UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Bugün fotoğraf çekmek için dışarda olduğum için fazla ilgilenemedim fakat motoru monte ettim , kanatçıkları hazırladım. motor mount'u kalveniz sacdan kesip matkapla delerek hallettim açıkçası biraz ağır olduğunu düşünüyorum bir dahaki sefere daha ince bir sac kullanacağım , kanatçıkları herkes gibi plastik dosyadan yaptım fakat bu malzeme bence yeterli performansı sağlamayacaktır servo hareketlerini yaparken tutturuldugu yerle uzak kenar arasında esneme olacaktır , bantlama miktarına göre havada dengeli bir manevra vereceğini sanmıyorum , buna alternatif malzeme bilen varsa tavsiye alırım .
Kanatçıkları (sarı olan) sıcak silikonla yapıştırma fikri pek aklıma yatmiyor bu yüzden güçlü çift taraflı bantla yapacağım. Düşüncelerim de yanlışlıklar olabilir teorik olarak konuşuyorum , daha sağlam fikri olan arkadaşlar tavsiyede bulunabilir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Bir dönem severek kullandığım CICOZ modeline şimdi baktım da, motor mount şu şekil yapmışlar. Aklında bulunsun :)

Kanakçıklar dediğin gibi az da olsa esneme yapabiliyor ama tüm zagilerde aynı şey kullanılmış durumda ve bu uçuşu pek de etkileyen bir durum değil.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Sağol abi tavsiyeler için cicoz adı verilmiş tasarım araştırmalarım boyunca karşıma çıktı yapan vatandaş iyi vurgun yapmış :)uçuş videolarını izledim gayet iyi idi. Bunda motor kısmını ağırlık merkezine koymuşlar gibi gövdenin yarısı yok ilk burun üstü cakilmada motor yerinden firlamazsa 2-3. Cakilmada kopacaktir sıcak silikon kopmazsa gövdeden de parça alıp kopar , bu yüzden sac ile yapılan motor mount daha mantıklı geliyor.Bu arada bitirdim sonunda gece 2 de [emoji1]

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Bu arada kanatciktan kastım uzak kenardaki kanatçıklar değil bu uçağa yön verenler adını bilmiyorum aileron sanırım

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Gece 2ye kadar uğraşıp bitirdim 2. Ama daha küçük zagiyi,ilk 120lik yapmıştım bu 100lük .
Elimde fazla elektronik ekipman bulunmadığı için ilk kanatlardan tüm malzemeleri söküp yeni yaptığıma taktım , bu model daha çok hoşuma gitti, bantlamaya başlayınca yeşil renk beyaz strafor üzerinde harika göründü olay budur desemde üzerine gelen diğer bantta gördüm ki renk koyulaşıyor bunun sebebi bandın şeffaf olması sonraki dönemlerde buna dikkat ederek renklendirme bandını şeffaf almayacağım resimlerde koyu kısımların görüntüyü bozduğu belli oluyor (zagi uçtu da bunu mu kafaya takıyorsun diyorum şuan kendime daha test etmedim [emoji3] ) sonuç olarak 3 renkli bir tasarım oldu sarı - mavi - yeşil şeklinde uçarsa üzerine çıkartmalar da ekleyecegim [emoji3] çıkartmaları yazıcıdan alıyorum yapmak isteyenlerin aklında bulunsun A4 kağıda baskıyı yapıp kesin şeffaf koli bandı ile üzerini kaplayıp kanada yapıştırın bundan daha iyi bir yöntem ise sticker özellikli fotoğraf kağıtları kullanmak, yazıcının fotoğraf basma özelliği varsa çok işe yarar.Bu tasarım benim hoşuma gitti bakalım sizin düşünceniz de aynı olacak mı?

Ölçüler önceki paylaşımlar üzerinde mevcut (beyaz strafor üzerinde )

• Beğen
Tepkiler: Gürhan Avcı
UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Kanatçıkları çift taraflı bantla yapacağımı söylemiştim , aynen de öyle yaptım , daha önceki modeli sıcak silikonla yapmıştım inanmazsiniz belki ama çift taraflı bantla yapıştırdığım kanatçıklar taş gibi sağlam duruyor , bu durumda kanatçıkları tecrübe olarak çift taraflı banda emanet ediyorum.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

selami dnçer' Alıntı:
Sağol abi tavsiyeler için cicoz adı verilmiş tasarım araştırmalarım boyunca karşıma çıktı yapan vatandaş iyi vurgun yapmış :)
Valla Selami ne zamandır söyleyeceğim ama sen para ile satanlara biraz takmış durumdasın :D Şahsen ben senin gibi uğraşmak istemedim ve parasını seve seve ödeyerek aldım. Yıllarca da zevkle uçtum.

Netice de bence ortada bir emek var. Kaldı ki kandırma diye bir durum yok. Adam benden alırsan emeğim karşılığını isterim ve fiyatı şudur diyor. Ben uğraşmak istemem para verip alırım, sen yapım kısmında bu işin hobisi dersin, kendin yaparsın.

Haa eğer takıldığın nokta bilgi paylaşımı ise, bunun satısını yapan kişilerden bunu beklemek biraz fazla bir beklenti olur ki zaten onlardaki bilgiyi yapmak istersen pek de gerek kalmıyor. Biraz araştırma, deneme yanılma ile sen de kendi modelini dizayn etmiş oluyorsun

selami dnçer' Alıntı:
uçuş videolarını izledim gayet iyi idi. Bunda motor kısmını ağırlık merkezine koymuşlar gibi gövdenin yarısı yok ilk burun üstü cakilmada motor yerinden firlamazsa 2-3. Cakilmada kopacaktir sıcak silikon kopmazsa gövdeden de parça alıp kopar , bu yüzden sac ile yapılan motor mount daha mantıklı geliyor.Bu arada bitirdim sonunda gece 2 de [emoji1]
Valla korkma hiç bir şey olmuyor. Ben Cicoz en az 20-30 defa burun üstü çakmışımdır ama motor yerinde en küçük bir sorun olmadı ;)

selami dnçer' Alıntı:
Bu arada kanatciktan kastım uzak kenardaki kanatçıklar değil bu uçağa yön verenler adını bilmiyorum aileron sanırım
Ben de aynı şeyi söylemiştim. Sadece menteşe kısmını bence boydan boya bandla yapın. Böyle parça parça değilde. Cicoz bu şekilde yapılı ve sıkıntı olmuyor :)

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Senelerce önce Cicoz'u yapan arkadaştan pil dahil alıcını tak uçur şeklinde 150 liraya almıştım. Ehh 10 bin tane satmış olsa 1.5 milyon lira vurgun. [emoji38] Yüz bin satsa... [emoji38]

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla Selami ne zamandır söyleyeceğim ama sen para ile satanlara biraz takmış durumdasın :D Şahsen ben senin gibi uğraşmak istemedim ve parasını seve seve ödeyerek aldım. Yıllarca da zevkle uçtum.

