Uçaklarda Pervane-Motor-ESC-Pil seçimi

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Özgür Öztürk

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
@BERKE , modelcilikle ve uçakla hiç alakam olmamasına rağmen bende sana bir kaç soru yönelteyim .
Bu forumda veya başka herhangi bir platformda sorduğun sorularla ilgili arama ve araştırma yaptın mı ?
Son 1 haftadır covid19 yüzünden elden atılan uçaklarla ilgili 10 a yakın video ve oldukça fazla dükman okudum ve ben bu sorulara %95 oranında isabetke cevap verebilirim

• Beğen
Tepkiler: Emre BÜYÜKOK

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba konuyu hortlatıyorum ama bir öneriye ihtiyacım var 2200g civar quickie500(alttan kanatlı) benzeri bir uçak topluyorum benim bu uçakta ivmelenmeye ihtiyacım var bunu için çekiş gücünün mü fazla olması gerekir yoksa hızının mı
ve ikinci bir sorum servonun gücünün ne kadar olması gerekir

ve öneri ecalc diye bir site var hazır setup bumak için ben orayı kullanıyorum
uçağın hafif de olması gerekiyor bu nedenle motor max 100g civarında olabilir
iki adet konfigrasyon belirledim
çekiş gücü 1500g maks hız ve 100kmh
veya 2000g 80kmh hız
ivmelenme için hangisi daha iyi olur
Berke, modelin planında herhangi bir motor veya servo bilgisi var mı? Quickie tipi modellerle ilgilenmediğim için motorlarının gücü hakkında bilgim yok. Bu konuda internette çok bilgi var ama herkes bir başka şey söylüyor, o nedenle kesin bir bilgiye ulaşamadım. Servonun gücünün o kadar önemli olduğunu sanmam, sub-micro servolar yeterli olur. Başarılar. Deneyimlerini foruma yazarsan ben de bilgi sahibi olurum.

İlgi Alanı
Uçak
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Levent bey merhaba.
Berke kardeşimizin bilgi istediği model yukarıdaki videoda paylaştığım modelin kendisi. Pylon racer tarzı modeli uçuracak kadar tecrübesi varsa sorduğu soruyu bizimle kafa bulmak için yazdığını düşünüyorum.

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Emre bey merhaba. Ben öyle düşünmüyorum. "Kafa bulmak" için bir sebep olmalı. Ne bu mesajda ne de sildiği mesajda böyle bir "kafa bulmak" isteği yok. Quickie modellerini merak etmiş ve bu şekilde başlamak istemiş olabilir.

Bir insan her şeyi bilemez. Bazı konularda bilgisi fazla, bazı konularda bilgisi az olabilir. Bilmediğimi sorarım, bildiğimi anlatırım. Google'dan araştırırken de dikkat ederim. Çünkü yanlış bilgi olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
İlgi Alanı
Uçak
Levent bey haklı olmanızı bende canı gönülden istiyorum. Silmiş olduğu yazıyı tekrar paylaşıyorum.

"sanırım liseler arası iha yarışmasına katılıyorsunuz anladığım kadarıýla skyhunter veya tmini talon tarzı birşey mi yapıyorsunuz ona göre net bir bilgi veriyim ben daha önce üniversiteler versiyonuna katıldım ve o kadar çok itiş gücünü otopilot kontrol etmesi zor eğer manuel olcaksa en az 4 5 sene tecrübesi olmuş biri kullansin veya itiş gücünü ağırlığın 1/2 civarında tutun veya güclü olsun derseniz maksimum ağırlıgin 2/3 kadar itis gücü kadar motor seçin ve şöyle bir husuda fazla hıza ve itis gücüne depron köpük epo tarzı malzemeler dayanmıyabilir "

Her insan herşeyi bilemez dediniz. Doğru söylüyorsunuz. Bilmemesine soru sormasına kızmıyorum. Tabiki soracak. Cevap verilmiş konu altına yorum yapıyor, önceki yazılanlar yanlış siz benim yazdığıma güvenin ben tecrübeliyim edasıyla. Yazdığına göre arkadaşımız üniversiteler versiyonuna katılmış. Ama daha lise yıllarında.
RCKolik gerçekten ansiklopedi değerinde bilgiler barındıran güzel ve sıcak arkadaşlıkların olduğu samimi bir forum. Çöplüğe çevrilmesine lütfen müsade etmeyelim.

Levent Suberk

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Emre bey, Tanışma bölümünde "lise" diye bir şey okumadım. Liseli olduğu bilgisi nerede var?

Bir model yapmış ki tecrübesi var. Neden çöplük olsun. Yazılanlara çöplük dersek güzel ve samimi arkadaşlık kurmak mümkün değildir.

İlgi Alanı
Uçak
Levent bey profilinde yaşı 40 yazıyordu tanışma mesajında ise 20 olduğunu belirtmiş. Şeytan dürttü bende arkadaşı Google'da araştırdım. Arkadaşımız 2017'de ortaokula giderken güzel bir projeye katılmış. Paylaştığım resimde o idi. Ayrıca bana özel mesaj yazdı resmi kaldırmam için. Gerçek yaşı olmadığını kendisi belirtti.
Yazdığı mesaj benim için kıymetlidir, gerçekten ihtiyaç için yazıldı ise.

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN