UH 60 Black Hawk body kit

hasan çeli k

Yeni Uye
İlgi Alanı
Heli
merhaba bir adet biraz yıpranmıs uh 60 body mevcut hafta sonu macun astar atılacak aklıma takılan sey yeni jandarma asayis helikıpteri gibi boyamak istiyorum beyaz mavi kırmızı sorum şu normal oto boyası mı almalıyım yoksa özel boya mevcutmu birde decal set kime yaptırabilirim . teşekkurler fikri olan arkadaşlar abilerim varsa cevap verirse sevinirim .

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Bahsettiğiniz şema aşağıda paylaştığım fotolardaki sanırım. Ben de epeydir benim black hawk için bu şemayı düşünüyordum. Karar aşamasında son iki şema arasındayım hatta.

Bu şema için fazla decale gerek yok aslında, kuyruktaki bayrak ile yuvarlak forslar yetecektir. Geri kalan herşeyi maskeleme ve boyama ile yapabilirsiniz (kuyruktaki bayrakla fors da bu şekilde yapılabilir ama uğraştırır)
Decaller için Babibi modelle temasa geçebilirsiniz, emin değilim ama maske de kesebilir sanırım, sormakta fayda var.

Boya için oto boyası (renkler baz kat en son 2K vernik) uygun olur.

Benim planım şu şekildeydi: Komple beyaz astar, üzerine beyaz boya, beyaz kalacak yerler maskelenip kırmızı boyama, kırmızı maskelenip mavi, en son da 2K vernik. Vernik sonrası siyah alanlar ve diger detaylar eklenip dilenirse eskitme yapılabilir.

Scale işi çok güzel zevkli ama insanın sabrını zorlayan bir konu. Bende yumurta kafa Md500E 550 size 5 palli scale için uğraşıyorum. Eksik parçaları tamamlamak biraz zaman alıyor. Epoksi reçine ve kaportacı macunu çok pis kokuyor. Evde ve hatta balkonda yapmama hanım izin vermiyor bana:( yani haklı aslında. .. bende dışarda bu işleri yapabilmek için havaların biraz ısınmasını bekliyorum. Anladım Ki bu işler yaz mevsiminde yapılmalı. Şimdi malzemeleri hazırlayın hava ısınınca dışarda maske takarak işlerinizi bitirmenizi önereceğim. :saygilar:

Scale işi çok güzel zevkli ama insanın sabrını zorlayan bir konu. Bende yumurta kafa Md500E 550 size 5 palli scale için uğraşıyorum. Eksik parçaları tamamlamak biraz zaman alıyor. Epoksi reçine ve kaportacı macunu çok pis kokuyor. Evde ve hatta balkonda yapmama hanım izin vermiyor bana:( yani haklı aslında. .. bende dışarda bu işleri yapabilmek için havaların biraz ısınmasını bekliyorum. Anladım Ki bu işler yaz mevsiminde yapılmalı. Şimdi malzemeleri hazırlayın hava ısınınca dışarda maske takarak işlerinizi bitirmenizi önereceğim. :saygilar:

Laminasyon epoksisi kokusuzdur, polyester ise o tam felakat doğru. Kaportacı macunu da yine polyester macunu (gri macun kırmızı sertleştirici) olabilir mi? Oto boyacılarinda “yoklama macunu” diye geçen bir macun vardır, tamamen kokusuz değil bu maesef, ama polyester macununun yanında rahatsız edici değildir. En onemlisi de tek bilesenli ve hizli kurur, kolay zimparalanır.

Hanım’a önce polyester bazlı reçineleri koklatmak iyi olmuş, bunları görünce izin alması daha kolay olur :lollol:

Kapıları avuç içi gravür makineleri ile kesebilirsin. Minik menteşeler ise hareket kazandirabilirsin. Bu konuda baya video da mevcut. Scale gövdeyi boyama konusunda acele etme. Mekanik içine koyup eksikleri tamamlayıp sonrasında boya işine girersin. Ön cam onenli amma yan camlar açık kalsın motor ve escnin soğuması buna bağlı olcak. Scale modellerde daha ilk uçuşta sıfır escletin yandığını görüyoruz. Normal kite 90 a esc gerekli ise misal bu modele 120a esc koymani tavsiye ederim.

Abi sizdeki uh 60 detaylı resimlerini atarmisiniz
1.2 parça eksik ona bakarak kalıp çıkartayım .

Bir ara decal kağıtları satılıyordu. Renkli printer ile çıktı alabiliyordunuz ama şimdi varmıdır bilmiyorum. Ben bir kere denemiştim ama çok iyi bir sonuç alamadım.