Abi ben fiyat-performans aralığı mantığında biriyim iphone almam gidip aynı performansı veren başka bir cihaz alırım 3te1 oranda kâr elde ederim .
Satan insanlara takmadım da onlar yüzünden vazgeçme aşamasına geldim :( resmen bilgi cimriliği var ortamda düşünce şu; ben bunu nasıl ticarete dökerim ?
Yapsınlar ticaretini benim lafım olmaz buna ama ticarette %100 kâr olmaz.Küçük bir hesap yapınca masrafları belli emek var elbette ama yinede fazla istiyorlar.Bunun bana zararı oluyordu vazgeçmek üzereydim fakat sıvadım kolları başladım yapmaya hayatımda gerçek zagi görmedim bakın ama yaptım 2 adet ayrı ölçülerde ,sen yapmak istemeyebilirsin :saygilar: abi ama her kırımda buna kimse 100tl+30-40tl kargo parası vermek istemez :rolleyes:
Birde zagi sağlam malzeme değil satan garanti veriyor mu ? hayır.İlk düşüşte kırım yaşasanız bu hobi sizin için bitebilir ama kendiniz imal ederseniz masraflar minimuma düşüyor.
Benim için tecrübe önemlidir kullanma kılavuzu okuyanlardan değilim :) şimdi sen dedinki cicoz sağlam mantıklı düşününce bence gördüğüm en dayanıksız tasarımdır cicoz çünkü nerdeyse kanat birleşim yeri yok :) sen sağlam deyince aklıma şimdi yapan vatandaşın kullandığı köpüğün ne cins olduğu sorusu geliyor çünkü köpükler 2 kısma ayrılıyor bu konuda çatlayan ve ezilen olmak üzere.
Bu arada zagi yapan arkadaşlara da bir tavsiyem var yalıtım bantları var süngerimsi birşey burna 2 kat ondan yapıştırsınlar bayağı bir sarsıntıyı esnekliği sayesinde emecektir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Senelerce önce Cicoz'u yapan arkadaştan pil dahil alıcını tak uçur şeklinde 150 liraya almıştım. Ehh 10 bin tane satmış olsa 1.5 milyon lira vurgun. [emoji38] Yüz bin satsa... [emoji38]

Sümer Yamaner, abi ben bu kadar hayal etmemiştim :)

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Dediğin gibi kullanılan malzemenin cinsi ve yoğunluğu çok önemli. Zagi ya da en azından Cicoz klasik kopuk uçaklar gibi degil. Oyle kirmak falan nerede ise imkansiz. Sadece aşırı burun üstü düşersen, burun kısmında hafif bir ezilme oluyor o kadar. Biz zamanında tüm ekip nerede ise 1 yıl kullandık bana misin demedi. Su an modeli yeni başlayan bir arkadasa hediye ettim.

Demem o ki zagiler doğru malzeme, doğru işçilik ise yapılırsa evladiyelik modeller. Keşke tüm modellerimiz boyle olsa diyor, senin modelinin de öyle olmasını diliyorum :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Demek ayni dönemlerde almışız abi, ben de ona yakın bir ücret ödemiştim :D

Senin model duruyor mu abi. Ben kıramayınca yıllarca evde kaldı en son Yen'i başlayan bir arkadasa verdim :)

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Dediğin gibi kullanılan malzemenin cinsi ve yoğunluğu çok önemli. Zagi ya da en azından Cicoz klasik kopuk uçaklar gibi degil. Oyle kirmak falan nerede ise imkansiz. Sadece aşırı burun üstü düşersen, burun kısmında hafif bir ezilme oluyor o kadar. Biz zamanında tüm ekip nerede ise 1 yıl kullandık bana misin demedi. Su an modeli yeni başlayan bir arkadasa hediye ettim.

Demem o ki zagiler doğru malzeme, doğru işçilik ise yapılırsa evladiyelik modeller. Keşke tüm modellerimiz boyle olsa diyor, senin modelinin de öyle olmasını diliyorum :D

Bak abi sen ne güzel hediye etmişsin başka bir mantık olsa ben şu kadar para verdim sana şuna veririm derdi :thumbup:
Tecrübene güvenerek cicoz tasarımından sadece kullandığı köpüğün ne olduğunu öğrenmeye karar verdim :thumbup: Tecrübe tecrübedir :halay:
Birde Hüseyin Efecan diye birinin videosunu izledim onun tasarımı da uçuşu da bence çok iyi.
Benim modelim için olan güzel dileğin içinde ayrıca teşekkür ederim :saygilar:

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

bende zagileri çok seviyorum 3. model olarak zagi düşünüyorum..(2. olarak kontraplak veya balsa trainer düşünüyorum) gerçekten çok güzel olmuş eline sağlık ağabey

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Demek ayni dönemlerde almışız abi, ben de ona yakın bir ücret ödemiştim :D

Senin model duruyor mu abi. Ben kıramayınca yıllarca evde kaldı en son Yen'i başlayan bir arkadasa verdim :)

Aynen :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi