Uçakta lipo pil sıkıntı olurmu?

abdullah sapmaz

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Ara tatil gelmek üzere alzrc 450yide yanımda götürmeyi düşünüyorum, ama lipoları alırlarmı almazlarmı emin olamadım, daha önce çantanızda pilli bi cihaz var diye açıp kontrol etmişlerdi ama lipoyla hiç uçağa binmedim bilgisi olanlar paylaşırlarsa sevinirim..

Re: Uçakta lipo pil sıkıntı olurmu?

Uçağa lipo alınmaz, dangerous goods transport by air kitabına yoktur sınıflandırılması yapılmamıştır bu taşınması yasak anlamına gelir. Fakat Lion, Elektronik cihaz da kullanmak üzere ve yedegi bir tane ile Serbest tir. Lion lipo ya göre daha tutarlı ve emniyetlidir. Bizim güvenlikli gorevlilerimiz genellikle 2si arasındaki farkı bilmiyor. Bu nedenle yedirip alabilirsiniz fakat kendi ve bicok uçakta bulunan insan hayatını tehlikeye atmiyacaginizi umuyorum. Lipo basınç farklılıklarindan etkilenir. Taşımak için emniyetli yol yanmaz kilifta basınç ve sıcaklık korumalı bir çantada taşımaktir. Bazı hava yolları butur lisanslı çantalar ile exception yapabiliyor. Örnek pelicase yada outdoor case gibi uçuk rakamli lisans li ürünler.

Lipo sadece içinde canlı bulunmayan kargo uçağı veya deniz, Kara ile taşınır.

Sent from SpaceShipOne...

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM

Cevabın için teşekkürler abi kalem pili bile o kadar incelediler bunu alacaklarını bende sanmıyodum zaten anlaşılan gitmeden önce kargoya vericem..

Bencede en emniyetlisi olur. Risk faktörünu minimum tutup bol böl eğlenmek lazım :) Yani uçup - açılmak :)

Sent from SpaceShipOne...

Umarım oda olur henüz uçamadım :D alzrc geçen hafta geldi ball linkleri ters takmaya çalıştığım için kırıldı :D beklemedim türkiyeden aldım muhtemelen yarın kargoya verirler eğer gyro gibi olursa salı günü elimde :D

Mehmet faydalı bilgiler ıcın teşekkürler. Benim de ara ara aklıma takılan bir soruydu, bu vesile ile öğrenmiş oldum :)

Sent from my iPhone using 2

Mehmet Karakaya' Alıntı:
............
Lipo sadece içinde canlı bulunmayan kargo uçağı veya deniz, Kara ile taşınır.
Bilgiyi membağından (kaynağından) almak en güzeli her zaman. :) Teşekkürler bilgiler için, çok faydalı ve açıklayıcı oldu. :saygilar:

Biraz sert olacak ama malesef gerçek;

Her defasında lipo pilleri uçağa soktum. Nasıl mı ? Çok basit, sivil havacılıktan üye olduğum sayfayı A4'e bastım. SHGM üyeliğimin olduğu sayfayı bastırdım yani. Lipo ları da yanmaz caselerine koydum.

Güvenlikte ki insanların çoğunun ideali güvenlik olmak filan değil maaş gelsin diye işlerini yapan ve belirli bir kesime ait insanlar. Bakın ben her türlü işi yaptım fabrikada iplik taşımadan garsonluğa kadar, söylediğim şey mesleklerine göre insanları ayırmak değil, analiz.

Bu adamlar hayatı boyunca resmi evraktan korktuğu için elinizde o kağıdı gösterip üzerinde ingilizce yazılar olan case leri görünce " haaaaaa " diyorlar. Kimisi bagaja koyduruyor kimi el bavuluna aldırıyor. Ortada prosedür yok ki. Adama "bu 500 gr altında yani oyuncak sınıfında bebek emziği sınıfında" diyorsun. Kimisi polis çağırıyor o baksın diye. Cehaletin hakim olduğu yerin ortasında lafla güzellikle olmuyor. Kibar olursanız hiç olmuyor. Ama elinizde hiç bir geçerliliği olmayan bir kağıt olsun ukala ukala takılın TR içinde ordan oraya gidebilirsiniz.

Çok yanlış anlaşılmaya müsait bir şekilde yazdım fakat objektif okunursa anlaşılabileceğimi düşünüyorum.

Saygılar...

• Beğen

murathanaksoz' Alıntı:
... Çok yanlış anlaşılmaya müsait bir şekilde yazdım fakat objektif okunursa anlaşılabileceğimi düşünüyorum.
Yanlış anlama önemli değil de Murathan yıllar once Pilot Mehmet Karakaya zaten cevabı vermiş. Burada kandırmakta sorun zaten yok. Dediğin gibi Türkiye'de biraz yırttıksan her şekil yolunu bulur, işini yaptırırsın ne yazık ki...

Ama böyle davranarak başta kendimiz olmak üzere bir sürü insanın canını riske atıyoruz. Allah korusun olmaz olmaz ama bizim bu iş güzarlığımızdan dolayı bir olay olsa ve uçak düşse, buna neden olan kişi bence ölenlerin direkt KATİLİDİR.