Decalin beyaz olması gereken durumlarda iş biraz değişiyor :) normal printerlar beyaz basamadığı için beyaz decal kağıdı kullanmak gerekiyor, bu sefer de decallerin kenarını çok düzgün ve hassas kesmek gerekiyor. Bu renk şemasındaki decallerin hepsinin de beyaz olması gerek :lollol: decali o kadar hassas kesmeye harcanacak emek (veya cnc kesme makinası kullanımı) maske kesmeye harcanırsa boyayla daha iyi sonuç alınır :thumbup:

Scale modellerde daha ilk uçuşta sıfır escletin yandığını görüyoruz. Normal kite 90 a esc gerekli ise misal bu modele 120a esc koymani tavsiye ederim.

Abi scale modeli 3D gibi uçurmaya kalkarsak tamam da layıkıyla skeyl uçurulan bir modelde o kadar yük binmiyor olsa gerek sanki. Ben Umman sıcağında tamamen kapalı (sadece egzostlar açık olan) super kobra ile standart ekipmanla hiçbir sorun yaşamadım. Ama en agresif uçuşlarım bile gerçek superkobranin yapabileceklerinden daha agresif değildi.

Abi sizdeki uh 60 detaylı resimlerini atarmisiniz
1.2 parça eksik ona bakarak kalıp çıkartayım .

Tam olarak neresini görmeye ihtiyacınız var söylerseniz oralara odaklı resim çekerim, gerekirse ölçü de alabilirim.

Buarada ben de haftasonu en son iki şema adayımı nihai karar merciine sundum :evil: kendisi jandarma şemasını seçti. Kısacası ben de yakında modeli boyamaya başlıyor olurum. Zamanında başlattığım kendi konumda da detayları paylaşırım.

(Merak edenler için, diğer alternatif San Diego North Island donanma üssündeki bir filoya ait şemaydı. Yalan yok benim gönlüm ondan yanaydı ama patron bunu seçti yapacak bişey yok :) )

Abi beni resimde görünüyor pembe köpük den kendim yaptığım üst kapak . Orjinali maalesef kayıp birde koltukları vs iç paneli cekermisiniz detaylı

Yalan yok benim gönlüm ondan yanaydı ama patron bunu seçti yapacak bişey yok :) )
Patronda neymiş arkadaş. Masaya vuracaksın elini " Tamam hayatım sen nasıl istersen öyle olsun " diyeceksin. :evil: Vurulacak masanın da işyerindeki masa olduğunu kimsenin bilmesine gerek yok tabi. :lollol:

Bu yatay stabilizörünü hareketli hale getireceğin heliydi değil mi ? Servo koyacağım diyordun yanlış hatırlamıyorsam. :) Durumda bir güncelleme var mı ?

Abi birde bendeki kitle trex 500 gövdesi ile uh 60 body içine yerstirince tutması gereken ayaklar yok onlarında resmini atarmisiniz onlarda yapmaya caliscaz .

Patronda neymiş arkadaş. Masaya vuracaksın elini " Tamam hayatım sen nasıl istersen öyle olsun " diyeceksin. :evil: Vurulacak masanın da işyerindeki masa olduğunu kimsenin bilmesine gerek yok tabi. :lollol:

Ben de tam olarak böyle yaptım işte! 🤣🤣

Bu yatay stabilizörünü hareketli hale getireceğin heliydi değil mi ? Servo koyacağım diyordun yanlış hatırlamıyorsam. :) Durumda bir güncelleme var mı ?

Aynen abi, “araştırma” aşaması bitti, kafadaki tasarım da tamam, uygulamaya (Fusion360+3D baskı) geçme vakti. Kitin “stabilitör”ünü komple değiştireceğim. Kitteki meret ilk black hawklardaki kanattan. Bizim jandarmanın bu kuşlarında daha yeni olan, aslen donanma versiyonları için geliştirilen ama sonradan tüm modellere uygulanmış, katlanabilir versiyon. Görüntü olarak çok farklılar:

Abi birde bendeki kitle trex 500 gövdesi ile uh 60 body içine yerstirince tutması gereken ayaklar yok onlarında resmini atarmisiniz onlarda yapmaya caliscaz .

Haftasonu helikopteri tezgaha indirip fotoğrafları çeker konuya eklerim.

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Abi 3 d baskı ile mi yapacaksınız benim 1 parça eksik .o 3 d ile ücreti dahilinde bana da parça basabilirmisiniz

durum güncellemesi :D macun işi bitti zımparaya gectik ...

ama eski resimde pembe köpük olan kısım macun esnasında kırıldı. tekrardan oranın kalıbını alıp poli
karbon dan bir parça yapmaya çalısacagım.