Uçaklarda kumaş kaplama yardım

Geçtiğimiz hafta sonunda bir arkadaşımdan şöyle bir şey öğrendim: ince (hafif) fiber kumaşı akrilik (su bazlı) vernik ile kullanıyormuş neredeyse fiber kaplama kadar dayanıklı fakat epoksiden çok daha hafif oluyormuş. Ben denemedim, ama bu uygulamayı görenler de o arkadaşımın yaptığı bu uygulamanın çok iyi sonuç verdiğini onayladılar. Hatta fiber kumaş yerine zaman zaman ince gözenekli tül kumaş da kullanmış ve iyi sonuçlar almış.
Uygulamada kumaşı akrilik cila (vernik) ile yapıştırmış, kurumasını müteakip zımpara ve tekrar bir kat cila yapmış. Sonuç; ayna gibi parlak, boyamaya müsait, hafif ve dayanıklı koruyucu ve sağlamlaştırıcı bir yüzey.

Geçtiğimiz hafta sonunda bir arkadaşımdan şöyle bir şey öğrendim: ince (hafif) fiber kumaşı akrilik (su bazlı) vernik ile kullanıyormuş neredeyse fiber kaplama kadar dayanıklı fakat epoksiden çok daha hafif oluyormuş. Ben denemedim, ama bu uygulamayı görenler de o arkadaşımın yaptığı bu uygulamanın çok iyi sonuç verdiğini onayladılar. Hatta fiber kumaş yerine zaman zaman ince gözenekli tül kumaş da kullanmış ve iyi sonuçlar almış.
Uygulamada kumaşı akrilik cila (vernik) ile yapıştırmış, kurumasını müteakip zımpara ve tekrar bir kat cila yapmış. Sonuç; ayna gibi parlak, boyamaya müsait, hafif ve dayanıklı koruyucu ve sağlamlaştırıcı bir yüzey.

Bu yöntemi yabancı forumlarda çok okuyup görüyordum, cam elyafı kumaş ve su bazlı poliüretan vernik kombinasyonu ile kaplama yapılması. Epoksiden daha hafif bir alternatif olduğu için de genellikkle daha küçük olan elektrikli köpük modeller için uygun deniyordu, ama 60lık boyutta warbirdlerde kullananlar da vardı. Su bazlı poliüretan verniği bulur bulmaz hemen elimdeki GWS 109 modelimde denemiştim (2007)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Model epey eski ve yıpranmış olduğu için yüzey çok iyi olmamıştı ama yine de hafif ve boyamaya uygun, epoksi ile rekabet edemese de yine de sağlam bir sonuç almıştım. Köpük elektrikli modeller yapıyor olsam kullanırım, bugünlerde bu su bazlı verniklere erişim de çok daha kolay (o zamanlar normal verniğin 4-5 katı fiyatı vardı). Ama daha büyük dahta modellerde yine tercihim cam elyafı epoksi kombinasyonu olur.

Su bazlı vernik ! Korkunç paralar isteniyordu, şimdi fiyatlarını bilmiyorum , ama kullandım, Eğer mikro köpük uçak harici bir model yapacaksam, epoksiden şaşmam , hem sağlam hem her türlü çözücüye dirençli..... Yani bana göre biraz fantazik bir ürün , ama yine tekrar edeyim, şimdiki fiyatlarını bilmiyorum , uygunsa düşünülebilir :)