Mehmet Karakaya' Alıntı:
....... Bu nedenle yedirip alabilirsiniz fakat kendi ve bicok uçakta bulunan insan hayatını tehlikeye atmiyacaginizi umuyorum. Lipo basınç farklılıklarindan etkilenir. Taşımak için emniyetli yol yanmaz kilifta basınç ve sıcaklık korumalı bir çantada taşımaktir. Bazı hava yolları butur lisanslı çantalar ile exception yapabiliyor. Örnek pelicase yada outdoor case gibi uçuk rakamli lisans li ürünler.

• Beğen

Mehmet'ciğim kesinlikle katılıyorum sana. LiPo bir şekilde uçakta taşınacaksa ancak kabin içinde ve belirli bir mAh değerinin altında olmak koşuluyla taşınabilmelidir. Bagaja asla verilemez.
Bu vesileyle sevgili Karakaya'nın mesajını tekrar okudum ve daha önce farketmediğim bir şeyle karşılaştım. :D
Karakaya diyor ki, "LiPo sadece içinde canlı bulunmayan kargo uçağı ile taşınabilir". Adam pilotları canlı sınıfına sokmuyor demek ki! :D :p Keşke buralara takılsa da biraz laflasak. Özledim herifi.

Sümer Yamaner' Alıntı:
.. Karakaya diyor ki, "LiPo sadece içinde canlı bulunmayan kargo uçağı ile taşınabilir". Adam pilotları canlı sınıfına sokmuyor demek ki! :D :p Keşke buralara takılsa da biraz laflasak. Özledim herifi.
Valla ben de ilk okuduğumda aynı şeyi düşünmüştüm :laugh: Yazık ekibe demiştim ;D

Yıllar sonra ilk deda Hezarfen'deki THK sertifika prog gördüm ama pek geri dönüş yapacak gibi gelmedi bana abi :-\

Bu vesile ile bende buraya yolcu uçaklarında lipo pil taşımayla ilgili güncel genelge yi paylaşayım En azından bunu yanınıza alırsanız, kimse size bık bık edemez...

PDF linki;

İlgili metin;

Lityum Bataryaların Yolcu Uçaklarında Taşınmasına İlişkin Yeni Kısıtlamalar:
-Yedek bataryaların kısa devre yapmasını önlemek amacıyla ayrı bir paketleme
yapılarak; şayet bu tarz bir paketleme yapılması mümkün olmadığında ise koruyucu plastik
torbaya konularak uçağa getirilmesine;
-Her bir bataryanın;
a) Batarya lityum metal ise, lityum içeriği 2 gramı geçmeyecek şekilde,
b)Batarya lityum iyon içerikli ise 100 Wh limitini aşmayacak şekilde olması,
- Her bir lityum bataryanın “UN Manual of Tests and Criteria” dokümanının Kısım
III’ünün 38.3 alt başlığında geçen kendi tipine uygun test gerekliliklerini karşılaması,
-Bu cihazların hava aracında şarj edilmemesi,
koşuluyla yalnızca kabinde taşınmasına izin verilmekte olup kargoda taşınması
yasaklanmıştır

• Beğen

Ben sırt çantama koyup uçağa binmiştim kimse ne olduğunu sormadı bile.

Bir ekleme yapmak istiyorum az once ataturk havaalanında içeri 24 tane kalem pil ile girmeme musade etmediler kampanya vardı 8+4 lük iki paket almıştım. Bagaja vermem şartı ile pillerle içeri girebildim. Aksi taktirde 1 paketini alacaklardı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Bu vesile ile bende buraya yolcu uçaklarında lipo pil taşımayla ilgili güncel genelge yi paylaşayım En azından bunu yanınıza alırsanız, kimse size bık bık edemez...

PDF linki;

İlgili metin;

Lityum Bataryaların Yolcu Uçaklarında Taşınmasına İlişkin Yeni Kısıtlamalar:
-Yedek bataryaların kısa devre yapmasını önlemek amacıyla ayrı bir paketleme
yapılarak; şayet bu tarz bir paketleme yapılması mümkün olmadığında ise koruyucu plastik
torbaya konularak uçağa getirilmesine;
-Her bir bataryanın;
a) Batarya lityum metal ise, lityum içeriği 2 gramı geçmeyecek şekilde,
b)Batarya lityum iyon içerikli ise 100 Wh limitini aşmayacak şekilde olması,
- Her bir lityum bataryanın “UN Manual of Tests and Criteria” dokümanının Kısım
III’ünün 38.3 alt başlığında geçen kendi tipine uygun test gerekliliklerini karşılaması,
-Bu cihazların hava aracında şarj edilmemesi,
koşuluyla yalnızca kabinde taşınmasına izin verilmekte olup kargoda taşınması
yasaklanmıştır

Öncelikle güzel bir paylaşım olduğunu söylemek isterim.

Sivil havaclığın UOD – 2016/7 nolu genelgesinin son sayfa 2. paragrafında belirtildiği üzere iha lar için ICAO Doc.9284 teknik dokümanında tarif edilen lityum bataryalarda sıkıntı yok. Atıfta bulunulan ICAO Doc.9284 teknik dokumanda "lithium ion" ve "lithium metal" ifadeleri var bizim lipo piller hangi sınıfa girmekte?