yakalayacağım. Cihaz ile ilgili sorun ya da sorum olursa sizlere danışacağım. Herkese iyi haftasonları...

Hayırlı olsun abi, güle güle kullan. Kırımsız uçuşlar... :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Yiğit ÇALBUR

Simple Cub uçağımın tamamlanmasında sona yaklaşırken bir yandan kumanda arayışına girmiştim ve birkaç kişiden aldığım tavsiye ile bugün Radiolink AT9S kumanda ve R9DS alıcım elime ulaştı
Gayet yerinde ve güzel bir tercih olmuş. Güzel günlerde zevkle kullanmanı dilerim :)

Hayırlı olsun güzel bir kumanda almışsınız. İnşallah kırımsız uçuşlarda kullanırsınız ☺️

Evet abilerim/kardeşlerim,

Bir süredir gerek iş yoğunluğundan gerekse malum pandeminin süreci yavaşlatmasından dolayı bir şeyler paylaşamadım. Ancak arka planda çalışmalarım devam ediyor. Durum güncellemesi yapmak için yazmak istedim.

Uçağımın son halini bir aksilik olmazsa önümüzdeki günlerde tekrar paylaşacağım.. Şuan elektronik kısımları da bağlandı. Bu süreçte eksik kalan tek elektronik parçam olan lipo pilimi de aldım. THK da bir pil sahibi oldum. Şuan eksik bir ekipmanım yok.
Bu süreçte en çok zorlandığım kısım servo itme telleri oldu. 5 ya da 6 çeşit tel denedim. En son bir sitede servo itme teli adıyla satılan bir telle olması gerekene yaklaştım. Ancak hala tel kısmi olarak parabolik bir eğri haline geliyor ve bu da servo kolunda oluşan açıyı yüzeye tam olarak aktarılmamasına neden oluyor. Gerçi yüzeylerde çok büyük açılara ihtiyaç duyulmuyor sanırım ama yine de düzenli görünmesi için birkaç sarf malzeme siparişi de verdim. Elimde epeyce model uçak malzemesi de birikmiş oldu bu sayede. Bazı durumlarda ahşap çöp şişi tele bantlayarak biraz daha mukavemet kazandırdım. İşe yaradı ancak görüntü sanırım pek iyi olmadı. Yine de elime bugün ulaşan parçaları fırsat bulunca deneyeceğim.
Havaların kötü gitmesi ve kışın kapıya dayanmış olması ayrıca pilotajımın şuan sadece similasyon tecrübesiyle edinilmiş olması, yakın zamanda uçuşumun olamayacağını gösteriyor. Ancak acelemiz de yok araştırmaya, kendimi geliştirmeye devam.

Aşağıda elime ulaşmış montaj parçalarını paylaştım. Elimde şuan bunlar var ve ihtiyaç olsun olmasın, ileride geliştireceğim projeler için parça biriktirme durumuna evriliyorum. Bu parçalardan kullanmayı bilmediklerim de var tabi. O konuda da yeri geldiğinde yardım talebim olacaktır.. Burada ilgimi çeken bir parça pushrod borusu ve pushrod tutucu oldu. Boru gerçekten sert bir malzeme ama bu malzeme de kısmen bükülüyor. Tele tıpkı ahşap çöp şiş gibi bir mukavemet sağlayabileceğini tahmin ediyorum. Ayrıca pushrod tutucunun görevi de mantıklı geldi . Bu boruve pushrod tutucu hakkında fikirlerinizi ve kullanan varsa işlevselliği hakkında bilgilerinizi duymak isterim.

İyi haftasonları dilerim.

Bisiklet mili ve şemsiye teli öneriler arasındaydı çok fırsat bulamadım bunları deneyimlemeye ancak şuanda aldığım yukarıda fotoğrafta görmüş olduğunuz teller bu bahsi geçen tellere çok yakın. Ancak şemsiye ve telini bir kez de olsa deneyimlemeyi düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Pushrod kılıfı (ya da borusu) tek başına kullanılmaz. Pushrodun uzunluğuna göre bir ya da birkaç yerden sabitlenmeleri gerekir.
Şu anki koşullar tabii sıkıntılı ama modelciliği ve dolayısıyla yüzlerce farklı parça ve çözümü ancak sahaya inip modelcilerin arasına karışarak öğrenebilirsin

Evet Sümer Abi kılıfı tek kullanmayacağım. Valla pandemi geçse de ben de katılabilsem aranıza, çözümleri yerinde görüp biraz daha teorikte kalıplaşmış şeyleri değil de çözüm üretilmesi gereken durumları görebilsem.

Evet Sümer Abi kılıfı tek kullanmayacağım. Valla pandemi geçse de ben de katılabilsem aranıza, çözümleri yerinde görüp biraz daha teorikte kalıplaşmış şeyleri değil de çözüm üretilmesi gereken durumları görebilsem.
Pandemi ile ne alakası var yahu. Hava iyiyse alandayız.